Jump to content

DJ THEO

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα,ενδιαφερομαι για την αγορα ενος tt (mk2) cabrio κατα προτιμηση και ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν καποιες συμβουλες για ενδεχομενα προβληματα και τι να κοιταξω και που ισως το υποψηφιο αμαξι προς αγορα.Σκεφτομαι για την αγορα 1.8t κυριως μιας και το διλιτρο ειναι μαυρο πανι για την ελλαδα και γυρω στα 14-16κ ευρώ.Ενα αυτοκινητο με 110.000 χλμ, τι προβληματα υπαρχει περιπτωση να αρχισει να βγαζει?

Η κουκουλα εχει προβληματα?Σαν μηχανισμος?Σαν στεγανοποιηση?Στα 180+ χλμ αντεχει η βαζει αερα?

Υπαρχουν καποιες παρτιδες που ειχαν ανακλησεις η καποια προβληματα?2007?2008?Σορρυ αν μερικα εχουν απαντηθει η ειναι αστεια για εσας,απλα θελω οσο το δυνατον να μη μπλεξω σε προβληματα..

Αν υπαρχει και καποιο τοπικ να διαβασω μαζεμενα εμπειριες ιδιοκτητων,θα ηταν ακομα καλυτερα!

 

Ευχαριστώ,Θοδωρης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα,ενδιαφερομαι για την αγορα ενος tt (mk2) cabrio κατα προτιμηση και ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν καποιες συμβουλες για ενδεχομενα προβληματα και τι να κοιταξω και που ισως το υποψηφιο αμαξι προς αγορα.Σκεφτομαι για την αγορα 1.8t κυριως μιας και το διλιτρο ειναι μαυρο πανι για την ελλαδα και γυρω στα 14-16κ ευρώ.Ενα αυτοκινητο με 110.000 χλμ, τι προβληματα υπαρχει περιπτωση να αρχισει να βγαζει?

Η κουκουλα εχει προβληματα?Σαν μηχανισμος?Σαν στεγανοποιηση?Στα 180+ χλμ αντεχει η βαζει αερα?

Υπαρχουν καποιες παρτιδες που ειχαν ανακλησεις η καποια προβληματα?2007?2008?Σορρυ αν μερικα εχουν απαντηθει η ειναι αστεια για εσας,απλα θελω οσο το δυνατον να μη μπλεξω σε προβληματα..

Αν υπαρχει και καποιο τοπικ να διαβασω μαζεμενα εμπειριες ιδιοκτητων,θα ηταν ακομα καλυτερα!

 

Ευχαριστώ,Θοδωρης.

Καλώς ήρθες Θοδωρή κ με το καλό το καινούργιο σου απόκτημα...

ο 1.8 tfsi για τον οποίο ενδιαφέρεσαι στα 100κ χλμ εμφανίζει πτώση απόδοσης της αντλίας υψηλής κ αν όχι νωρίτερα βγάζει πρόβλημα η αντλία νερού...η οποία αντικαθίσταται με μεταλλική...

για όλα τα υπόλοιπα δεν έχω γνώμη μιας.κ δεν έχω ούτε ττ ούτε κάμπριο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα,ενδιαφερομαι για την αγορα ενος tt (mk2) cabrio κατα προτιμηση και ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν καποιες συμβουλες για ενδεχομενα προβληματα και τι να κοιταξω και που ισως το υποψηφιο αμαξι προς αγορα.Σκεφτομαι για την αγορα 1.8t κυριως μιας και το διλιτρο ειναι μαυρο πανι για την ελλαδα και γυρω στα 14-16κ ευρώ.Ενα αυτοκινητο με 110.000 χλμ, τι προβληματα υπαρχει περιπτωση να αρχισει να βγαζει?

Η κουκουλα εχει προβληματα?Σαν μηχανισμος?Σαν στεγανοποιηση?Στα 180+ χλμ αντεχει η βαζει αερα?

Υπαρχουν καποιες παρτιδες που ειχαν ανακλησεις η καποια προβληματα?2007?2008?Σορρυ αν μερικα εχουν απαντηθει η ειναι αστεια για εσας,απλα θελω οσο το δυνατον να μη μπλεξω σε προβληματα..

Αν υπαρχει και καποιο τοπικ να διαβασω μαζεμενα εμπειριες ιδιοκτητων,θα ηταν ακομα καλυτερα!

 

Ευχαριστώ,Θοδωρης.

 

Το τι προβληματα βγαζει ειναι σχετικο.

 

Αυτα που παιζουν στανταρ ειναι:

 

- Kρεμαγιερα

- Αντλια νερου

- Πολλαπλη εισαγωγης

- Μπεκ

- Δισκο/πλατο/βολαν

 

Σχετικα με την κουκουλα δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν ειχα καμπριο ΤΤ αλλα κλειστο.

 

Επειδη αυτα τα αμαξια ειναι γενικα ειναι πολυ ακριβα σαν 1η αγορα, υπολογιζε ενα 2χιλιαρο καβα σε περιπτωση που βγαλει κατι οταν με το καλο το παρεις.

 

Κρεμαγιερα ενδεικτικα σου αναφερω που εχω αλλαξει σε ΤΤ ΜΚ2 κοστιζει περασμενη 1350 ευρω σε αντ/πεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Θοδωρή κ με το καλό το καινούργιο σου απόκτημα...

ο 1.8 tfsi για τον οποίο ενδιαφέρεσαι στα 100κ χλμ εμφανίζει πτώση απόδοσης της αντλίας υψηλής κ αν όχι νωρίτερα βγάζει πρόβλημα η αντλία νερού...η οποία αντικαθίσταται με μεταλλική...

για όλα τα υπόλοιπα δεν έχω γνώμη μιας.κ δεν έχω ούτε ττ ούτε κάμπριο...

 

Αυτα μπορουν να φανουν αν εχουν αλλαχθει?Αν δεν εχουν αλλαχθει,μπορει να φανει αν εχουν παρουσιασει πτωση και χρειαζεονται αλλαγη?Το κοστος για τα συγκεκριμενα ποσο ειναι περιπου?Γιατι αν θελει πολλα μαζεματα,τα κοβεις απο την τιμη πωλησης,και αν συμφωνησει ο ιδιοκτητης καλως...

 

 

 

Το τι προβληματα βγαζει ειναι σχετικο.

 

Αυτα που παιζουν στανταρ ειναι:

 

- Kρεμαγιερα

- Αντλια νερου

- Πολλαπλη εισαγωγης

- Μπεκ

- Δισκο/πλατο/βολαν

 

Σχετικα με την κουκουλα δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν ειχα καμπριο ΤΤ αλλα κλειστο.

 

Επειδη αυτα τα αμαξια ειναι γενικα ειναι πολυ ακριβα σαν 1η αγορα, υπολογιζε ενα 2χιλιαρο καβα σε περιπτωση που βγαλει κατι οταν με το καλο το παρεις.

 

Κρεμαγιερα ενδεικτικα σου αναφερω που εχω αλλαξει σε ΤΤ ΜΚ2 κοστιζει περασμενη 1350 ευρω σε αντ/πεια.

 

Ολα αυτα μπορουν να φανουν σε εναν ελεγχο στο συνεργειο που θα το παω?Καταλαβαινω πως ενα αυτοκινητο τετοιας εργοστασιακης τιμης,και με τοσα χιλιομετρα θα θελει καποια συντηρηση που ενδεχομενως δεν θα ειναι φτηνη.Απλα δεν θελω να μπλεξω με συνεργεια και προβληματα και απο 15 να μου φτασει 20...

Κιβωτιο,δισκο πλατο,turbina,πολλαπλασιαστες κτλπ?Απο οτι εχω δει παντως τα περισσοτερα αυτοκινητα ειναι με προγραμμα και δεν ξερω κατα ποσο καλο ειναι αυτοοο...

Καθε αλλη πληροφορια ευπροσδεκτη!Και παλι ευχαριστω!! :sSig_goodjob: :sSig_goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα μπορουν να φανουν σε εναν ελεγχο στο συνεργειο που θα το παω?Καταλαβαινω πως ενα αυτοκινητο τετοιας εργοστασιακης τιμης,και με τοσα χιλιομετρα θα θελει καποια συντηρηση που ενδεχομενως δεν θα ειναι φτηνη.Απλα δεν θελω να μπλεξω με συνεργεια και προβληματα και απο 15 να μου φτασει 20...

Κιβωτιο,δισκο πλατο,turbina,πολλαπλασιαστες κτλπ?Απο οτι εχω δει παντως τα περισσοτερα αυτοκινητα ειναι με προγραμμα και δεν ξερω κατα ποσο καλο ειναι αυτοοο...

Καθε αλλη πληροφορια ευπροσδεκτη!Και παλι ευχαριστω!! :sSig_goodjob: :sSig_goodjob:

 

Koιτα, σε εναν ελεγχο δεν μπορεις να τα βρεις ολα, μπορει να μη βρεις τιποτα και μετα απο λιγο να αρχισει να βγαζει θεματα... Εχω αλλαξει αρκετα αυτ/τα μεχρι τωρα (vag κυριως) και το μονο σιγουρο ειναι οτι ΟΛΑ κατι θελουν.

 

Σαν τιμη παντως για 18αρι ΤΤ μου φαινονται λιγα τα 15κ.

 

Για μενα βρες ενα αμαξι απο χερι, οχι απο μαντρα και παρτο και ας δωσεις κατι παραπανω.

 

Μην σε ανησυχει το προγραμμα καθεαυτου αλλα να κοιταξεις τη γενικη εικονα ενος αυτ/του καθως και τον ιδιοκτητη που το εχει.

Edited by csaris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Koιτα, σε εναν ελεγχο δεν μπορεις να τα βρεις ολα, μπορει να μη βρεις τιποτα και μετα απο λιγο να αρχισει να βγαζει θεματα... Εχω αλλαξει αρκετα αυτ/τα μεχρι τωρα (vag κυριως) και το μονο σιγουρο ειναι οτι ΟΛΑ κατι θελουν.

 

Σαν τιμη παντως για 18αρι ΤΤ μου φαινονται λιγα τα 15κ.

 

Για μενα βρες ενα αμαξι απο χερι, οχι απο μαντρα και παρτο και ας δωσεις κατι παραπανω.

 

Μην σε ανησυχει το προγραμμα καθεαυτου αλλα να κοιταξεις τη γενικη εικονα ενος αυτ/του καθως και τον ιδιοκτητη που το εχει.

+1000

Η γενικότερη εικόνα του αυτοκινήτου έχει περισσότερη σημασία από το αν έχει πρόγραμμα και εξάτμιση....

 

Μην ξεχνάμε ότι ένα σημαντικό κομμάτι του αυτοκινήτου (μοτέρ) δεν μπορούμε να το ελένξουμε αν δεν του κάνουμε κάποια σημαντική χρήση (1.000km-2.000km). Γι' αυτό και είναι σημαντικό να δούμε πως είναι η γενικότερη εικόνα του αυτοκινήτου, ώστε να βγάλουμε συμπέρασμα και από την συντήρηση (και τη χρήση) που έκανε ο ιδιοκτήτης στο αμάξι (που δεν φαίνονται από το βιβλιαράκι του service)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

καλημέρα στην παρέα

καινούργιος στο club,είμαι κάτοχος ενός TTs κάμπριο του 2008 και εδώ και 4 χρόνια άρχισαν τα προβλήματα με την κουκούλα!ανοίγει αλλά δεν κλείνει!στην  karenta αργυρούπολης όπου το πηγαίνω μου αλλάζουν τα μοτεράκια και τα κλαπέτα αλλά αυτό γίνεται από τότε σχεδόν κάθε χρόνο!!!..επίσης σε συγκεκριμένο σημείο δεξιά και

αριστερά στο ίδιο πολλές φορές όταν κλείσει εμφανίζονται στο πανί δύο καρούμπαλα!..αποτέλεσμα στα σημεία αυτά είναι έτοιμη να τρυπήσει!..λύση εν έχω βρει!..έχει κάποιος από σας ανάλογο πρόβλημα να μου δώσει τη βοήθειά του αν βρήκε λύση!!..ευχαριστώ πολύ

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.