Jump to content

Αντηλιακές μεμβράνες


Recommended Posts

Φυσικά και όχι...

Σου ανοίγουν λίγο την πάνω πλευρά για να μπει η μεμβράνη πιο μέσα αλλά δε σου ξυλώνουν όλη την πόρτα.

Μην αγχώνεσαι.δεν είναι πραγματικά τίποτα.Καθότι υπερ-παράξενος με το αμάξι μου, μπορώ να σου πω ότι θα το ξανα-έκανα. ;)

 

Καλησπερα φιλε μου. ενδιαφερομαι να βαλω μεμβρανες στο αμαξι. σε ποιον πηγες εσυ για τοποθετηση ? μετα απο τοσα χρονια τι εντυπωση εχεις για τις μεμβρανες που εβαλες? 

 

ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 329
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλησπερα φιλε μου. ενδιαφερομαι να βαλω μεμβρανες στο αμαξι. σε ποιον πηγες εσυ για τοποθετηση ? μετα απο τοσα χρονια τι εντυπωση εχεις για τις μεμβρανες που εβαλες? 

 

ευχαριστω !

Καλησπέρα φίλε!

Έχω αλλάξει 2 τύπους μεμβρανών από τότε που πήρα το αμάξι.

Ξεκίνησα με τις μεμβράνες της 3Μ που είναι (σχεδόν) διάφανες τις "crystaline 70".

Μετά θέλησα να σκουρίνει λίγο το αμάξι (κυρίως για λόγους αισθητικής) και έβαλα τις llumar το 1ο στάδιο (δε θυμάμαι πώς λέγονται), καθώς ήταν οι μόνοι που δέχονταν να κολλήσουν τη μία μεμβράνη πάνω στην άλλη (για να μην βγάλω την crystaline που την είχα πληρώσει και "χρυσή").

 

Το 2013 βρήκα ότι η μεμβράνη στο πίσω αριστερό τζάμι της 3Μ άρχιζε να ανοίγει σαν τριαντάφυλλο (δηλαδή έμενε μία στρώση στο τζάμι και την υπόλοιπη αν την τράβαγες, έβγαινε μαζί με την υπόλοιπη στρώση μεμβρανών).

Οπότε από φόβο μήπως γίνει το ίδιο και στα άλλα τζάμια αλλά και την πιθανή διχρωμία που θα αποκτήσει το αμάξι, αλλάχτηκαν εκ νέου οι μεμβράνες με κάποιες αμερικάνικες (μάρκα wingcos).

 

Σε όλες τις τοποθετήσεις, οι άνθρωποι πρόσεξαν αρκετά το αμάξι, πρόσεξαν να μην ξυλώνουν πράγματα που δεν χρειάζονταν, τοποθετούσαν πετσέτες ώστε να μην περάσει το ειδικό καθαριστικό μέσα στην πόρτα ή πάνω στα πλαστικά της πόρτας κτλ-κτλ.

 

Το κατάστημα της 3Μ (Nikitas) που επισκέφθηκα ήταν το κατάστημα στην Καλλιθέα (Θησέως 8).

Της llumar ήταν κάπου στη Συγγρού αν θυμάμαι καλά (έχω χάσει την απόδειξη).

 

Το κατάστημα που έβαλα τις wincos στον Γιαννηκέλη στο Γέρακα (Εθνικής Αντιστάσεως 78, Γέρακας).

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα φίλε!

Έχω αλλάξει 2 τύπους μεμβρανών από τότε που πήρα το αμάξι.

Ξεκίνησα με τις μεμβράνες της 3Μ που είναι (σχεδόν) διάφανες τις "crystaline 70".

Μετά θέλησα να σκουρίνει λίγο το αμάξι (κυρίως για λόγους αισθητικής) και έβαλα τις llumar το 1ο στάδιο (δε θυμάμαι πώς λέγονται), καθώς ήταν οι μόνοι που δέχονταν να κολλήσουν τη μία μεμβράνη πάνω στην άλλη (για να μην βγάλω την crystaline που την είχα πληρώσει και "χρυσή").

 

Το 2013 βρήκα ότι η μεμβράνη στο πίσω αριστερό τζάμι της 3Μ άρχιζε να ανοίγει σαν τριαντάφυλλο (δηλαδή έμενε μία στρώση στο τζάμι και την υπόλοιπη αν την τράβαγες, έβγαινε μαζί με την υπόλοιπη στρώση μεμβρανών).

Οπότε από φόβο μήπως γίνει το ίδιο και στα άλλα τζάμια αλλά και την πιθανή διχρωμία που θα αποκτήσει το αμάξι, αλλάχτηκαν εκ νέου οι μεμβράνες με κάποιες αμερικάνικες (μάρκα wingcos).

 

Σε όλες τις τοποθετήσεις, οι άνθρωποι πρόσεξαν αρκετά το αμάξι, πρόσεξαν να μην ξυλώνουν πράγματα που δεν χρειάζονταν, τοποθετούσαν πετσέτες ώστε να μην περάσει το ειδικό καθαριστικό μέσα στην πόρτα ή πάνω στα πλαστικά της πόρτας κτλ-κτλ.

 

Το κατάστημα της 3Μ (Nikitas) που επισκέφθηκα ήταν το κατάστημα στην Καλλιθέα (Θησέως 8).

Της llumar ήταν κάπου στη Συγγρού αν θυμάμαι καλά (έχω χάσει την απόδειξη).

 

Το κατάστημα που έβαλα τις wincos στον Γιαννηκέλη στο Γέρακα (Εθνικής Αντιστάσεως 78, Γέρακας).

 

 

χαιρομαι που πηγαν ολα καλα! ειδες διαφορες στην αποτελεσματικοτητα των μεμβρανων ? ποια ηταν καλυτερη απο αποψη λιγοτερης θερμοτητας στο αμαξι ? 

σκεφτομαι να βαλω τις 3Μ CS 35 

Link to comment
Share on other sites

Την καλυτερη "θερμομονωση" μου την εχουν δωσει οι τελευταιες που φοραω. Πλεον για να το βαλω το κλιμα κατω απο τους 22 πρεπει να εχει 40+ βαθμους εξω και να ειμαι κι εγω μεσα στην κινηση "σταματα ξεκινα" οπου ο συμπιεστης δεν παιρνει στροφες και το περιβαλλον εξω "βραζει".

 

Ενω ακομα και στις δυσχερεις συνθηκες (το αφηνουμε κατω απο τον ηλιο 4-5 ωρες γιατι πχ ειμαστε για μπανιο σε παραλια, το εσωτερικο φτανει σε 3 λεπτα σε θερμοκρασια "κανονικη" (κοβει ο ανεμιστηρας του κλιμα δηλαδη).

 

Και ποτε πλεον δεν εχω το κλιμα κατω απο τους 21,5 γιατι.... Κρυωνω!!! (Ενω πριν ακομα και με τις διπλες μεμβρανες, στις περιπτωσεις που ειχα αφησει το αμαξι στον ηλιο ή κινιομουν μεσα στην πολη, αναγκαστικα επρεπε να το βαζω στους 20-20,5 για να νιωθω καλα μεσα στην καμπινα)

Link to comment
Share on other sites

Την καλυτερη "θερμομονωση" μου την εχουν δωσει οι τελευταιες που φοραω. Πλεον για να το βαλω το κλιμα κατω απο τους 22 πρεπει να εχει 40+ βαθμους εξω και να ειμαι κι εγω μεσα στην κινηση "σταματα ξεκινα" οπου ο συμπιεστης δεν παιρνει στροφες και το περιβαλλον εξω "βραζει".

 

Ενω ακομα και στις δυσχερεις συνθηκες (το αφηνουμε κατω απο τον ηλιο 4-5 ωρες γιατι πχ ειμαστε για μπανιο σε παραλια, το εσωτερικο φτανει σε 3 λεπτα σε θερμοκρασια "κανονικη" (κοβει ο ανεμιστηρας του κλιμα δηλαδη).

 

Και ποτε πλεον δεν εχω το κλιμα κατω απο τους 21,5 γιατι.... Κρυωνω!!! (Ενω πριν ακομα και με τις διπλες μεμβρανες, στις περιπτωσεις που ειχα αφησει το αμαξι στον ηλιο ή κινιομουν μεσα στην πολη, αναγκαστικα επρεπε να το βαζω στους 20-20,5 για να νιωθω καλα μεσα στην καμπινα)

Καλημέρα,

αυτό το τύπο έχεις βάλει? WINCOS 70

Link to comment
Share on other sites

Στα πλευρικά τζάμια έχω βάλει τις wincos 70 και στο πίσω παρμπρίζ έχω επιλέξει την wincos 30.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα παιδιά.

 

Πήρα την απόφαση να βάλω και εγώ αντιηλιακές μεμβράνες...

 

Βρήκα αυτό το κατάστημα το οποία φαίνεται αρκετά καλό, όπως και η προσφορά του...

 

http://www.carsound.gr/product/501/antiliakes-membranes-aytokinitwn.html

 

Δεν ξέρω όμως και πολλά πράγματα... Τα παραθέτω ένα ένα...

 

1) Θα έχω πρόβλημα με την τροχαία;;; Ποιές επιτρέπονται και ποιές όχι;;;

 

2) Αν μου δώσουνε πιστοποίηση ΚΤΕΟ πάλι θα έχω πρόβλημα με την τροχαία;;;

 

3) Τι βαθμό σκουρότητα πρέπει να βάλω σε κάθε τζάμι;;;

 

4) Το βράδυ θα έχω πρόβλημα όρασης;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην Llumar τα εβαλα. Δεν γνωριζω το συγκεκριμενο καταστημα απλα μου φαινετε αρκετα χαμηλη η τιμη του  :sCo_hmmthink:

 

Τα 1&2&3 πιστευω ειναι η ιδια ερωτηση πιστευω.

Επειδη δεν γνωριζω 100% θα σου απαντησω για οσα ξερω. Το χαρτι που σου δινουν ειναι μονο για ΚΤΕΟ, δεν μπορει να χρησιμοποιηθει σαν δημοσιο εγγραφο προς την τροχαια.

Εγω εχω βαλει ελαφρας σκουροτητες μεμβρανες στα οδηγου και συνοδηγου και στα πισω εβαλα πιο σκουρα γυρω στο 70%. Εδω και 2 χρονια δν ειχα κανενα προβλημα αλλα στο 2ο αυτοκινητο που επισης εχει ιδιες μεμβανες αλλα ειναι μαυρο και φαινετε πιο εντονα με ειχαν σταματησει μονο για ελεγχο χωρις να μου δωσουν καποιο προστημο ομως απλα μου ειπαν πως ειναι αρκετα σκουρα τα τζαμια. Οποτε κατα την γνωμη μου να μην το παρακανεις στα μπροστινα τζαμπια. 

4. Το βραδυ ναι, εχει τυχει να κατεβαζω παραθυρο για να δω εαν δν υπαρχει αρκετος εξωτερικος φωτισμος  :sHa_hehe:

Edited by George_7
Link to comment
Share on other sites

Οδηγού συνοδηγού επιτρέπεται μόνο το πολύ πολύ ανοικτό ότι άλλο βάλεις υπάρχει περίπτωση να σε γράψουν.

Στα πίσω μπορείς να βάλεις και foul Black χωρίς πρόβλημα.

Το βράδυ και χωρίς φωτισμό αν βάλεις 35% θα πρέπει να ανοίγεις παράθυρο για να τσεκάρεις.

Φυσικά θα δεις διαφορά στην ζέστη και το ΑC θα αποδίδει καλύτερα και ευκολότερα.

Link to comment
Share on other sites

Πιαδιά πήγα εκεί που σας έλεγα.

 

Τελικά 95 ευρώ όλα τα τζάμια εκτός του μπροστινού

 

Το διαφανές μπροστά πάει +150 με την μέγιστη προστασία από τον ήλιο.

 

Όλα τα υπολοιπα +65

 

Οπότε είμαστα στα 160 ευρώ.

 

Όσον αφορά την τροχαία το παλικάρι μου είπε ότι πλέον δεν ασχολούνται με τα τζάμια, μόνο αν πέσεις σε περίπτωση.

 

Είχε πέντε σκάλες σκουρότητας:

 

1) Διαφανές

 

2) Απαλή

 

3) Μεσαία

 

4) Σκούρα

 

5) Τελείως μαύρη

 

Μου πρότεινε την 2 για μπροστά και 3 για όλα τα άλλα... Μάλλον για εκεί πάω...

Edited by gpap13
Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να μην κατεβάζεις παράθυρο για να βλέπεις το βράδυ να παρκάρεις.. (συχνό φαινόμενο στις σκούρες).

 

 

Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λέω να βάλω απαλή(2) μπροστά και μεσαία (3) σε όλα τα άλλα.. Μου είπε ότι αν έβαζα απαλή (2) μπροστά και σκούρα (4) στο πλάι θα δυσκολευόμουν γιατί θα έπεφτε πολύ μαυρίλα στο εσωτερικό...

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι το βράδυ θα δυσκολευτείς με τις σκούρες. Εγώ θα έβαζα απαλή παντού. Επιπλέον - γνώμη μου - το έντονο φιμέ οδηγεί σε καγκουρα με subaru.

 

 

Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η απαλή μπροστά και η μεσαία στο υπόλοιπο δεν είναι τόσο έντονα πιστεύω, εντάξει ναι μετα το πιο σκούρο παραπάει

Link to comment
Share on other sites

Πιαδιά πήγα εκεί που σας έλεγα.

 

Τελικά 95 ευρώ όλα τα τζάμια εκτός του μπροστινού

 

Το διαφανές μπροστά πάει +150 με την μέγιστη προστασία από τον ήλιο.

 

Όλα τα υπολοιπα +65

 

Οπότε είμαστα στα 160 ευρώ.

 

Όσον αφορά την τροχαία το παλικάρι μου είπε ότι πλέον δεν ασχολούνται με τα τζάμια, μόνο αν πέσεις σε περίπτωση.

 

Είχε πέντε σκάλες σκουρότητας:

 

1) Διαφανές

 

2) Απαλή

 

3) Μεσαία

 

4) Σκούρα

 

5) Τελείως μαύρη

 

Μου πρότεινε την 2 για μπροστά και 3 για όλα τα άλλα... Μάλλον για εκεί πάω...

το ιδανικό (κατά τη γνώμη μου) είναι να μπει η απαλή παντού (το "2") εκτός από το πίσω παρμπρίζ που βάζεις ένα τόνο πιο σκούρο (το "3").

Δεν ενοχλεί πιστεύω... :)

Προσωπικά φοράω madico στο αμάξι (πλέον) και συγκεκριμένα τη σειρά wincos:

(από post 09 July 2015 - 12:15, σελίδα 12 στο παρόν topic: Στα πλευρικά τζάμια έχω βάλει τις wincos 70 και στο πίσω παρμπρίζ έχω επιλέξει την wincos 30)

 

Επειδή είδα ότι είχες ρωτήσει και για νομιμότητα (ή κάνω λάθος), ήδη τα τζάμια του Α3 είναι στα όρια της σκουρότητας όσο αναφορά τη φωτο-διαπερατότητα. Οπότε και εντελώς λευκή να βάλεις, είσαι κάτω από τα όρια του ΚΟΚ. (βέβαια θα μου πεις, ποιός θα φέρει φωτόμετρο να σε μετρήσει, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα :P ).

 

Να ξέρεις ότι το βράδυ θα δυσκολευτείς με τις σκούρες. Εγώ θα έβαζα απαλή παντού. Επιπλέον - γνώμη μου - το έντονο φιμέ οδηγεί σε καγκουρα με subaru.

 

 

Δημήτρης

Βασικά εγώ δεν έβλεπα ούτως ή άλλως μέχρι που είδα 2μπαρο....

 

 

 

ΥΓ: τα topic με τις μεμβράνες ενώθηκαν. :)

Edited by Kavouras
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, για τις wincos 70, πήρες χαρτί νομιμότητας από τον εγκαταστάτη? Το σκεφτόμουν να βάλω και εγώ αυτές, αλλά μόνο στην περίπτωση που θα μου δώσουν και την ανάλογη βεβαίωση νομιμότητας για κτεο/αστυνομία. Δεν θέλω να υπάρχει καμία περίπτωση να με γράψουν για φιμέ.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, για τις wincos 70, πήρες χαρτί νομιμότητας από τον εγκαταστάτη? Το σκεφτόμουν να βάλω και εγώ αυτές, αλλά μόνο στην περίπτωση που θα μου δώσουν και την ανάλογη βεβαίωση νομιμότητας για κτεο/αστυνομία. Δεν θέλω να υπάρχει καμία περίπτωση να με γράψουν για φιμέ.

Ναι. Έχω.

Ούτως ή άλλως το χαρτί αυτό μετράει μόνο στο κτεο (ότι μπήκαν σωστά και οτι καλύπτουν τις προδιαγραφές κτλ-κτλ-κτλ).

Αν σε σταματήσει η τροχαία, δεν της λέει τίποτα το χαρτί αυτό. Σημασία έχει το φωτόμετρο τι γράφει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, το χαρτί που πήρες καλύπτει και τις μπροστινές να υποθέσω ε? Βασικά οι wincos 70 έχουν 75% φωτοδιαπερατότητα, οπότε και τροχαία να σε σταματήσει δεν μπορεί να σου πει τίποτε, γιατί σιγά μην ξέρει ο κάθε αστυνομικός τι ποσοστό έχει ήδη το κάθε εργοστασιακό τζάμι. Σε ότι γράφει το χαρτί θα βασιστεί, και αφού οι προδιαγραφές είναι 75%, βάση νόμου δεν μπορεί να κάνει κάτι. Νομίζω ότι όταν σου βάζουν πιο σκούρα φιμέ στα τζάμια του οδηγού/συνοδηγού η βεβαίωση που σου δίνουν έχει μόνο τα πίσω τσεκαρισμένα και δεν λέει τίποτε για τα μπροστά.

Ο λόγος που με ενδιαφέρει να είναι 100% νόμιμες οι μεμβράνες είναι περισσότερο για να μην έχω κανένα παρατράγουδο σε περίπτωση ατυχήματος και επίσης επειδή με το αμάξι κάνω ταξίδια εξωτερικό, εκεί ξέρω ότι σε γράφουν αν δουν φιμέ μπροστά. Εκεί βέβαια έχουν και φωτόμετρα οι αστυνομικοί, αλλά θέλω να πιστεύω ότι δεν θα με σταμάταγαν με μια wincos70.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, το χαρτί που πήρες καλύπτει και τις μπροστινές να υποθέσω ε? Βασικά οι wincos 70 έχουν 75% φωτοδιαπερατότητα, οπότε και τροχαία να σε σταματήσει δεν μπορεί να σου πει τίποτε, γιατί σιγά μην ξέρει ο κάθε αστυνομικός τι ποσοστό έχει ήδη το κάθε εργοστασιακό τζάμι. Σε ότι γράφει το χαρτί θα βασιστεί, και αφού οι προδιαγραφές είναι 75%, βάση νόμου δεν μπορεί να κάνει κάτι. Νομίζω ότι όταν σου βάζουν πιο σκούρα φιμέ στα τζάμια του οδηγού/συνοδηγού η βεβαίωση που σου δίνουν έχει μόνο τα πίσω τσεκαρισμένα και δεν λέει τίποτε για τα μπροστά.

Ο λόγος που με ενδιαφέρει να είναι 100% νόμιμες οι μεμβράνες είναι περισσότερο για να μην έχω κανένα παρατράγουδο σε περίπτωση ατυχήματος και επίσης επειδή με το αμάξι κάνω ταξίδια εξωτερικό, εκεί ξέρω ότι σε γράφουν αν δουν φιμέ μπροστά. Εκεί βέβαια έχουν και φωτόμετρα οι αστυνομικοί, αλλά θέλω να πιστεύω ότι δεν θα με σταμάταγαν με μια wincos70.

τότε θα πρέπει να τσεκάρεις να εισαι νομιμος και στις χώρες του εξωτερικού όχι μόνο στην Ελλάδα, αφού κάθε χώρα έχει τους δικούς της νόμους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό συνδυασμό φοραω. Το 2 της llumar στο πλαϊνά (titanium) και το 3 πίσω (alu light). Μία χαρά βλέπω.

Εγω σκεφτόμουν μήπως έβαζα και στα πίσω πλαινά τα alu light....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.