Jump to content

Προβληματισμοί..


Recommended Posts

Για την ακριβεια ειχε βγαλει 215 αλογα λογω του πισω διαφορικου, το αλλαξαν και εβγαλε τα αλογα που ειπα πιο πριν.

 

αλλαξε το πισω διαφορικο και ανεβηκαν τα αλογα? πως εγινε αυτο! να τα αλλαξω ολα αν ειναι :P :P

 

ειχε καποιο προβλημα δλδ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

αλλαξε το πισω διαφορικο και ανεβηκαν τα αλογα? πως εγινε αυτο! να τα αλλαξω ολα αν ειναι :P :P

 

ειχε καποιο προβλημα δλδ?

Ναι ειχε προβλημα.

 

Ευχαριστω πολυ, :worthy: και συγνωμη που ξεφυγα απο το θεμα. :whistling:

Edited by kazejin_a6
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορείς να συγκρίνεις το pressure drop του core του FMIC ,που είναι μεγάλο, και το core του SMIC που είναι τόσο δα? Φυσικά και θα έχουν 1-2 psi (0.15 bar) διάφορα στο pressure drop...

 

Τα νούμερα με τiς πυκνότητες στα έδειξα .. τελειωμένη τουρμπίνα στις 6000rpm μπορεί να μην σου δίνη αυτά τα 2 psi (0.15 bar), ακόμα και να στα δώσει το efficiency τις αλλάζει αλγεβρικά ..έχεις δει pressure maps, ξέρεις πως είναι τα πράγματα με το efficacy κοντά στο chock σημείο....

Επίσης τo μεγαλύτερο core δημιουργεί και άλλες κατάστασης που επηρεάζουν...

 

 

Εάν δεν πείθεσαι από νούμερα,πάρε παραδείγματα .. Ποιος έβαλε FMIC και έβγαλε 20 hp(10% απο 200hp stock) χωρίς αβάντζο? 3-4 hp παίρνεις και αυτά με το ζόρι.

Εάν ήταν να παίρνομαι 10% περισσότερη δύναμη με ένα FMIC cupra χωρής άλλες αλλαγές, θα έτρεχαν όλοι πανικόβλητοι να βάλουν μετά το πρόγραμμα...Βλέπεις να γίνεται κάτι τέτοιο?

 

 

Με τίποτα δεν έχεις 12% αύξηση στην πυκνότητα, με ένα απλό FMIC

 

Με το FMIC δημιουργείς της υποδομές για να βγάλεις δύναμη...Δεν βγάζει δύναμη μονό του (κάλα 3-4 hp βγάζει)

 

 

88% efficiency από air-air intercooler δεν βλέπεις....Μάλλον έχει καλύτερο efficiency η Κ03 από αυτό που νομίζεις στην μέτρηση σου... Το μάλλον το λέω γιατί δεν υπάρχουν data....

 

Και εμένα είναι το τελευταίο...Λέμε τα ίδια και τα ίδια συνέχεια

 

Από τις παραπάνω τοποθετήσεις των μηχανικών,μπορεί κανείς να εξάγει μερικά χρήσιμα συμπεράσματα, όπως π.χ., ότι το να βάλει κάποιος ένα μεγαλύτερο IC δεν σημαίνει ότι θα πάρει άλογα, εφόσον δεν επέμβει στο πρόγραμμα, ενώ επιπλέον πρέπει να έχει την υποδομή ο κινητήρας για να εκμεταλλευτεί την μεγαλύτερη επιφάνεια του IC.

Τελικά, παρακολουθώντας τις συζητήσεις που γίνονται στο forum, πραγματικά μαθαίνω πράγματα που δεν θα μπορούσα να μάθω διαφορετικά..

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ένα καλό IC χωρίς άλλες επεμβάσεις θα προσφέρει απλά την σιγουριά ότι σε κάθε πάτημα θα βγαίνει όλη η δύναμη από τον κινητήρα και δεν θα πέφτει η απόδοση σταδιακά. Από εκεί και πέρα μπορείς να επέμβεις στην χαρτογράφηση και ν'ανεβάσεις την πίεση (μεγαλύτερη πίεση=μεγαλύτερες θερμοκρασίες) αλλά και ν'ανεβάσεις το αβάνς ώστε να πάρεις την μέγιστη δυνατή δύναμη από το setup σου.

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έψαξα κι έμαθα ότι η GT2x είναι στην πραγματικότητα η GT2056 οπότε τα στοιχεία της τα δίνει η Garrett εδώ (έχει και χάρτη): http://www.turbobygarrett.com/turbobygarre...56_751578_2.htm

 

Απ'ότι βλέπω η Garrett την δίνει για μέχρι 260 ίππους οπότε μάλλον 270 ίπποι είναι το μέγιστο στον δικό μου κινητήρα. Με βάση τα παραπάνω στοιχεία μπορεί να μου πει κάποιος αν οι πιέσεις που την δουλεύω τώρα είναι εντάξει; 1.6over και 1.2bar στις 6000 στροφές..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν μου αρέσει! Είσαι σίγουρος για το τύπο του τούρμπο?

 

Έκανα κάποιους υπολογισμούς...

Στους υπολογισμούς υπέθεσα lambda factor=0.85v . Kαπου εκεί είναι η μέγιστη δύναμη...

Εισερχόμενη θερμοκρασία στις στροφές υπολογισμού= 43 C

 

Με κανονικό αβάντζο δεν φτάνει 270hp... Για να πάρεις 270hp θέλεις turbo που να έχει παροχή 30,93 lb/min. Αυτή η τουρμπίνα μέχρι 30 lm/min πάει...

 

Με ανεβασμένο αβάντζο (race fuel πχ) το επάνω νούμερο πάει στα 28.125 lm/min...

 

Δες τους υπολογισμούς και τα set points για να δεις γιατί δεν μου αρέσουν τα αποτελέσματα ..Το efficiency είναι πολύ χαμηλό...Μήπως αυτό δικαιολογεί τις αυξημένες σου θερμοκρασίες αέρα εισόδου (70% και κάτω)?

 

Έθεσα rpm=5000rpm στο 1.6 over που είπες... Η εξίσωση βγάζει 27.97 lb/min...αυτό δίνει με κανονικό αβάντζο 244hp ενώ με ανεβασμένο(race fuel) 268,54hp...

 

Εάν θέσω 4000 rpm το 1.6 bar over=22.38 lb/min=195hp με κανονικό αβάντζο και 214,8hp με ψηλό αβάντζο...

post-946-1207137184_thumb.jpg

Edited by The Dog
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έψαξα κι έμαθα ότι η GT2x είναι στην πραγματικότητα η GT2056 οπότε τα στοιχεία της τα δίνει η Garrett εδώ (έχει και χάρτη): http://www.turbobygarrett.com/turbobygarre...56_751578_2.htm

 

Απ'ότι βλέπω η Garrett την δίνει για μέχρι 260 ίππους οπότε μάλλον 270 ίπποι είναι το μέγιστο στον δικό μου κινητήρα. Με βάση τα παραπάνω στοιχεία μπορεί να μου πει κάποιος αν οι πιέσεις που την δουλεύω τώρα είναι εντάξει; 1.6over και 1.2bar στις 6000 στροφές..

 

 

Μιχάλης

 

 

post-941-1207152200_thumb.jpg

Edited by sylvester
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά επειδή από χάρτες είμαι τελείως άσχετος το 1.2bar στις 6000 στροφές δείχνει ότι είναι εκτός efficiency; Γι'αυτό και οι αυξημένες θερμοκρασίες;

 

Πανίκο τι να σου πω, αυτά τα στοιχεία δεν τα δίνει η ATP οπότε δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Τα βρήκα από διάφορα forum. Να σου πω την αλήθεια στην αρχή πίστευα ότι είναι κάποιου είδους υβριδικού turbo ενώ και ο Ανδριανάκης μου είπε ότι πρόκειται για την GT28R (πολύ πιθανό να κάνει λάθος βέβαια). Η ATP δίνει το GT2x μέχρι 300 ίππους κι από διάφορες άλλες δυναμομετρήσεις έχω δει να βγάζει σχεδόν 280 στρόφαλο (σε cupra mk1) οπότε δεν ξέρω τι να πω για τα παραπάνω νούμερα.. Φαίνονται να ταιριάζουν στην δική μου περίπτωση βέβαια..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά επειδή από χάρτες είμαι τελείως άσχετος το 1.2bar στις 6000 στροφές δείχνει ότι είναι εκτός efficiency; Γι'αυτό και οι αυξημένες θερμοκρασίες;

 

Πανίκο τι να σου πω, αυτά τα στοιχεία δεν τα δίνει η ATP οπότε δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Τα βρήκα από διάφορα forum. Να σου πω την αλήθεια στην αρχή πίστευα ότι είναι κάποιου είδους υβριδικού turbo ενώ και ο Ανδριανάκης μου είπε ότι πρόκειται για την GT28R (πολύ πιθανό να κάνει λάθος βέβαια). Η ATP δίνει το GT2x μέχρι 300 ίππους κι από διάφορες άλλες δυναμομετρήσεις έχω δει να βγάζει σχεδόν 280 στρόφαλο (σε cupra mk1) οπότε δεν ξέρω τι να πω για τα παραπάνω νούμερα.. Φαίνονται να ταιριάζουν στην δική μου περίπτωση βέβαια..

 

 

Μιχάλης

Xmmmm

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή; :)

 

 

Μιχάλης

270 hp δεν θα πιασεις ,εκτος εαν βαλεις πολυ αβανζο.....Ακομα και να το κανεις αυτο, εχεις ενα efficency του turbo 60%(7000rpm) (λαθος εγραψα 70% )

 

Για μεγιστη δυναμη(270hp) στης 5500 rpm θες 1.51 bar αλλα εχεις efficency 65% (δεν μπορω να το δω καλα στην γραφικη). Οσο πιο κατω παει το efficency τοσο πιο λιγο αβανζο μπορεις να βαλεις...

 

Αμα κατεβεις στα 1.35 bar οι ιπποι κατεβενουν στην καλυτερη στους 255 hp αλλα το efficency ανεβενει στα 76%..Νομιζω ειναι πιο σωστο και πιο λογικο..Δεν αξιξει να ξεζουμιζεις το turbo για 10 hp....

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι δεν καταλαβαίνω εγώ; Η ATP δίνει αυτό το κιτ για 300 ίππους. Εντάξει ας πούμε ότι θες αγωνιστική βενζίνη για κάτι τέτοιο. Δεν θα έπρεπε 270 να ήταν εφικτό με 100άρα; Εδώ μάλιστα δίνουν και πληροφορίες για το κιτ πάνω σ'ένα Α4 Β6 που βγάζει 260 ίππους στον τροχό! Οτι κι αν έχουν κάνει, 240 στον τροχό δεν θα έπρεπε να μπορώ να βγάλω; Μάλιστα στην δυναμομέτρηση που έχουν βάλει δείχνει την μέγιστη ροπή στις 3700 στροφές και την μέγιστη ιπποδύναμη να την κρατάει σχεδόν μέχρι τις 6500 στροφές.. Κι όλα αυτά με στοκ IC και στοκ εξάτμιση (χωρίς καταλύτη βέβαια)!!!!

 

http://www.atpturbo.com/root/releases/release050305.htm

 

ElminatorGT2XHighOct.gif

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Αγελάδα έχω κι εγώ.. Τέλος πάντων, θα κάνω και μία μέτρηση με το gtech να δούμε. Ακόμα πάντως δεν έχω πειστεί ότι με το fmic θα δω διαφορά.. Να έφτιαχνα μεγαλύτερο downpipe;

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Αγελάδα έχω κι εγώ.. Τέλος πάντων, θα κάνω και μία μέτρηση με το gtech να δούμε. Ακόμα πάντως δεν έχω πειστεί ότι με το fmic θα δω διαφορά.. Να έφτιαχνα μεγαλύτερο downpipe;

 

 

Μιχάλης

 

Μιχάλη, σε όσα έντυπα έχω διαβάσει και απ΄ ότι έχω ενημερωθεί, στα περισσότερα setup σαν το δικό σου, το 70άρι - 76άρι downpipe είναι μάλλον επιβεβλημένο.. Η αλλαγή του downpipe επίσης σε μεγαλύτερης διαμέτρου, απ΄ ότι έμαθα, έχει σαν αποτέλεσμα και αυξημένο θόρυβο. Είναι δε χαρακτηριστικό το ότι η ΑΤΡ συγκεκριμένα αναφέρει πόσο κρίσιμο είναι το downpipe εδώ :

http://www.atpturbo.com/Merchant2/merchant...tegory_Code=AB7

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλάξει τον καταλύτη και το downpipe μου είναι 70άρι. Μου φαίνεται το μόνο που θα κάνω θα είναι να φτιάξω ένα fmic να μου φύγει κι αυτή η απορία και μετά ότι βγάλει, δεν με νοιάζει, και πολύ ασχολήθηκα μου φαίνεται.. Αλλωστε 37 κιλά ροπή στους τροχούς και σχεδόν 240 ίπποι στρόφαλο είναι μια χαρά, το αμάξι πάει πολύ καλά στον δρόμο. :)

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν, ο Πανίκος μου έδωσε το πρόγραμμα (και τον ευχαριστώ γι'αυτό) που με βάση τις μετρήσεις από το vag-com βγάζει τα διαγράμματα ροπής-ιπποδύναμης λαμβάνοντας υπ'όψην και την επιβράδυνση (δηλαδή τις απώλειες από αέρα κλπ) - το γνωστό butt-dyno. Μ'αυτό έβγαλε και την μέτρηση ιπποδύναμης στον aggelosa4 όπως θα είδατε σε άλλο thread. Από περιέργεια έβαλα στο πρόγραμμα μία μέτρηση που είχα κάνει τον Νοέμβρη και πριν τις τελευταίες βελτιώσεις με μέγιστη πίεση 1.4bar και 1bar στον κόφτη (τώρα ανεβάζει 1.6 και μερικές φορές 1.7 στον δρόμο και 1.1bar κόφτη). Το αποτέλεσμα είναι πολύ ικανοποιητικό και πολύ πιο κοντά σ'αυτό που έβλεπα στον δρόμο.

 

buttdyno14bar.jpg

 

Εννοείται πως τον χειμώνα θα κάνω νέα δυναμομέτρηση υπό καλύτερες συνθήκες από την τελευταία φορά για να δούμε τι βγάζει και σε δυναμόμετρο.

 

 

Μιχάλης

Edited by michpan
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό στο dyno είναι απαραίτητο πάντα να περνούμε Logs.. Γιατί άλλο δρόμος,άλλο dyno....

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτήσεις οποιονδήποτε που ήταν στις τελευταίες μετρήσεις που κάναμε, τους έλεγα ότι είμαι περίπου 260 ίππους (το είχα γράψει και στ'αποτελέσματα). Τόσο περίπου το είχα υπολογίσει. Και μου έκανε εντύπωση η δυναμομέτρηση στον Ανδριανάκη αν και ήξερα ότι επειδή η μηχανή έκαιγε (όπως και το IC φυσικά) και με τα συνεχόμενα πατήματα σίγουρα θα έβγαζε χαμηλότερα νούμερα από τ'αναμενόμενα.

 

Τουλάχιστον δεν έχω λόγο ν'ανησυχώ ότι συμβαίνει κάτι με τ'αυτοκίνητο. Πάντως μετά τις τελευταίες βελτιώσεις δεν νομίζω να έχω κερδίσει ιδιαίτερα σε ιπποδύναμη (άντε να έχω πάει 270) παρά μόνο σε ροπή λόγω θερμοκρασιών. Θα κάνω κάποια στιγμή νέες μετρήσεις όμως και θα δούμε.

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτήσεις οποιονδήποτε που ήταν στις τελευταίες μετρήσεις που κάναμε, τους έλεγα ότι είμαι περίπου 260 ίππους (το είχα γράψει και στ'αποτελέσματα). Τόσο περίπου το είχα υπολογίσει. Και μου έκανε εντύπωση η δυναμομέτρηση στον Ανδριανάκη αν και ήξερα ότι επειδή η μηχανή έκαιγε (όπως και το IC φυσικά) και με τα συνεχόμενα πατήματα σίγουρα θα έβγαζε χαμηλότερα νούμερα από τ'αναμενόμενα.

 

Τουλάχιστον δεν έχω λόγο ν'ανησυχώ ότι συμβαίνει κάτι με τ'αυτοκίνητο. Πάντως μετά τις τελευταίες βελτιώσεις δεν νομίζω να έχω κερδίσει ιδιαίτερα σε ιπποδύναμη (άντε να έχω πάει 270) παρά μόνο σε ροπή λόγω θερμοκρασιών. Θα κάνω κάποια στιγμή νέες μετρήσεις όμως και θα δούμε.

 

 

Μιχάλης

Άλλαξες ι/κ τελικά?

Πάντως αυτά τα νούμερα φαίνονται αρκετα πιο ικανοποιητικά..

Link to comment
Share on other sites

Οχι, αυτές οι μετρήσεις είναι δύο μήνες μετά την τοποθέτηση του eliminator και δεν είναι με τις πιέσεις που ανεβάζει το αμάξι τώρα. Αλλωστε στο διάγραμμα δείχνει ροπή 37 και κάτι κιλά στρόφαλο ενώ τώρα είμαι κοντά στα 41.

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χτες πηγα στα Jumbo να παρω δωρο στο βαφτιστηρι μου και πετυχα εναν κυριο γυρω στα 40 με ενα Α4 Β7 1.8 Τ οπου το Τ ηταν με κοκκινο και παροτι δεν φορουσε καμια milltek αλλα μαμα εξατμιση (τουλαχιστον φαινομενικα) ακουγοταν αρκετα πιο αγριο απο το δικο μου... Μου εκανε εντυπωση μιας και το αυτοκινητο συμπερανα απο αυτοκολλητο που ειχε οτι ηρθε απο Γερμανια και δεν νομιζω ο ιδιοκτητης του να του εβαλε χερι μιας και τον ειδα πολυ ησυχο τυπο... Γνωριζετε αν υπηρχε καμια εκδοση με αλλο προγραμμα κατα Γερμανια μερια;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο 1.8Τ Β7 που κυκλοφόρησε ήταν με τους 163 ίππους. Πολύ πιθανό να έχει αλλάξει εξάτμιση ή να το πήρε ήδη βελτιωμένο.. Το κόκκινο Τ δεν λέει τίποτα. Παλαιότερα το έβαζαν στα Α4 Β6 με τα 190 άλογα, στα Β7 το έβαζαν σε όσα είχαν κάποιο συγκεκριμένο πακέτο εμφάνισης.. Εγώ πάντως το είχα βάλει μόνος μου.. :)

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω; Εξωτερικα δεν ειχε διαφορα απο το δικο μου... Ισως να το εβαλε αυτος ή ο προηγουμενος ιδιοκτητης... Βαζοντας προγραμμα αγριευει καθολου ο ηχος; Δεν μιλαω για μπασο ηχο αλλα πιο αγριο σε ξερογκαζιες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.