Jump to content

Intercooler S3 σε 1.8 tsi


stage6

Recommended Posts

Μην συνεχίζεις τον συλλογισμό σου.. είναι τελείως λάθος..

 

 

Μιχάλης

 

 

μην επιμενεις...στο κρυο το μοτερ αποδιδει ΠΑΝΤΑ καλυτερα..

 

που αλλου ειμαι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

μην επιμενεις...στο κρυο το μοτερ αποδιδει ΠΑΝΤΑ καλυτερα..

 

Γνωστο αυτο...αλλα και το πολυ κρυο νομιζω δεν ειναι και καλο...

Link to comment
Share on other sites

επισης το Ι/C ειναι ασχετο με την θερμοκρασια λαδιων...

 

τα ατμοσφαιρικα δεν εχουν I/C ...και παιζουν στις ιδιες θερμοκρασιες 100-105+...

 

ειπαμε οτι ψυχεται απο αερα ειναι καλο να το εχουμε...αυτο αλλωστε κανει το I/C αυτο κανει και το ψυγειο λαδιου...

 

ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα..το ψυγειο λαδιου εχει γρηγορη απαγωγη και κραταει σταθερα την θερμοκρασια..

 

η πιο πολλη φθορα γινεται τα πρωτα λεπτα αλλα το λαδι που εχει καποιος για 15.000km και το σκιζει με 45 βαθμους εχοντα πολλα Km μεσα σε μποτιλιαρισμα καταπονει εξισου τον κινητηρα..για αυτο εχουμε αρπαγμενα αμυγδαλα εκκεντοφορων και βαλβιδες και πιστονια μεσα στην μακα...

Link to comment
Share on other sites

Παρειγειλα το i/c απο s3 και την αλλη βδομαδα θα το περασω.Το θεμα ειναι υπαρχει καποιος εθελοντης να κανουμε καποιες μετρησεις με το μαμα και μετα με του s3 το i/c ωστε να δουμε τις διαφορες στις θερμοκρασιες.

Υ.Γ δεν εχω εγω vag.

 

Εδώ είμαι εγώ, τι στεναχωριέσαι. Παρε με τηλ να το κανονισουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι εγώ, τι στεναχωριέσαι. Παρε με τηλ να το κανονισουμε.

Μαλλον δευτερα θα σε παρω Γιαννη.Σ'ευχαριστω για το ενδειαφερων σου :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

οχ!!! ζηλεψα θελω να ερθω και εγω.....ποτε δεν ξερεις ποιος μπωρει να σε σταματησει, ενω το σπατε το κακομοιρο το αμαξακι sFun_nahnahna3.gif

Link to comment
Share on other sites

οχ!!! ζηλεψα θελω να ερθω και εγω.....ποτε δεν ξερεις ποιος μπωρει να σε σταματησει, ενω το σπατε το κακομοιρο το αμαξακι sFun_nahnahna3.gif

Στειλε μου το κιν σου σε pm για να σε παρω.

Link to comment
Share on other sites

οχ!!! ζηλεψα θελω να ερθω και εγω.....ποτε δεν ξερεις ποιος μπωρει να σε σταματησει, ενω το σπατε το κακομοιρο το αμαξακι sFun_nahnahna3.gif

 

Εσύ Γιάννη να κάτσεις στα αυγά σου. Ορίστε μας που θέλεις και δοκιμές :new_lol:

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

επισης το Ι/C ειναι ασχετο με την θερμοκρασια λαδιων...

 

τα ατμοσφαιρικα δεν εχουν I/C ...και παιζουν στις ιδιες θερμοκρασιες 100-105+...

 

ειπαμε οτι ψυχεται απο αερα ειναι καλο να το εχουμε...αυτο αλλωστε κανει το I/C αυτο κανει και το ψυγειο λαδιου...

 

ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα..το ψυγειο λαδιου εχει γρηγορη απαγωγη και κραταει σταθερα την θερμοκρασια..

 

η πιο πολλη φθορα γινεται τα πρωτα λεπτα αλλα το λαδι που εχει καποιος για 15.000km και το σκιζει με 45 βαθμους εχοντα πολλα Km μεσα σε μποτιλιαρισμα καταπονει εξισου τον κινητηρα..για αυτο εχουμε αρπαγμενα αμυγδαλα εκκεντοφορων και βαλβιδες και πιστονια μεσα στην μακα...

 

Να ξερες πόση επιπλέον φθορά θα σου εξασφαλίσει ένα αφτερ μαρκετ ψυγείο λαδιού χωρίς θερμοστατη... ειναι σχεδόν σίγουρο ότι το ισοζύγιο υπερ/κατα θα είναι αρνητικό. Σε κάθε ξεκίνημα και ειδικότερα το χειμώνα θα καθυστερεί πολύ περισσότερο το λάδι σου να φτάσει στη θερμοκρασία λειτουργίας του και αυτό σημαίνει επιπλέον φθορά που δεν αντισταθμίζεται από τη φθορά που πιθανόν να γλιτώσεις χάρη στις χαμηλότερες θερμοκρασίες σε πατήματα.

Πολλά είπαμε όμως για λάδια και είμαστε εκτός θέματος. :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ξερες πόση επιπλέον φθορά θα σου εξασφαλίσει ένα αφτερ μαρκετ ψυγείο λαδιού χωρίς θερμοστατη... ειναι σχεδόν σίγουρο ότι το ισοζύγιο υπερ/κατα θα είναι αρνητικό. Σε κάθε ξεκίνημα και ειδικότερα το χειμώνα θα καθυστερεί πολύ περισσότερο το λάδι σου να φτάσει στη θερμοκρασία λειτουργίας του και αυτό σημαίνει επιπλέον φθορά που δεν αντισταθμίζεται από τη φθορά που πιθανόν να γλιτώσεις χάρη στις χαμηλότερες θερμοκρασίες σε πατήματα.

Πολλά είπαμε όμως για λάδια και είμαστε εκτός θέματος. :rolleyes:

 

Επίσης και τη πιθανή πτώση της πίεσης, λόγω αύξησης της χωρητικότητας (αν μιλάμε για επιπλέον σε σειρά) και αδυναμίας της τρόμπας να κυκλοφορήσει την παραπάνω ποσότητα με την ίδια πίεση.. Εξ ου και ο λόγος που συνήθως προτείνεται μαζί με αλλαγή (και τοποθέτηση μεγαλύτερης) τρόμπας λαδιού.

 

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ Γιάννη να κάτσεις στα αυγά σου. Ορίστε μας που θέλεις και δοκιμές new_lol.gif

 

 

 

Δημήτρης

 

 

Οταν μεγαλωσω και φτασω τα αλογα σου θα σου δειξω εσεναsFi_chucks.gif ...οριστε μας που δεν αφηνεις κανα νεο να προκοψειP.gif

post-8627-12768096873509_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και τη πιθανή πτώση της πίεσης, λόγω αύξησης της χωρητικότητας (αν μιλάμε για επιπλέον σε σειρά) και αδυναμίας της τρόμπας να κυκλοφορήσει την παραπάνω ποσότητα με την ίδια πίεση.. Εξ ου και ο λόγος που συνήθως προτείνεται μαζί με αλλαγή (και τοποθέτηση μεγαλύτερης) τρόμπας λαδιού.

 

 

 

Δημήτρης

έτσι ρε δημήτρη (και stef80 ;) )...ξε-άγχωσέ μας!!!! :new_sugkrotima::sHa_thumbsup2:

 

@mokasquatrro

περιμένω τις μετρήσεις σου πριν και μετά.

Αύριο θα πάω κι εγώ για μετρήσεις (όσο γίνεται πιο κοντά στο μεσημέρι ;) ) τώρα που έχω εργοστασιακό intercooler.

Θα ποστάρω κι εγώ και θα κρίνουμε... :)

 

 

 

ΥΓ: όσο διαβάζω, πείθομαι ότι δεν χρειάζεται να κάνω την κίνηση για ψυγείο λαδιού.Ξέρω βέβαια ότι κάθε φορά που αναφέρω το θέμα, έρχεσαι και με βρίζεις :sFun_nahnahna3: , αλλά ρε γαμώτο είναι δύσκολο να νικήσω την ψυχολογία μου όταν βλέπω 100 και 105 βαθμούς σταθερή θερμοκρασία στα λάδια ακόμα κι όταν ΔΕΝ το πατάω...ακόμα και στην...εθνική οδό χωρίς πίεση!!! :o

ΥΓ2:κάτσε να σας ρίξω κι από ένα +1, αν και εννοείται ότι ρε συ stef, όταν βάζεις ψυγείο, βάζεις και θερμοστάτη αλλιώς έκανες μισή δουλειά. ;)

Edited by Kavouras
Link to comment
Share on other sites

Αν μπει σε σειρά, δεν μπορεί να μπει θερμοστάτης γιατί μέχρι να ανοίξει ο θερμοστάτης δε θα κυκλοφορεί το λάδι. :laughing:

Για να το βάλεις παράλληλα είναι ψιλοαδύνατο γιατι θα πρέπει να ανοιχτούν νέες τρύπες στους αγωγούς του κυκλώματος και να μπουν αναμονές που θα κουμπώσουν οι σωληνώσεις του νέου ψυγείου. με λίγα λόγια ξέχνα το.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπει σε σειρά, δεν μπορεί να μπει θερμοστάτης γιατί μέχρι να ανοίξει ο θερμοστάτης δε θα κυκλοφορεί το λάδι. :laughing:

---> Συμφωνώ!

 

 

Για να το βάλεις παράλληλα είναι ψιλοαδύνατο γιατι θα πρέπει να ανοιχτούν νέες τρύπες στους αγωγούς του κυκλώματος και να μπουν αναμονές που θα κουμπώσουν οι σωληνώσεις του νέου ψυγείου. με λίγα λόγια ξέχνα το.

---> Εδώ υπάρχει λύση, αλλά είναι πολυδάπανη και δεν αξίζει για το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα..

 

Κάτι άλλο ακόμα : Όταν βάζουμε aftermarket εξτρά (η μη) ψυγείο λαδιού, καλό είναι να βάλουμε και κάποιο φίλτρο που να προβάλλει μικρότερη αντίσταση στη πίεση του λαδιού σε σχέση με τα κοινά φίλτρα..

 

Δημήτρης

Edited by Dimitris_Kon
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...έχουμε update για τις θερμοκρασίες εισαγωγής με εργοστασιακό intercooler (οι μετρήσεις πάρθηκαν από το block 004).

Παρατήρησα γενικά ότι η θερμοκρασία "έπαιζε" από 48 ως 58 βαθμούς κατά τα πατήματα. Ακόμα και μετά από 6 "καλά" πατήματα (άνοιγμα από χαμηλά τη 2α ως και 4η στις 6000 με 6500rpm περίπου) η θερμοκρασία έφτασε για πολύ λίγο τους 58 βαθμούς και ξανα-έπεσε αμέσως (πέρναγα και από κάποιο τούνελ στο τέλος οπότε ίσως έπαιξε κι αυτό το ρόλο του)

Οι μετρήσεις από αριστερά προς τα δεξιά αντιστοιχούν στα πατήματα 1, 2, 3, 4, 5, και 6.

1opathma.th.jpg 2opathma.th.jpg 3opathma.th.jpg 4opathma.th.jpg 5opathma.th.jpg 6opathma.th.jpg

 

 

Να σημειώσω επίσης ότι στο 5ο πάτημα με κόψανε πριν φορτώσει εντελώς η 4η ταχύτητα, οπότε έκοψα και ξαναπάτησα μόλις άνοιξε ο δρόμος και γι'αυτό κάνει ένα σκαμπανεύασμα στη μέση.

 

Οι μετρήσεις έγιναν στην περιφερειακή της Πάτρας (μιας και εκεί βρίσκομαι τώρα).

 

Επιπλέον θα ήθελα να σημειώσω ορισμένα πράματα:

1η παρατήρηση:

Η εξωτερική θερμοκρασία ήταν 35 με 37 βαθμούς (την είδα από τη θερμοκρασία που μου δίνει το DIS) και ήταν ώρα μεσημέρι.

Επίσης...μόλις έκοψα (με έπιασαν φανάρια), όπως είναι λογικό η θερμοκρασία εισαγωγής ανέβηκε στους 60 βαθμούς (από 55-56 που είχε πριν - και λογικό ήταν να ανέβει αφού η ροή αέρα "έπεσε" κατακόρυφα).Ξανα-έπεσε στους 55 με 57 αλλά δεν κατάφερε να πέσει άλλο (μάλλον γιατί η ροή αέρα στην πόλη είναι γενικά πολύ χαμηλή αλλά και ο αέρας πιο ζεστός).

 

2η παρατήρηση:

Μετά τα 6 απατωτά ξεσκίσματα, βγήκαμε από την περιμετρική (έξοδο Ρίου) και σταματήσαμε δεξιά βάζοντας το stronic στο "Ν" και είδαμε θερμοκρασία καυσαερίων στους 586 βαθμούς (σύμφωνα με το vag-com). Μόλις μπήκα στην Πάτρα, παρότι είχα κόψει αρκετά πιο πριν, η θερμοκρασία ανέβαινε συνεχώς κι ας μην το πατούσα και έφτασε μέσα σε 10 λεπτά τους 600 βαθμούς (ίσως και λίγο παραπάνω μιας και δεν έβλεπα εγώ την οθόνη του υπολογιστή μου)! :blink:

Αυτό μου έκανε φοβερή εντύπωση...Γιατί να ανεβαίνει ενώ δεν το πιέζω (πρακτικά δεν τούρμπιζε καθόλου το αμάξι :g: )

 

3η παρατήρηση:

κατά το τελευταίο (6ο) πάτημα, έπεσε το avans στις -1,8 μοίρες και για 150rpm έπεσε και στις -2,3 μοίρες. Σε όλα τα υπόλοιπα πατήματα, οι διορθώσεις στο avans που καταγράφτηκαν ήταν μηδενικές (καθαρά μηδενικά σημείωσε ο εγκέφαλος στο vag-com).

Σημαίνει κάτι αυτό για τη βενζίνη ή για κάποια περιφερειακά του αυτοκινήτου μου πχ? (εκτός του ότι του είχα πιει το αίμα και ψιλο-λογικό στο τέλος να αρχίζει να με κόβει ο εγκέφαλος :P ).

 

4η παρατήρηση:

δεν ξεπεράστηκαν ποτέ οι 60 βαθμοί στην εισαγωγή υπό οποιεσδήποτε συνθήκες.

 

5η σημείωση:

Τα λάδια στο τέλος του 6ο πατήματος είχαν πιάσει οριακά τους 113 βαθμούς (έγραψε DIS "113" βαθμούς και μετά "έπεσε" αμέσως στους "112"), αλλά η θερμοκρασία μεσα σε 2 λεπτά (μετρημένα από την ώρα που "ηρέμησα") έπεσε αμέσως τους 100. Μετά δυσκολεύτηκε όμως αρκετά να πέσει στους 99 και 98 (δεν έπεσε παρακάτω παρότι είχα a/c on.Μάλλον είναι ψιλο-νορμάλ να "παίζουν" τα λάδια ανάμεσα στους 95 και 100 βαθμούς.Δεν εξηγείται αλλιώς.

 

 

Οποιαδήποτε άλλη διευκρίνηση, μπορώ να τη δώσω.

Θα κάνω μία μέτρηση και το βραδάκι...

 

 

Τα συμπεράσματα από τους "ειδικούς" ποιά είναι?

Το ic εσείς το βλέπετε "υποφερτό" για το μοτέρ?Απαιτείται αλλαγή?Μήπως εμείς είμαστε υπερβολικοί και είναι όλα στο μυαλό μας ή όντως υπάρχει ένα "θεματάκι" με τη θερμοκρασία εισαγωγής?

 

 

 

 

ΥΓ: ξέχασα να πω ότι το αμάξι εκτός από το πρόγραμμα και ένα ελεύθερο φίλτρο στο εργοστασιακό φιλτροκούτι είναι εντελώς "μαμά", με ό,τι αυτό σημαίνει γενικώς...

ΥΓ2: νομίζω (χωρίς να γνωρίζω όμως) ότι γενικά οι θερμοκρασίες εισαγωγής μου είναι αρκετά υψηλές. :g: Έχω άδικο???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα νούμερα είναι καλά για τέτοια εποχή και με την ζέστη που έχει. Μ'ένα μεγαλύτερο fmic δεν νομίζω ότι θα έβλεπες τεράστια διαφορά, ίσως μόνο να έπεφτε η θερμοκρασία εισαγωγής πιο γρήγορα μετά το πάτημα. Αλλά δεν νομίζω ότι σου χρειάζεται. Οταν ήμουν πρώτο στάδιο, με το smic έβλεπα 80αρια θερμοκρασίες για να καταλάβεις..

 

Φυσικά τα πράγματα αλλάζουν αν σκεφτείς ν'αλλάξεις τουρμπίνα.. Η θερμοκρασία λαδιού είναι φυσιολογική. Και όντως είναι πολύ δύσκολο να πέσει κάτω από τους 100 γιατί απλούστατα τόση είναι περίπου και η θερμοκρασία νερού.. Η θερμοκρασία καυσαερίων ανεβαίνει όταν το μίγμα είναι σχετικά φτωχό και στους tfsi δουλεύει εξαιρετικά φτωχό κάποιες στιγμές..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

οταν μιλαω για ψυγειο λαδιου μιλαω εφ οσον ειναι μελετημενο και οχι να γινει πατεντα...ενοειται οτι βαζει λιγο λαδι παραπανω και ενοειται οτι η αντλια λαδιου εχει ανοχες για παραπανω πιεση στο κυκλωμα...βεβαια παιζει ρολο ο σχεδιασμος του μοτερ και τι ιξωδες λαδιου σηκωνει το μοτερ.επισης η βαλβιδα κυκλοφοριας πρεπει να ανοιγει μετα τους 85-90 βαθμους οπου απο εκει και μετα πρεπει να κυκλοφορησει το λαδι στο ψυγειο για να ψυχεται...

 

δεν καταλαβαινω που προβληματιζεσται..καντε μια αναβαση 3 km με και χωρις ψυγειο λαδιου με εξωτερικη 30+ βαθμους και χωρις ψυγειο δειτε τις θερμοκαρασιες που θα πιανεται και ακουστε το κροταλισμα των ωστηριων απο το λαδακι σας που θα εχει γινει πιο λεπτο και απο το νερο...

 

και επαναλαμβανω..οτι ψυχεται απο νερο ή αερα ειναι παντα πιο αποδοτικο απο οποιαδηποτε πατεντα με το φιλτρο λαδιου η οτιδηποτε αλλο.

 

επισης περιμενω μια απαντηση για το που ειμαι λαθος κε Μιχαλη σε αυτο που εγραψα...

 

 

τα audi δεν φτιαχνονται μονο για την Γερμανια αλλα δεν αποδιδει το ιδιο ενα AUDI στα βορεια κλιματα με τα νοτια..τους ενδιαφει ενα μοτερ με αξιοπιστια και να αποδιδει καλα στους -30 εως +50...κελσιου.

 

Μην συνεχίζεις τον συλλογισμό σου.. είναι τελείως λάθος..

 

 

Μιχάλης

 

το πρωινο ξεκινημα αφορα την ποιοτητα του λαδιου,το ιξωδες και το κλιμα που ειναι το μοτερ..ειναι ασχετο με το ψυγειο λαδιου ή το I/C.αναφερομαι για τοποθετηση I/C και ψυγειο λαδιου σε καποιον με βελτιωμενο ή μη αμαξι που το κυνηγαει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα νούμερα είναι καλά για τέτοια εποχή και με την ζέστη που έχει.Μ'ένα μεγαλύτερο fmic δεν νομίζω ότι θα έβλεπες τεράστια διαφορά, ίσως μόνο να έπεφτε η θερμοκρασία εισαγωγής πιο γρήγορα μετά το πάτημα. Αλλά δεν νομίζω ότι σου χρειάζεται. Οταν ήμουν πρώτο στάδιο, με το smic έβλεπα 80αρια θερμοκρασίες για να καταλάβεις..

 

Φυσικά τα πράγματα αλλάζουν αν σκεφτείς ν'αλλάξεις τουρμπίνα.. Η θερμοκρασία λαδιού είναι φυσιολογική. Και όντως είναι πολύ δύσκολο να πέσει κάτω από τους 100 γιατί απλούστατα τόση είναι περίπου και η θερμοκρασία νερού.. Η θερμοκρασία καυσαερίων ανεβαίνει όταν το μίγμα είναι σχετικά φτωχό και στους tfsi δουλεύει εξαιρετικά φτωχό κάποιες στιγμές..

 

 

Μιχάλης

 

Mιχάλη, προσωπικά για αλλαγή τουρμπίνας δεν το σκέφτομαι εκτός κι αν χαλάσει, οπότε εκεί (αν και όταν συμβεί) θα δω με τα λεφτά που θα δώσω τι επιλογές έχω... :sHa_thumbgoodjob:

Προσωπικά θα σταματήσω στο 1/2 στάδιο :sHa_sarcasticlol: (Φίλτρο/εισαγωγή+πρόγραμμα, για εξάτμιση δεν το σκέφτομαι γιατί ήδη ακούω τα αντ-επιχειρήματα από την "άλλη πλευρά" :sSig_busted: )

Η θερμοκρασία του νερού (άσχετα με το τι λέει το οργανάκι στο καντράν) έπαιζε μεταξύ 97 και 99, ενώ στο 6ο πάτημα "κατάφερε" και έφτασε και τους 102 βαθμούς (το οργανάκι στο καντράν όμως...χαλαρό...Κολλημένο στους 90 :thumbsdown: ), οπότε λογικό να δυσκολευτεί να ψυχθεί το λάδι. :)

Να σημειώσουμε ότι ουσιαστικά μιλάμε για θερμοκρασίες σε κατάσταση εθνικής οδού και όχι μέσα στην πόλη...όπου εκεί τα πράματα είναι τραγικά (60+ βαθμοί στην εισαγωγή χωρίς "πίεση")

 

Με προβλημάτισε λίγο το bold...Υπονοείς κάτι με αυτό (ότι πχ λειτουργώ με φτωχό μίγμα)? :g: Κι αν ναι, πώς μπορώ εγώ να το ρυθμίσω αυτό (φοράω revo - το αναφέρω ΜΠΑΣ και έχει κάποια σημασία ^_^ )? Ή πρέπει να περάσω από cargate να "γκρινιάξω"?Μπορώ κάπως να ελέγξω ότι έχω φτωχό μείγμα (ή πλούσιο ή το μείγμα κινείται σε νορμάλ επίπεδα)?

 

Σ'ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να σχολιάσεις. :speak_cool:

 

 

Φιλικά,

Γιώργος.

 

 

ΥΓ:περιμένω και τις μετρήσεις του mokasquatrro. :)

ΥΓ2: Δεν ξέρω αν το κουράζω...σίγουρα το "μεγαλύτερο" είναι και καλύτερο, αλλά έχει σημασία και κατά πόσο τα λεφτά που δίνεις πιάνουν τόπο.και ic από φορτηγό 12000cc να βάλω, σίγουρα θα είναι καλύτερο από το υπάρχον δικό μου.Το θέμα είναι όμως...Το χρειάζομαι?Ή είναι ψυχολογικό το θέμα και τα μεγαλοποιώ λίγο στο κεφάλι μου ακούγοντας απόψεις από δω κι από κει??δεν είναι θέμα αν μου περισσεύουν τα ~400€ (ανταλλακτικό+τοποθέτηση) που ζητάνε ή όχι.Δε μου αρέσει να δίνω τσάμπα λεφτά χωρίς να βλέπω αποτέλεσμα...

ΥΓ3: νομίζω ότι όλοι σε αυτή τη φάση βρίσκονται κάθε φορά που συζητιέται το θέμα για μεγαλύτερο ΙC... :g:

Edited by Kavouras
Link to comment
Share on other sites

το μεγαλυτερο I/C βοηθαει,ειδικα στην ελλαδα.

 

αν ησουν σε βορεια χωρα το εργοστασιακο σε καλυπτει..αλλωστε το ιδιο φοραει και το LEON CUPRA με τα 240+ αλογα.

 

για την ιστορια ο ενναλακτης αερα που φοραμε επαρκει για ιπποδυναμεις εως 280 αλογα περιπου,απο εκει και μετα του S3 μεχρι 340 περιπου και το APR ή παρομοια σε μεγεθος απο 350-400+ που εξαντλειται ενα 2.0 tfsi μοτερ.

 

αυτα τα εχουν πει ανθρωποι που φτιαχνουν προγραμματα σε Αγγλια και Γερμανια και οχι εγω.

 

ναι θα εβαζα απο S3 i/C στην ελλαδα,οχι αν ημουν Γερμανια-Αγγλια κτλ.μιλαω για 1.8 tsi με προγραμμα,εξατμιση,εισαγωγη και ιπποδυναμη εως 250-260 αλογα.

αν βαλεις Κ04 με κλειστα ματια απο S3...

 

φτωχο μιγμα οταν λετε τι ενοειται?φτωχο ειναι απο 13 προς 1 και πανω για παραδειγμα.ποσο εχετε δει σε vag τον λ?

Link to comment
Share on other sites

Με προβλημάτισε λίγο το bold...Υπονοείς κάτι με αυτό (ότι πχ λειτουργώ με φτωχό μίγμα)? :g: Κι αν ναι, πώς μπορώ εγώ να το ρυθμίσω αυτό (φοράω revo - το αναφέρω ΜΠΑΣ και έχει κάποια σημασία ^_^ )? Ή πρέπει να περάσω από cargate να "γκρινιάξω"?Μπορώ κάπως να ελέγξω ότι έχω φτωχό μείγμα (ή πλούσιο ή το μείγμα κινείται σε νορμάλ επίπεδα)?

Οχι, δεν έχεις κάποιο πρόβλημα. Λέω ότι είναι λογικό κάποιες στιγμές η θερμοκρασία των καυσαερίων ν'ανεβαίνει γιατί σε partial throttle οι tsi/fsi κινητήρες μπορούν να δουλεύουν με πολύ φτωχό μείγμα. Οπως είπα, όσο πιο φτωχό, τόσο μεγαλύτερες οι θερμοκρασίες εξαγωγής.. Το πρόγραμμα επεμβαίνει στο μείγμα σε full throttle οπότε δεν έχει να κάνει.. Και να προσθέσω ότι η θερμοκρασία λαδιού δεν μπορεί ποτέ να πέσει κάτω από την θερμοκρασία του νερού, αφού στην ουσία απ'αυτό ψύχεται, τουλάχιστον στ'αυτοκίνητά μας.

 

S3driver η συλλογιστική σου ξεκίνησε λάθος γιατί θεωρείς ότι ο κατασκευαστής δεν δίνει τόση σημασία στις ακραίες συνθήκες καιρού που επικρατούν σε κάποιες χώρες. Αυτό όμως δεν ισχύει. Οσο κι αν σου φαίνεται απίθανο οι συνθήκες της Ελλάδας δεν είναι καθόλου ακραίες. Ακραίες είναι ας πούμε οι συνθήκες στο dubai όπου τ'αυτοκίνητα πρέπει να δουλεύουν σε συνθήκες 50 βαθμών (υπό σκιάν) και με απίστευτη σκόνη στην ατμόσφαιρα ή στην Σιβηρία με -20 και τρομερή καταπόνηση στα μέταλλα.. Ολα αυτά έχουν προβλεφθεί. Η Audi, όπως κι άλλες εταιρίες δοκιμάζουν τ'αυτοκίνητά τους σε τέτοιες ακραίες συνθήκες είτε σε ειδικούς χώρους εξομοίωσης, είτε σε χώρες που επικρατούν τέτοιες συνθήκες.. Οπως σου εξήγησε ο Στέφανος υπάρχουν διάφοροι λόγοι για τους οποίους η Audi δεν βάζει ψυγείο λαδιού στ'αυτοκίνητά μας. Και η Audi δεν θα είχε φτιάξει τέτοιο όνομα αν δεν έδινε βάση σε τέτοια πράγματα και τ'αυτοκίνητά της δεν λειτουργούσαν κάτω από κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες, πίστεψέ με..

 

 

Μιχάλης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...έχουμε update για τις θερμοκρασίες εισαγωγής με εργοστασιακό intercooler (οι μετρήσεις πάρθηκαν από το block 004).

Παρατήρησα γενικά ότι η θερμοκρασία "έπαιζε" από 48 ως 58 βαθμούς κατά τα πατήματα. Ακόμα και μετά από 6 "καλά" πατήματα (άνοιγμα από χαμηλά τη 2α ως και 4η στις 6000 με 6500rpm περίπου) η θερμοκρασία έφτασε για πολύ λίγο τους 58 βαθμούς και ξανα-έπεσε αμέσως (πέρναγα και από κάποιο τούνελ στο τέλος οπότε ίσως έπαιξε κι αυτό το ρόλο του)

Οι μετρήσεις από αριστερά προς τα δεξιά αντιστοιχούν στα πατήματα 1, 2, 3, 4, 5, και 6.

1opathma.th.jpg 2opathma.th.jpg 3opathma.th.jpg 4opathma.th.jpg 5opathma.th.jpg 6opathma.th.jpg

 

 

Να σημειώσω επίσης ότι στο 5ο πάτημα με κόψανε πριν φορτώσει εντελώς η 4η ταχύτητα, οπότε έκοψα και ξαναπάτησα μόλις άνοιξε ο δρόμος και γι'αυτό κάνει ένα σκαμπανεύασμα στη μέση.

 

Οι μετρήσεις έγιναν στην περιφερειακή της Πάτρας (μιας και εκεί βρίσκομαι τώρα).

 

Επιπλέον θα ήθελα να σημειώσω ορισμένα πράματα:

1η παρατήρηση:

Η εξωτερική θερμοκρασία ήταν 35 με 37 βαθμούς (την είδα από τη θερμοκρασία που μου δίνει το DIS) και ήταν ώρα μεσημέρι.

Επίσης...μόλις έκοψα (με έπιασαν φανάρια), όπως είναι λογικό η θερμοκρασία εισαγωγής ανέβηκε στους 60 βαθμούς (από 55-56 που είχε πριν - και λογικό ήταν να ανέβει αφού η ροή αέρα "έπεσε" κατακόρυφα).Ξανα-έπεσε στους 55 με 57 αλλά δεν κατάφερε να πέσει άλλο (μάλλον γιατί η ροή αέρα στην πόλη είναι γενικά πολύ χαμηλή αλλά και ο αέρας πιο ζεστός).

 

2η παρατήρηση:

Μετά τα 6 απατωτά ξεσκίσματα, βγήκαμε από την περιμετρική (έξοδο Ρίου) και σταματήσαμε δεξιά βάζοντας το stronic στο "Ν" και είδαμε θερμοκρασία καυσαερίων στους 586 βαθμούς (σύμφωνα με το vag-com). Μόλις μπήκα στην Πάτρα, παρότι είχα κόψει αρκετά πιο πριν, η θερμοκρασία ανέβαινε συνεχώς κι ας μην το πατούσα και έφτασε μέσα σε 10 λεπτά τους 600 βαθμούς (ίσως και λίγο παραπάνω μιας και δεν έβλεπα εγώ την οθόνη του υπολογιστή μου)! :blink:

Αυτό μου έκανε φοβερή εντύπωση...Γιατί να ανεβαίνει ενώ δεν το πιέζω (πρακτικά δεν τούρμπιζε καθόλου το αμάξι :g: )

 

3η παρατήρηση:

κατά το τελευταίο (6ο) πάτημα, έπεσε το avans στις -1,8 μοίρες και για 150rpm έπεσε και στις -2,3 μοίρες. Σε όλα τα υπόλοιπα πατήματα, οι διορθώσεις στο avans που καταγράφτηκαν ήταν μηδενικές (καθαρά μηδενικά σημείωσε ο εγκέφαλος στο vag-com).

Σημαίνει κάτι αυτό για τη βενζίνη ή για κάποια περιφερειακά του αυτοκινήτου μου πχ? (εκτός του ότι του είχα πιει το αίμα και ψιλο-λογικό στο τέλος να αρχίζει να με κόβει ο εγκέφαλος :P ).

 

4η παρατήρηση:

δεν ξεπεράστηκαν ποτέ οι 60 βαθμοί στην εισαγωγή υπό οποιεσδήποτε συνθήκες.

 

5η σημείωση:

Τα λάδια στο τέλος του 6ο πατήματος είχαν πιάσει οριακά τους 113 βαθμούς (έγραψε DIS "113" βαθμούς και μετά "έπεσε" αμέσως στους "112"), αλλά η θερμοκρασία μεσα σε 2 λεπτά (μετρημένα από την ώρα που "ηρέμησα") έπεσε αμέσως τους 100. Μετά δυσκολεύτηκε όμως αρκετά να πέσει στους 99 και 98 (δεν έπεσε παρακάτω παρότι είχα a/c on.Μάλλον είναι ψιλο-νορμάλ να "παίζουν" τα λάδια ανάμεσα στους 95 και 100 βαθμούς.Δεν εξηγείται αλλιώς.

 

 

Οποιαδήποτε άλλη διευκρίνηση, μπορώ να τη δώσω.

Θα κάνω μία μέτρηση και το βραδάκι...

 

 

Τα συμπεράσματα από τους "ειδικούς" ποιά είναι?

Το ic εσείς το βλέπετε "υποφερτό" για το μοτέρ?Απαιτείται αλλαγή?Μήπως εμείς είμαστε υπερβολικοί και είναι όλα στο μυαλό μας ή όντως υπάρχει ένα "θεματάκι" με τη θερμοκρασία εισαγωγής?

 

 

 

 

ΥΓ: ξέχασα να πω ότι το αμάξι εκτός από το πρόγραμμα και ένα ελεύθερο φίλτρο στο εργοστασιακό φιλτροκούτι είναι εντελώς "μαμά", με ό,τι αυτό σημαίνει γενικώς...

ΥΓ2: νομίζω (χωρίς να γνωρίζω όμως) ότι γενικά οι θερμοκρασίες εισαγωγής μου είναι αρκετά υψηλές. :g: Έχω άδικο???

Παντως τις θερμοκρασιες σου τις βλεπω λογικες και οχι πολυ υψηλα.Βεβαια το να βαλεις το i/c μονο καλο θα κανεις στη μηχανη παρα κακο.Πιστευω και γω καπου εκει θα ειμαι ισως λιγο παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες σου, μεσημεριάτικα με 35 βαθμούς και λίγο αβάνς έριξε το καημένο. Δεν νομίζω ότι σου είναι απαραίτητο σε αυτή τη φάση το i/c :new_thumright:

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες σου, μεσημεριάτικα με 35 βαθμούς και λίγο αβάνς έριξε το καημένο. Δεν νομίζω ότι σου είναι απαραίτητο σε αυτή τη φάση το i/c :new_thumright:

:)

 

 

 

 

 

ΥΓ:τόσο σεντόνι, τόσες γραμμές, ούτε ένα +1...??? Τστστστς...τσάμπα "σάλιο"? :diablo::P

ΥΓ2: Σ'ευχαριστώ για σήμερα.Προβλέπω να είμαι ο πρώτος άνθρωπος που θα τρώει τηλεφωνικό ban. :sHa_sarcasticlol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το σαββατοκυριακο που ημουν χαλκιδικη ετυχε να γνωρισω ενα παιδι ο οποιος εχει golf και κατα συμπτωση μεγαλη ειχε μαζι του το καλωδειο vag και λαπτοπ!!!!!!!! :thumbsup: Του ειπα την ιστορια μου οτι θελω να βαλω i/c απο s3 και ξεκιναμε για μετρησεις.απλα τις βλεπαμε ζωντανα δεν πηραμε logs.το αποτελεσμα με 33 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια ειναι οτι μετα απο 3 συνεχομενα πατηματα 2α μεχρι 4η η θερμοκρασια εφτασε εως 62 βαθμους.Ειναι νομιζω λιγο τσιμπιμενη αλλα οχι ανυσηχυτικη.Μες τη βδομαδα θα μπει to i/c και μετα θα κανω κι'αλλες μετρησεις να δω διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.