Jump to content

Η ώρα του συμπλέκτη μου ήρθε


Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ φιλε απλα εχω μπερδευτεί λιγο το sachs performance η το sachs racing; γιατι το racing μου εχουν πει ειναι για 500 αλογα 55 κιλα ροπή, μετα βολαν τι προτινεις γιατι σίγουρα θα χρειαστεί οταν αλλαξω τον δίσκοπλατο

 

Θεωρώ, αφού είπες ότι δεν είσαι καύτης, το perfomance θα σου κάνει δουλειά. Το racing είναι πιο σκληρό όπως προανέφερα. Το βολάν σου, αν θες να διατηρήσεις την πολιτισμένη λειτουργία του αυτοκινήτου, καλύτερα να μην το πειράξεις, δηλαδή να βάλεις το ΟΕΜ - γνώμη μου.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδια. Παρατήρησα τον τελευταίο καιρο, το αυτοκίνητο πατιναρει λιγακι. Ειναι το 1.9TDI με 42 κιλα ροπη πανω κατω. Τι προτείνεται; Sachs Performance?

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση.

Τελικά έβαλα sachs performance, δεν μπορούσα να το ρισκάρω με φτιαχτό κτλ αν και ακουγόταν καλή λύση.

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και τις υποδείξεις σας, για άλλη μια φορά φάνηκε πόσο σπουδαίο είναι ένα τέτοιο club και ιδιαίτερα οι άνθρωποι του.

Εντυπώσεις: από το 1ο χιλιόμετρο η αίσθηση είναι όπως στον προηγούμενον, σαν το μαμά δηλαδή, καμία αλλαγή στην συμπεριφορά, πιάνει στο ίδιο σημείο, απαλός και προοδευτικός. Χαίρομαι τελικά που έκανα αυτήν την επιλογή, και ας πόνεσα με το κόστος. Πάντως για μερικά χλμ δεν θα τον ζορίσω. Αλήθεια χρειάζεται στρώσιμο;

Ερώτηση: στην οδήγησή μου έχω μάθει στα φρεναρίσματα να κάνω κατεβάσματα σχέσεων, αυτό φθείρει τον συμπλέκτη;

Σε ποιο σημειο πιανει ο δικος σου; εμενα πιανει αρκετα ψηλα κ δεν ξερω εαν ειναι το φυσιολογικο...

 

Μπορει να τοποθετηθει πιο ενισχυμενο πλατω σε μαμα δισκο;

Link to comment
Share on other sites

Μου ειναι τοσο φυσιολογικο, ουτε που το θυμαμαι Νικο. Πραγματικά ειναι σαν να μην αλλαξα συμπλέκτη. 

Θυμαμαι οταν αλλαξα την 1η φορα, μου φαινόταν πολύ μαλακο το πεντάλ, τωρα μου φάνηκε ακριβως οπως ηταν πριν τον αλλαξω. 

Για αυτο ειπα οτι ισως να ειναι λιγο πιο σκληρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια

Επαναφερω το θεμα να μην ξεχνιομαστε. Και εγω υποψηφιος για δισκο μετα απο μια ψιλοαναβαθμιση.Το αμαξι στην τελικη του μορφη θα ειναι πρωτο σταδιο και θα μεινει εκει. Ειναι 1.8 20vt BFB προσθιοκινητο. Διαβασα πολλα εδω και στο αντιστοιχο θεμα για τα B7. Ο μηχανικος μου βεβαια τον οποιον εμπιστευομαι απολυτα καθως εχει κανει αρκετα αξιολογα αυτοκινητα εδω Θεσσαλονικη προσπαθει να με σωσει απο ταλαιπωρια και εξοδα. Μου συστηνει κατι που κανει εκεινος σε audi μεχρι 40 κιλα ροπη. Λεει sachs race πλατω και ρουλεμαν και δισκο απλο sachs οργανικο. Ο ιδιος το εγγυαται και το βαζει συχνα. Τιμη για υλικα 300Ε και εργασια αρκετα φτηνα γιατι ειμαστε και φιλαρακια. Του ειπα να βαλω μαμα πραγματα σε sachs ή luk. Μου ειπε οτι δεν θα εχει προβλημα παλι ...απλα δεν ειναι για πολλα πολλα ετσι. Αλλωστε ξερει οτι ειμαι γνωστος καφρος οποτε λεω να τον ακουσω . Θα ηθελα ομως και την αποψη σας για την τιμη των οπλων.

Ευχαριστω

Λουκας

Edited by cadalora
Link to comment
Share on other sites

Περιεργο ταιριασμα, αλλα το κοστος κρατιέται χαμηλο. Προσφατα εβαλα το σετ της sachs performance με κοστος λιγο πιο κατω απο το 2πλασιο. Το οποιο σετ εχει το race πλατο που αναφερεις καθως και το ρουλεμαν, και επιπροσθετα εχει τον δισκο performance. Σε εσενα με μονη διαφορα τον δισκο βγαίνει στα 300ευρω;  Μου κανει εντυπωση  !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

Μπροστα μου πηρε τηλ και του ειπε τις τιμες . Μου τις ειπε χωρις καπελο γιατι ειμαστε σαν αδερφια. Δεν μπορειτε ισως να το καταλαβετε αυτο γιατι δεν ξερετε τι μας συνδεει.Anyway ,κομπλε το σετ μου το ειπε 460 και με την λυση που χρησιμοποιει 300 συν τα εργατικα που θα ειναι ψεματα .....καθως θα ειμαι και γω εκει και θα βοηθαω-βλεπω και θα κανουμε και τον χαβα μας. Απο οτι καταλαβα κανεις δεν εχει κανει κατι παρομοιο.Εμπρος λοιπον να χαραξω το δρομο.

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Κομπλε το σετ 460ευρω,  αν δεν κοψει αποδειξη (αφου λες ειστε σαν αδελφια κατι τετοιο μπορει να γινει) τοτε ειναι λογικη η τιμη, σκεψου εγω το πληρωσα ακριβως 565ευρω και αν υπολογισεις 460 Χ 1,23 = 566, γιατι εγω πηρα κανονικά αποδειξη στα χερια μου. 

Οσο για τα εργατικά, αφου μπορεις να εισαι εκει και να βλεπεις, βοηθας κτλ, αυτο ειναι το καλυτερο, κανεις την πλακα σου, και ελεγχεις κι ολας. 

 

Οπως και να χει καλοφορετο να ναι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδια μετα απο αλλαγη δισκοπλατω πριν περιπου 15.000km και αλλο ενα κατεβασμα κιβωτιου πριν 7.000km λογω ενος θορυβου που εκανε ο δισκος εχω ακομη το ιδιο φαινομενο που θα περιγραψω παρακατω...

Για να ξεκινησει το αμαξι αφηνω τοσο πολυ τον συμπλεκτη που νιωθω οτι πιανει στα τελευταια 2 εκατοστα. Δηλαδη ειναι σαν να πιανει τερμα πανω και δημιουργει προβληματα στις εκκινησεις, ιδιαιτερα σε ανηφορες!

 

Πιστευα οτι εχει καποιο προβλημα μετα την αρχικη αλλαγη δισκοπλατω (τοτε ξεκινησε να το παρουσιαζει) αλλα ακομη και μετα το δευτερο κατεβασμα του κιβωτιου (για τον ελεγχο λογω του θορυβου που προανεφερα) σε αλλο συνεργειο ο δευτερος μαστορας με "διαβεβαιωσε" οτι ετσι ειναι ολα τα Α4 λογω βολαν διπλης μαζας και οτι δεν ειδε κατι ανησυχητικο...τι στο καλο μπορει να συμβαινει; Υπαρχει τροπος να ρυθμιζετε αυτο το σημειο που πιανει το πεταλ;

Edited by S3-Nick
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα παντως δεν κανει ετσι. Πιανει σχετικά χαμηλά, αλλα οχι στα τελευταια 2 εκατοστά.

 

Πιάνει χαμηλά εννοείς ότι δεν χρειάζεται να έχεις αφήσει πολύ το πετάλ...δεν πιάνει δηλαδή στα τελευταία εκατοστά της διαδρομής του, σωστά?

 

Ξέρει κανείς εαν ρυθμίζεται αυτό ή έχει κάποιο θέμα ο δίσκος, το πλατώ ή το ρουλεμάν?

Link to comment
Share on other sites

αν πιανει τοσο πανω εχεις θεμα.

ρυθμιζομενος ειναι ο συμπλεκτης στο δικο σου?

στο δικο μου πχ 20Τ δεν ειναι.

πες του μαστορα να κανει και αλλη εξαερωση,μαλλον εχεις ρυθμιζομενο και θελει και αλλη εξαερωση.

Link to comment
Share on other sites

κανε μια εξαερωση στο συμλεκτη και αν δεν ελεγξτε το πανω τρομπακι και  το κατω (εκτος σασμαν) πατωντας το πενταλ του συμπλεκτη να δειτε τη κινηση του εμβολου.επειτα ελεγχος στο διχαλο . 

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι διάβασα ψάχνωντας σε ξένα forum, εαν έχει αέρα το κύκλωμα τότε ο συμπλέκτης πιάνει χαμηλότερα και μετά την εξαέρωση ανεβαίνει πίο ψηλά!

 

Απ'ότι διάβασα επίσης για να αλλάξει αυτο το ύψος στο οποίο πιάνει ο συμπλέκτης αλλάζει το πιστονάκι (rod) από το μικρό τρομπάκι που βρίσκεται πάνω στο κυβώτιο (slave cylinder) και ειδικότερα με μεγαλύτερου μήκους πιστονάκι πιάνει ο συμπλέκτης ψηλότερα από πρίν ενώ με μικρότερου μήκους πιστονάκι πιάνει ο συμπλέκτης χαμηλότερα από πρίν.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι αυτα επρεπε να τα ξερει ο μηχανικος σου.ειναι πολυ κοινο θεμα που κ που κατι τετοιο.

Αυτο με το πιστονακι ειναι πατεντα...δεν προβλεπεται απο καπου. Οσο για την εξαερωση ειχε γινει δυο φορες. Απλα, οπως εγραψα και στο προηγουμενο μηνυμα, εαν εχει αερα το κυκλωμα πιανει πιο χαμηλα και με την εξαερωση ερχεται ψηλοτερα, αρα σε εμενα που πιανει ηδη πολυ ψηλα δεν νομιζω να ειναι θεμα εξαερωσης...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.