Jump to content

A4 B8 1.8 tfsi (from 120ps to 380ps)


Recommended Posts

Μα οταν υπαρχει διαρροή απο το σωληνακι της ν75 προς τη wastegate εννοειται πως δεν θα εχανες σε αποδοση γιατι πολυ απλα ο αερας καθυστερει να φτασει στη gate με αποτελεσμα να μην ανοιγει εγκαιρα το πορτακι της gate και ετσι ανεβαζει παραπανω πιεση .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα οταν υπαρχει διαρροή απο το σωληνακι της ν75 προς τη wastegate εννοειται πως δεν θα εχανες σε αποδοση γιατι πολυ απλα ο αερας καθυστερει να φτασει στη gate με αποτελεσμα να μην ανοιγει εγκαιρα το πορτακι της gate και ετσι ανεβαζει παραπανω πιεση .

Τάσο, έκανα βόλτα δεν άλλαξε κάτι.

Μίλησα και με τον προγραμματιστη και μου είπε πως στο τελευταίο update είχε δώσει παραπάνω οβερ αλλά το αμάξι δεν άκουσε.

Οπότε ένας έλεγχος είναι επιβεβλημενος.

Πρέπει να δω σκαστρα, wg, τυχόν διαρροές.

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, έκανα βόλτα δεν άλλαξε κάτι.

Μίλησα και με τον προγραμματιστη και μου είπε πως στο τελευταίο update είχε δώσει παραπάνω οβερ αλλά το αμάξι δεν άκουσε.

Οπότε ένας έλεγχος είναι επιβεβλημενος.

Πρέπει να δω σκαστρα, wg, τυχόν διαρροές.

Ρε φίλε Πανό είχε ζητήσει παραπάνω οβερ και το αμάξι δεν έδωσε και στο λέει τώρα ;;;; ή το ήξερες και απλά τώρα το σναφερεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχουν μπει λαθος τα σωληνακια στην ν75...;;; μην ξεκινας και σκαλιζεις αλλα.. ελεγξε πρωτα αυτο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε Πανό είχε ζητήσει παραπάνω οβερ και το αμάξι δεν έδωσε και στο λέει τώρα ;;;; ή το ήξερες και απλά τώρα το σναφερεις;;;

Μου το είχε πει αλλά δεν θυμόμουν κάτι.

Όπως και να έχει πρέπει να το ψάξω λίγο.

Κατά τα άλλα δουλεύει ρολόι. 1.45 μέχρι 6000 rpm.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνε και ένα έλεγχο στην νέα Ν75 μη σπάσανε κανένα πλαστικο ακροφυσιο στην τοποθέτηση ή χαλαρή σύνδεση σε σωληνάκια.

 

Και ένα γενικό έλεγχο στο κύκλωμα αερα, σωληνάκια σφιγκτήρες με τον καιρό έχουν την τάση να χαλαρώνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάνο,

πάντως το όνομα του topic σου έχει πολύ πλάκα... :D

Θα μπει κανας χριστιανός να διαβάσει για το 120άρι και θα σοκαριστεί :P

 

 

 

ΥΓ: τι 120ps...???? Βάλε άλλα 220ps και είσαι μέσα :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάνο,

πάντως το όνομα του topic σου έχει πολύ πλάκα... :D

Θα μπει κανας χριστιανός να διαβάσει για το 120άρι και θα σοκαριστεί :P

 

 

 

ΥΓ: τι 120ps...???? Βάλε άλλα 220ps και είσαι μέσα :D

Χαχαχα, σου δίνω το ελεύθερο για μετονομασία του τοπικ.

Φρόντισε να είναι καλό!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από τον μηχανικό. Το αμάξι δεν χάνει αέρα από κάπου.

Είχα σφάλμα για μαφ. Ο μαφ είναι βρώμικος με μάκα από αναθυμιασεις. Επίσης το φιλτρακι από το μπαρομετρο ήταν τίγκα στο λάδι. Η φιλτροχοανη θέλει καθαρισμό.

wg ανοίγει στα 0.5bar.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ψέκασε τον αρχικά με σπρέι για πλάκες κυκλωμάτων μπας και στρώσει και τον σώσεις......

Θες - πρέπει να βγάλεις αναθυμιάσεις έξω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παληκάρια ,μια ερωτηση.

Για να καθαρίσω την φιλτροχοάνη,μια pipercross,χρειάζεται μετά το πλύσιμο,κάτι σαν λάδωμα;

Έχω το κιτ καθαρισμού της K&N. Μπορώ να χρησημοποιήσω το λαδάκι που έχει ή ειναι μονο για φιλτρα τυπου γάζας;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κάνει Πανο. Απλά μην το ποτίσεις στο λαδι.

 

 

Δημήτρης

Έφυγα!!! Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως βρώμισε ο μαφ από αναθυμιάσεις? Νομίζω το κύκλωμα αρχίζει μετά το μαφ.

 

Δώσε βάση σε αυτό που είπε ο Δημήτρης. Αν το ποτίζεις στο λάδι το ρουφάει και λαδώνει μαφ. Είναι ο μόνος λόγος να έχεις λάδι εκεί. Ή τουλάχιστον δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Η χοανη δεν έχει ξανακαθαριστει.

Μίλησα με τον άνθρωπο που την πήρα και μου είπε για την συγκεκριμένη δε χρειάζεται λάδι.

Ακόμα και το maf case είχε ένα φιλμ λαδιού.

Link to comment
Share on other sites

Πανο φίλε λάδωσε την...φιλτράρει πιο καλά λαδωμένη...εγώ προσωπικά βάζω καστορελαιο που έτυχε να έχω σπίτι....το είχε προτείνει κάπου παλιότερα ο Δημήτρης ( κον ).....λογικα έχουμε την ίδια χοάνη...

Μέχρι να την καθαρίσω πρώτη φορά δεν είχα δει βρώμιες στο εξωτερικό της αλλα όταν έβαλα λάδι (ίσα ίσα νότισα τα χέρια μου και τα σκούπισα στο εξωτερικό της) μαζεύει πράγμα... και καθαρίζεται και πιο εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

Xοανες τυπου σφουγγαρι, δεν βαζουμε λαδι. Καλο πλυσιμο σε κουβα με ζεστο νερο-σαπουναδα και στεγνωμα.

Edited by iliasr38
Link to comment
Share on other sites

Xοανες τυπου σφουγγαρι, δεν βαζουμε λαδι. Καλο πλυσιμο σε κουβα με ζεστο νερο-σαπουναδα και στεγνωμα.

Διαφωνώ. Ένα λεπτό φιλμ λαδιού χρειάζεται κατα τη γνώμη μου. Επίσης στο πλύσιμο δεν θα τη βούταγα σε κουβα, θα την έπλενα με νερό απ´ έξω γιατί στο βούτηγμα οι σκόνες και βρωμιες επικάθονται μετά ξανά.

 

 

Δημήτρης

Edited by Dimitris_Kon
Link to comment
Share on other sites

Την ψεκασα με το καθαριστικό σαπούνι, άφησα να δράσει μερικά λεπτά και ξεβγαλα με ζεστό νερό από μέσα προς τα έξω.

Έβγαλε πολύ μαυρίλα.

Τώρα την έχω αφήσει να στεγνώσει φυσικά.

Σε όλα τα βίντεο που είδα αναφέρει λαδωμα, ωστόσο το παιδί που την πήρα μου είπε πως η συγκεκριμένη δεν χρειάζεται λάδι.

Έχω ψιλομπερδευτει.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ. Ένα λεπτό φιλμ λαδιού χρειάζεται κατα τη γνώμη μου. Επίσης στο πλύσιμο δεν θα τη βούταγα σε κουβα, θα την έπλενα με νερό απ´ έξω γιατί στο βούτηγμα οι σκόνες και βρωμιες επικάθονται μετά ξανά.

 

 

Δημήτρης

Δημητρη οι σκονες στο κουβα με νερο θα πανε στον πατο, ετσι το αντιληφθηκα εγω..

Επισης εννοειται την ξεπλενω πολυ καλα ξανα με σκετο νερο (με λαστιχο χωρις πιεση) απο μεσα προς τα εξω..

Edited by Dimitris_Kon
Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη ψεκασε την στους 20 ποντους μακρια...γυρνωντας την χοανη 2 φορες κ εισαι οκ...δεν χρειαζεται περισσοτερο...

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, σου δίνω το ελεύθερο για μετονομασία του τοπικ.

Φρόντισε να είναι καλό!!!

μπορεί να θέλει λίγο βελτίωση ακόμα βέβαια ανάλογα με τα γούστα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.