Jump to content

Τουρμπινα


Recommended Posts

Ακριβώς κάνει κακό, αλλά και εγώ συχνά πυκνά την άνοιγα εκεί γιατί μου άρεσε πολύ η αίσθηση. Σαν αίσθηση παραπέμπει σε υπερβολικά δυνατό αυτοκίνητο, αν δεν είχα την ανησυχία να πηγαίνει καλά σε απόλυτες επιδόσεις δεν θα είχα κάνει ζημιά.

 

Τόσο γρήγορο άνοιγμα νομίζω δεν έχει άλλο τούρμπο, ούτε η απλή κ03 δεν άνοιγε τόσο απότομα

Link to comment
Share on other sites

Την Κ04-015 εχω και εγω, πραγματι, σηκωνει αποτομα ροπη καπου στα 2500, αυτο ισα που ειναι και επικίνδυνο, στο αμαξι σιγουρα εχει φθορες, 2 συμπλεκτες εχω αλλαξει, γιατι μου αρεσει να οδηγω με χαμηλες στροφες στον κινητηρα, οποτε δεν κατεβαζω ταχυτητα ευκολα.

Το σιγουρο ειναι οτι αυτη η τουρμπινα δεν ειναι γραμμικη, η K03s ειναι πιο γραμμικη χωρις φυσικά να εχει περισσοτερη δυναμη.

Μπορείς να ζητήσεις από τον προγραμματιστή να μην στο σηκώνει με τη μία στο 100% (μέσω της Ν75). 

Σίγουρα δε θα έχει αυτό το ευχάριστο-πορωτικό τίναγμα, αλλά δε να καταπονείς συμπλέκτη και μετάδοση.

 

Βέβαια πρέπει ο προγραμματιστής να μην βαριέται γιατί χρειάζεται λίγο υπομονή στο fine tuning...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ζητήσεις από τον προγραμματιστή να μην στο σηκώνει με τη μία στο 100% (μέσω της Ν75). 

Σίγουρα δε θα έχει αυτό το ευχάριστο-πορωτικό τίναγμα, αλλά δε να καταπονείς συμπλέκτη και μετάδοση.

 

Βέβαια πρέπει ο προγραμματιστής να μην βαριέται γιατί χρειάζεται λίγο υπομονή στο fine tuning...

 

Εχει γινει αυτο Γιωργο, παρολα αυτα, επειδη ειμαστε αχαριστοι και θα θελουμε ολα, αν κανεις ρυθμιση πληρως χαλαρή, χανεις την δυνατοτητα της συγκεκριμένης τουρμπινας, οποτε δεν εχει νοημα να την αναζητησεις και να την αγορασεις απο την αρχη. Κρατας της Κ03s με την ζοριζεις οσο πάει (σε λογικά πλαισια)

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω οτι το αμαξι δεν θα πηγαινει. Μπορει να ειναι ατουρμπιστο αλλα λογω κυβικων μια χαρα πηγαινει. Δεν βαζει φωτια στο δρομο αλλα δεν σερνεται κιολας. Απλα θα παιξει ρολο και το προγραμμα για να καλυψει οτι μπορει.

 

Επισης επειδη υπαρχει και το ηλεκτρογκαζο δυστυχως με μικρη τουρμπινα δεν μπορεις να κρατησεις 100% σταθερο γκαζι για να μην τουρμπιζεις. Σε φιλου μου το leon 1.8 tsi με κ04-064 στην εθνικη αν ξεπερναγες τις 3500 τουρμπιζε ξετουρμπιζε μονο του λογω φορτιου.

 

Ολες οι γνωμες ειναι σωστες. Το τι θελει ο καθενας αλλαζει. Δοξα το θεο υπαρχουν χιλιες δυο επιλογες για ολα τα γουστα...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι η mahle με τα πιστόνια. Αν είναι όντως αυτή είναι καλό το τούρμπο. Την είχα δει παλιότερα που αγόρασα και εγώ και φαινόταν ποιοτικό. Τότε είχα δει ότι θα ερχόταν από Αμερική και είχα σκεφτεί το τελωνείο. Αν έχεις γνωστό στην αντιπροσωπία αγοράζεις φθηνά και από εκεί. Νομίζω κάπου 800 είναι αν αφήσεις το δικό σου τούρμπο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι μπορεί να φτιαχτεί υβρίδιο για 300hp το οποίο θα έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το μαμα Κ03, δηλαδή τούρμπισμα από πολύ χαμηλά και άμεση απόκριση?

Link to comment
Share on other sites

Αδύνατο, κυρίως λόγω του hot side (μαντέμι) το οποίο θα πρέπει να είναι σχετικά ελεύθερο για να μπορούν να περάσουν τα αυξημένα καυσαέρια που συνεπάγονται οι 300 ίπποι, οπότε θα χάνει λίγο σε spool.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι μπορεί να φτιαχτεί υβρίδιο για 300hp το οποίο θα έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το μαμα Κ03, δηλαδή τούρμπισμα από πολύ χαμηλά και άμεση απόκριση?

Φυσικά και όχι. Μεγαλύτερο φτερό (άρα χρειάζεται περισσότερα καυσαέρια για να γυρίσει), σημαίνει τούρμπισμα από πιο ψηλά σε σχέση με πριν.

 

edit: Μπορεί να πετύχεις κάποια "αλχημεία" και να πετύχεις το αποτέλεσμα (σαν απόλυτο νούμερο), αλλά επειδή θα "στουμπώνουν" τα καυσαέρια "στον κώλο" της τουρμπίνας, θα έχεις πολύ υψηλές θερμοκρασίες εξαγωγής από το 1ο κιόλας πάτημα (πχ άνογμα 3ης ταχύτητας). Δηλαδή η αξιοπιστία έχει πάει περίπατο...

 

Γνώμη μου.

Edited by Kavouras
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ κακό για το τίποτα ... Προσωπικά θα πήγαινα στη λύση της κ04 με την πλάκα προσαρμογής του βαρβαρου . Εκεί έχεις σπ'ουλ από 2000 , δυναμη έως τις 7500 σαλ και εργοστασιακή αξιοπιστία.

το κυριότερο ένα τούρμπο με πολύ tuning potencial για το μέλλον.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑ τι σας κάνω ρε παιδιά ??? Δεν έκανα κάτι προσπαθώ να δώσω της καλύτερες λύσεις και φυσικά με το ανάλογο κόστος

Κανένα υβρίδιο δεν μπορεί να έχει σπουλ ίδιο με την μαμά διότι έχουμε μεγαλύτερο άξονα και μεγαλύτερο φτερό μπροστά, στα υβρίδια θα δείτε απο 2200 μεχρι 2600 όπως πχ Κ04-sgt3 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή λύση και ωραία τα λέμε αλλά κανείς δεν λέει αν μπορεί να εκμεταλευτεί κάποιος τις δυνατότητες τις κ04 064 γιατί η ροπή ξεφεύγει χαλάρα τα 40kg και οι περισσότεροι έχουν κλειστά μοτέρ και ειδικά στα ΒFB με 19άρι πύρο.  Συμφέρει να βάλεις μια τουρμπίνα και να την δουλεύεις το πολύ 1.1bar γιατί μετά παίζεις με τις πιθανότητες?

Link to comment
Share on other sites

Η mahle σαν εταιρία τι λέει?? Βρίσκω την Κ04 σε μαρκα mahle καινούρια σε καλή τιμή...

 

 

Αυτη έλεγα εγώ...τι σας λέει?

 

http://www.mahle-aftermarket.com/media/mahle_aftermarket_eu/news_and_press/download_center/turbocharger_datasheets/030_tc_14665_000.pdf

Link to comment
Share on other sites

Επισης η Κ04-023 απο το προηγουμενο S3 τι ευρος λειτουργιας εχει; δουλευει οπως η απλη Κ03 απο χαμηλα ή οχι; σε ποιες σαλ εχει μεγιστη πιεση;

Link to comment
Share on other sites

Καλατζος την ροπή που βγάζει στο 2,0λιτρο δεν είναι το ίδιο με το 1,8

Επίσης στο 2,0 φουσκώνει καλημέρα εχω στο 1,8τ μετά τι 2500

Νικο η Κ04-023 φουσκώνει σχεδόν όπως η μαμά Κ03

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και τα υβριδικά σχεδόν όπως η 023. Οι διαφορές δεν είναι τεράστιες, αν δεν έχεις θέμα στις 2000 με φορτίο να έχεις 0.4-0.5 bar, με κανένα τέτοιο σετ απ δεν θα εχεις θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι μπορεί να φτιαχτεί υβρίδιο για 300hp το οποίο θα έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το μαμα Κ03, δηλαδή τούρμπισμα από πολύ χαμηλά και άμεση απόκριση?

Δεν μπορεις να τα εχεις όλα.. Κάπου θα χάνεις και κάπου θα κερδίζεις...

Οι γερμανοί για να καταφέρου αυτο που ζητάς εφταξαν ένα αρκετά πολύπλοκο σύστημα... Χρησιμοποίησαν τορμπίνα για τα ψηλά και κομπρεσορα για τα χαμηλα...

Αυτο που εχω να σου προτεινω γιατί βλέπω οτι έχεις χαλάσει πολύ φαιά ουσια ψάχνοντας και ρωτόντας όλο τον κόσμο είναι να βρεις 2-3 αμάξια με διαφορετικά αλλά παραπλήσια σετάπ και να τα κάνεις μια βολτα.... Όσα λόγια και να γραφτουν, όσο καλός να είναι αυτος που περιγραφει, αυτο που θασου δωσει η βόλτα δεν θα στο δώσει ποτέ ο γραπτος λόγος... Αν θες να καταληξεις κάπου και να μην χάνεσαι στις ''φιλολογίες'' αρχισε να βολταρεις με οχηματα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑ τι σας κάνω ρε παιδιά ??? Δεν έκανα κάτι προσπαθώ να δώσω της καλύτερες λύσεις και φυσικά με το ανάλογο κόστος

Κανένα υβρίδιο δεν μπορεί να έχει σπουλ ίδιο με την μαμά διότι έχουμε μεγαλύτερο άξονα και μεγαλύτερο φτερό μπροστά, στα υβρίδια θα δείτε απο 2200 μεχρι 2600 όπως πχ Κ04-sgt3 

Πολύ σωστά!!!

Δεν μπορει να ξεφύγει κανεις από τους νόμους της φυσικής... Ένας μεγαλύτερος αξονας (με το φτερό) έχει πάντα μεγαλύτερη αδράνεια από ένα μικρότερο... Η μεγαλύτερη μάζα λοιπόν θα αργεί να ''ξυπνήσει''... δεν μπορει να αλλάξει αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να τα εχεις όλα.. Κάπου θα χάνεις και κάπου θα κερδίζεις...

Οι γερμανοί για να καταφέρου αυτο που ζητάς εφταξαν ένα αρκετά πολύπλοκο σύστημα... Χρησιμοποίησαν τορμπίνα για τα ψηλά και κομπρεσορα για τα χαμηλα...

Αυτο που εχω να σου προτεινω γιατί βλέπω οτι έχεις χαλάσει πολύ φαιά ουσια ψάχνοντας και ρωτόντας όλο τον κόσμο είναι να βρεις 2-3 αμάξια με διαφορετικά αλλά παραπλήσια σετάπ και να τα κάνεις μια βολτα.... Όσα λόγια και να γραφτουν, όσο καλός να είναι αυτος που περιγραφει, αυτο που θασου δωσει η βόλτα δεν θα στο δώσει ποτέ ο γραπτος λόγος... Αν θες να καταληξεις κάπου και να μην χάνεσαι στις ''φιλολογίες'' αρχισε να βολταρεις με οχηματα...

 

 

Δυστυχώς εδώ που είμαι είναι δύσκολο να βρώ αμάξια να αρχίσω να βολταρω αλλά και πάλι, σύμφωνα με τα λεγόμενα των περισσοτέρων, ακόμη και δυο ίδια υβρίδια να οδηγησω μπορεί να συμπεριφέρονται διαφορετικά μιας και το υβρίδιο δεν ειναι το αποτέλεσμα μιας αυτοματοποιημένης διαδικασίας αλλά μπαίνει ανθρώπινο χέρι άρα και το αποτέλεσμα μπορεί να διαφέρει!

 

Μέχρι στιγμής κλινω πρός το Κ04-015 διότι δεν θέλω να έχω στο μυαλό μου την πιθανότητα να μην έχει γινει κάτι σωστά με το υβρίδιο και να έχω προβλήματα...επίσης αυτό που βρήκα της mahle είναι σε πολύ καλή τιμή (650ευρώ). Από επιδόσεις απ'ότι διαβάζω, θα μπορεί να φτάσει τα 240hp και θα είναι αρκετά καλύτερο από την απλή Κ03 που φοράω τώρα. Εμενα, όπως έγραφα από την αρχή, το ζητούμενό μου είναι να βάλω κάτι που να δώ διαφορά αλλά επειδή το αμαξι είναι εργαλείο καθημερινής μετακίνησης δεν θέλω υπερβολές αλλά θέλω πολιτισμένη λειτουργία και "αρπαγμα" απο χαμηλά. 

 

Απο την άλλη υπάρχει και η λύση της Κ04-023, η οποία μπαίνει με 1-2 μικρομετατροπές σε dp και πολλαπλή και η οποία φτάνει χαλαρά τα 240hp και έχει περιθώριο και για περισσότερα, εαν καποια στιγμή το θελήσω...και η τιμή αυτής είναι στα 850ευρω καινούρια και 550ευρω ανακατασκευασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ψάχνεις για μαμά λειτουργία πήγαινε κατευθείαν σε κ04 '023 που έχει την δυνατότητα και για παραπάνω άλογα. η κ04'015 δεν έχει ίδιας ποιότητας μαντέμι και μόλις τη ζορίσεις θα σου ανοίξει ,κυρίως λόγω θερμοκρασιών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που δεν έχω καταλάβει με την 023 ή οποιοδηποτε υβριδιο που έχει δυνατοτητα για 300hp είναι εαν το δουλεύεις με μικρή πίεση για να βγάλει 240hp και όχι 300hp θα λειτουργεί σωστά ή θα είναι εκτός προδιαγραφών άρα θα είναι και λιγότερο αποδοτική?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις τον χάρτη κάθε τουρμπινας είναι σαν ένα αβγό που πατάει λοξά και γέρνει λίγο προς τα δεξιά. Εφόσον είσαι στην περιοχή του είσαι κομπλέ. Αν βγεις δεν είναι αποδοτικό όσο θα ήταν μέσα στο χάρτη και χαλάει πιο γρήγορα.

Η 015 μετά το 1 μπαρ ψηλά και 1.7 μεσαίες βγαίνει από τον χάρτη. Η 023 με πάνω από 1.2 ψηλά και 1.6 μεσαίες βγαίνει από τον χάρτη.

Ένα υβρίδιο σωστά φτιαγμένο που τηρεί αναλογίες tfsi τουλάχιστον, είναι εντός χάρτη με 1.6-1.7 ψηλά και 2-2.4 μεσαίες, αρκεί να έχει θρος ισχυρά να δουλέψει εκεί. Τα μαμά δεν κάνουν για πάνω από 1.5-1.7 μετά από αυτή τη πίεση θέλει ενισχυμένα - αγωνιστικά θρος.

Η gt28rs είναι παντού εντός χάρτη στο 1.5-1.7 και υποστηρίζει 2 bar οβερ με 130.000 στροφές ενώ το υβρίδιο θα είναι στις 180.000-190.000 όπως και η tfsi κ04.

Η 2871-3071 υποστηρίζουν 2.5 παντού (ανάλογα αν είναι έκδοση με τέτοιο χάρτη, 2.1 έχουν όλες νομίζω) χωρίς να χρειάζεται να ξεπεράσουν τις 120.000.

Και η σειρά gtx της Garrett έχει τούρμπο με χάρτες 3+ bar.

 

Στο περίπου, τα παραπάνω τα βρήκα όταν έψαχνα και εγώ για τούρμπο.

 

Άποψη μου από έτοιμες τουρμπινες η πιο μικρή που στα 250 είναι χαλαρή και έχει περιθώριο στο χάρτη είναι η 28rs. Υπάρχει νομίζω μια έκδοση eliminator που κάθεται ακριβώς στη μαμά θέση. Τιμή δεν ξέρω τώρα, λέγεται gtrs eliminator

 

##τα παραπάνω ισχύουν για το compressor της τουρμπινας, και όχι για το πίσω μέρος των καυσαερίων. Σε ένα έτοιμο τούρμπο μπροστά και πίσω μέρος είναι συνήθως ταυτόχρονα εντός χάρτη, η Garrett δίνει και χάρτη για καυσαέρια για να δεις πιο ar σου ταιριάζει. Σε ένα φτιαχτό τούρμπο ανάλογα τον τουρμπινα ίσως να βγουν νωρίτερα εκτός χάρτη τα καυσαέρια, αν βέβαια μετρήσεις το arκαι έχεις στοιχεία για τη φτερωτή του στροβίλου μπορείς να εκτιμήσεις πότε πιέζεται.

 

Αν όλα τα παραπάνω πάνε σωστά και βγαίνουν ταυτόχρονα, τότε το πρώτο που θα σε φρενάρει μετά το 1.3 ψηλά είναι η πολλαπλή εξαγωγής αν είναι στοκ.

Στο περίπου βέβαια. Δλδ και το eliminator για να είναι σωστό από άποψη απόδοσης ψηλά με πάνω από 1.3 θέλει πολλαπλή εξαγωγής.

Edited by xrhstosa4b6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρονια πολλα,το υβριδιο για εμενα προσωπικα είναι μια κινηση η οποια εμπεριεχει ρισκο διοτι παρεμβαλει ανθρωπινο χερι οπου συνεπάγεται επιτυχια η πατατα.Δεν είναι μια απλη μετατροπή πχ gt3071r σε gtx3071r η μιας gt3076 σε gtx3076r οπου γινεται τοποθετηση billet φτερωτης ζυγοσταθμιση και όλα τα παρελκομενα από τουρμπινα με τη μοναδικη προυποθεση to turbine housing να είναι 60mm.Σου αναφερω το παραπανω παράδειγμα διοτι οι αμερικανοι σου λενε ότι για να μετατρέψεις τη gt3071r σε gtx3071r θα πρεπει η gt3071r να είναι με το μεγαλο αξονα 60mm για να είναι σωστη η μετατροπή παρολα αυτά οι δικοι μας τουρμπιναδες το κανουν και στους δυο αλλους κωδικούς της gt3071r με 56,5mm αξονα και τ25 πατημα και της μετατρεπουν σε gtx αγνωοντας τη συμβουλη των αμερικανων και της garrett.Γενικα είναι λιγο μπερδεμενη η κατασταση με τα υβριδια και από ότι εχω καταλαβει και οι προγραμματιστες δεν ενθουσιάζονται ιδιαιτερα όταν είναι να προγραμματισουν υβριδιο,το παραπανω παράδειγμα στο αναφερω  όχι για να σε μπερδεψω διοτι δεν είναι πανομοιοτυπο με αυτό που ψάχνειςουτε ότι ο ένας εχει δικιο και ο άλλος αδικο απλα να καταλάβεις ότι υβριδιο συνεπάγεται ρισκο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.