Jump to content

Σφύριγμα Turbo σε 1.8 Tfsi (BZB)


audinio

Recommended Posts

Γεια σας παιδια, μετα απο σχεδον 2 μηνες ακινησιας του αυτοκινητου (με ζεσταμα ανα εβδομαδα για την μπαταρια κλπ) και χωρις να εχει ξανακανει καποιο παρομοιο ηχο, παρατηρησα οτι μετα τις (3.800 rpm) περιπου, ακουγεται ενας χαμηλος ηχος σαν συνεχομενο beeper

Δεν εχει καποια διαφορα στις επιδοσεις του κινητηρα, ουτε εχει αναψει καποιο λαμπακι, ουτε ακουγεται κατι μεταλλικο ή αλλο περιεργο.

Ο ηχος ειναι ακριβως ιδιος με το βιντεο που εχει ανεβασει αλλο μελος του φορουμ και στο ιδιο ευρος στροφων...

Εαν γνωριζει καποιος περι τινος προκειται, μεχρι να καταφερω να το παω στον μηχανικο μου....  Ευχαριστω.

 

Υ.Γ  Το αυτοκινητο ειναι εντελως εργοστασιακο, με ενα K&N στο φιλτροκουτι που του εβαλα πριν περιπου 2.000 χλμ, αλλα μεχρι τωρα δεν ακουγοτανε κατι αναλογο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο χαρακτηριστικός ήχος της K03. Δεν είναι κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

όπως έγραψε. Προφανώς δεν το είχες παρατηρήσει ή έβαλες πρόγραμμα ή έβαλες το φίλτρο πρόσφατα.

Γενικά όλα τα κ03 turbo στον 1.8tfsi κινητήρα έτσι κάνουν. Στα leon αντίστοιχης γενειάς είναι ακόμα χειρότερο το "πρόβλημα" με τον ήχο.

 

 

ΥΓ: προσωπικά άλλαξα το turbo και έβαλα από golf 6 gti ακριβώς γιατί με ενοχλούσε ο θόρυβος (ωραία δικαιολογία για να πεις στη γυναίκα ότι ήθελες παραπάνω άλογα :P )

Link to comment
Share on other sites

όπως έγραψε. Προφανώς δεν το είχες παρατηρήσει ή έβαλες πρόγραμμα ή έβαλες το φίλτρο πρόσφατα.
Γενικά όλα τα κ03 turbo στον 1.8tfsi κινητήρα έτσι κάνουν. Στα leon αντίστοιχης γενειάς είναι ακόμα χειρότερο το "πρόβλημα" με τον ήχο.
 
 
ΥΓ: προσωπικά άλλαξα το turbo και έβαλα από golf 6 gti ακριβώς γιατί με ενοχλούσε ο θόρυβος (ωραία δικαιολογία για να πεις στη γυναίκα ότι ήθελες παραπάνω άλογα  )
σοβαρά τωρα;;
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, panpap175 said:

Είναι ο χαρακτηριστικός ήχος της K03. Δεν είναι κάποιο πρόβλημα.

Το οτι δεν ειναι προβλημα ειναι ευχαριστο, αλλα ο ηχος δεν υπηρχε πριν, σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kavouras said:

όπως έγραψε. Προφανώς δεν το είχες παρατηρήσει ή έβαλες πρόγραμμα ή έβαλες το φίλτρο πρόσφατα.

Γενικά όλα τα κ03 turbo στον 1.8tfsi κινητήρα έτσι κάνουν. Στα leon αντίστοιχης γενειάς είναι ακόμα χειρότερο το "πρόβλημα" με τον ήχο.

 

 

ΥΓ: προσωπικά άλλαξα το turbo και έβαλα από golf 6 gti ακριβώς γιατί με ενοχλούσε ο θόρυβος (ωραία δικαιολογία για να πεις στη γυναίκα ότι ήθελες παραπάνω άλογα :P )

Το αμαξι δεν εβγαζε πριν τετοιο ηχο, θα το ειχα παρατηρησει σίγουρα, εξαλλου ακουγεται και δεν περναει απαρατηρητο.

Προγραμμα δεν εχω, μονο το k&n, αλλα και παλι δεν ειχε αλλαξει ο ηχος του... Τι να πω, να φταιει το φιλτρο για αυτο τον ηχο?

Αλλα και παλι, γιατι δεν το εκανε απο την αρχη, μετα απο 2.000 χλμ του ηρθε ??? :lol:

Αν για καποιο λογο χρειαστει κατι στην τουρμπινα, σιγουρα θα παω σε αλλο κωδικο και μαλλον σαν τον δικο σου, μιας και δεν θελει πολλες αλλαγες...  :JC_doubleup:   Αν και θα προτιμουσα 064...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα,

Εχω το ίδιο αυτοκίνητο,ο θόρυβος που ακούς συμβαίνει επειδή άλλαξες φίλτρο με αποτέλεσμα να τραβάς περισσότερο αέρα.

τοτε λοιπόν συμβαίνει το εξής,στο σημείο που η εισαγωγή στρίβει αριστερά και είναι σαν σπιράλ,περνάει ο αέρας κ στροβιλίζεται με αποτέλεσμα να ακούς αυτόν τον θόρυβο.

Αγνοησε το,δεν είναι κατι...

Ξαναλεω, στροβιλίζεται στην στροφή του φίλτρου προς την τουρμπίνα λόγο του ότι εάν παρατηρήσεις γίνεται το πλαστικό κομμάτι για να στρίψει σπιράλ..

 

ΓιαννηςσΥΓ. Το είχα κ εγώ...???

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zansant13 said:

Φίλε μου καλησπέρα,

Εχω το ίδιο αυτοκίνητο,ο θόρυβος που ακούς συμβαίνει επειδή άλλαξες φίλτρο με αποτέλεσμα να τραβάς περισσότερο αέρα.

τοτε λοιπόν συμβαίνει το εξής,στο σημείο που η εισαγωγή στρίβει αριστερά και είναι σαν σπιράλ,περνάει ο αέρας κ στροβιλίζεται με αποτέλεσμα να ακούς αυτόν τον θόρυβο.

Αγνοησε το,δεν είναι κατι...

Ξαναλεω, στροβιλίζεται στην στροφή του φίλτρου προς την τουρμπίνα λόγο του ότι εάν παρατηρήσεις γίνεται το πλαστικό κομμάτι για να στρίψει σπιράλ..

 

ΓιαννηςσΥΓ. Το είχα κ εγώ...???

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. Απλα μου φαινεται περιεργο γιατι δεν το εκανε απο την πρωτη μερα που εβαλα το φιλτρο, και το κανει μετα απο 2 - 2.500 χλμ !!!  Θα βαλω παλι το μαμα φιλτρο και εαν κοψει (λογικα αυτο πρεπει να γινει), θα το αφησω με το μαμα, ουτως ή αλλως η διαφορα ειναι μηδενικη...

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, audinio said:

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. Απλα μου φαινεται περιεργο γιατι δεν το εκανε απο την πρωτη μερα που εβαλα το φιλτρο, και το κανει μετα απο 2 - 2.500 χλμ !!!  Θα βαλω παλι το μαμα φιλτρο και εαν κοψει (λογικα αυτο πρεπει να γινει), θα το αφησω με το μαμα, ουτως ή αλλως η διαφορα ειναι μηδενικη...

Ενημερωτικά, όταν ψαχνόμουν για εισαγωγές (ποιά είναι η καλύτερη) στο παρελθόν είχα πετύχει σε άλλο φόρουμ (εξωτερικού) όπου τύπος δυναμομέτρησε το αμάξι με διάφορες εισαγωγές, μεταξύ αυτών και το εργοστασιακό φιλτροκούτι.

Ε λοιπόν μέχρι τα ~300ps, το εργοστασιακό φιλτροκούτι απέδιδε το ίδιο ή και κάποιες φορές καλύτερα (πχ όταν το μοτερ ήταν ζεστό) από σχεδόν όλες τις εισαγωγές.

Βέβαια άλλο δυναμόμετρο (εξομοίωση δρόμου) και άλλο πραγματικές συνθήκες δρόμου.

 

Αυτά σε αμάξι με διάταξη μοτέρ εγκάρσια (όπως το Α3) και με την διάταξη σωληνώσεων όπως στο 1.8tfsi (δηλαδή τούρμπο πίσω από το μοτέρ και έρχεται η εισαγωγή με "Γ" μπρoστά σε φιλτροκούτι).

 

Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει link, ενώ μου είχε μπει η ιδέα να κάναμε κάτι αντίστοιχο εδώ στην Ελλάδα με το να μαζευτούμε διάφοροι ιδιοκτήτες και με τις εισαγωγές όλων, να κάναμε τεστ. (vflow, evoms, χειροποίητες, forge κτλ).

Δυστυχώς οι συνθήκες με τα δυναμόμετρα στην Ελλάδα δε βοήθησαν ιδιαίτερα ενώ ταυτόχρονα δε βρέθηκαν και αρκετοί εθελοντές ώστε να έχουμε ποικιλία λύσεων εισαγωγής αλλά και setup (1o-2ο στάδιο, ΙΗΙ, k04-064). 

 

21 hours ago, Van.Leb said:

σοβαρά τωρα;; emoji23.pngemoji23.pngemoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

σοβαρά. :D

Τι δε σου άρεσε η δικαιολογία? :D

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν αλλάξεις εντελώς φίλτρο, που να πηγαίνει μέχρι το μαφ η στην καλύτερη μέχρι την τουρμπίνα διαφορά δεν θα δεις..

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα επανω το μαμα φιλτρο, o ηχος εξακολουθει να υπαρχει αλλα οχι τοσο εντονος οσο με το K&N.

Eπιμένω, πως αυτος ο ηχος δεν υπηρχε πριν (θα το ειχα ακουσει), ουτε με το ενα, ουτε με το αλλο φιλτρο. Οποτε θα παω για εξεταση στον γιατρο (για τυχον απωλεια πιεσης ή δεν ξερω τι) και θα επανελθω για ενημερωση...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Στις 9/12/2020 στις 10:16 ΜΜ, audinio είπε

Σημερα εβαλα επανω το μαμα φιλτρο, o ηχος εξακολουθει να υπαρχει αλλα οχι τοσο εντονος οσο με το K&N.

Eπιμένω, πως αυτος ο ηχος δεν υπηρχε πριν (θα το ειχα ακουσει), ουτε με το ενα, ουτε με το αλλο φιλτρο. Οποτε θα παω για εξεταση στον γιατρο (για τυχον απωλεια πιεσης ή δεν ξερω τι) και θα επανελθω για ενημερωση...

Φίλε μου επειδή έχω το ίδιο θέμα  τελικά ο τουρμπίνας τι σου είπε ;

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, jimmyA3 said:

Φίλε μου επειδή έχω το ίδιο θέμα  τελικά ο τουρμπίνας τι σου είπε ;

 

Λογικά θα του είπε αυτά που του είπαν και τα παιδιά από πάνω γι'αυτό και ξέχασε να μας ενημερώσει :)

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2020 at 5:39 AM, audinio said:

Γεια σας παιδια, μετα απο σχεδον 2 μηνες ακινησιας του αυτοκινητου (με ζεσταμα ανα εβδομαδα για την μπαταρια κλπ) και χωρις να εχει ξανακανει καποιο παρομοιο ηχο, παρατηρησα οτι μετα τις (3.800 rpm) περιπου, ακουγεται ενας χαμηλος ηχος σαν συνεχομενο beeper

Δεν εχει καποια διαφορα στις επιδοσεις του κινητηρα, ουτε εχει αναψει καποιο λαμπακι, ουτε ακουγεται κατι μεταλλικο ή αλλο περιεργο.

Ο ηχος ειναι ακριβως ιδιος με το βιντεο που εχει ανεβασει αλλο μελος του φορουμ και στο ιδιο ευρος στροφων...

Εαν γνωριζει καποιος περι τινος προκειται, μεχρι να καταφερω να το παω στον μηχανικο μου....  Ευχαριστω.

 

Υ.Γ  Το αυτοκινητο ειναι εντελως εργοστασιακο, με ενα K&N στο φιλτροκουτι που του εβαλα πριν περιπου 2.000 χλμ, αλλα μεχρι τωρα δεν ακουγοτανε κατι αναλογο.

 

 

Μιας και ειχα ανοιξει περυσι το ιδιο θεμα και το βιντεακι ειναι δικο μου(Σου απαντησα και στο yt).Απο τοτε που εβαλα το φιλτρο(ramair) το αμαξι εκανε αυτο το θορυβο.Εδω και 1+χρονο κανει αυτο τον ηχο χωρις κανενα προβλημα ουτε miss ουτε απωλεια στη πιεση (0.5-0.7 ακομα και τωρα το καλοκαιρι),Αν ειναι φυσιολογικο δηλαδη αν θα το εκανε και καινουριο? δεν ξερω.Θα σου προτινα ομως να μην σε απασχολει τοσο διοτι το ειχα ψαξει αρκετα τοτε και ακρη δεν βρηκα.Τι εισαγωγες πειραζα τι σκαστρες αλλαζα τι τα κολαρα κοιταγα ο ηχος εκει.Οσοι εχουμε αυτο το μοτερ απλα περιμενουμε να την ακουσει η τουρμπινα για να βαλουμε ihi-k04 πιστευω δυστυχως ομως αν και τα τελευταια 2 χρονια του πινω τ αιμα η τουρμπινιτσα αντεχει.χαχ

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με το πώς συντονίζει αέρα το τουρμπάκι με μεγαλύτερη ροή αέρα και πίεση. 

Είχα κι εγώ το ίδιο θέμα και το έλυσα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στις 15/7/2021 στις 10:06 ΜΜ, Dikonou είπε

Έχει να κάνει με το πώς συντονίζει αέρα το τουρμπάκι με μεγαλύτερη ροή αέρα και πίεση. 

Είχα κι εγώ το ίδιο θέμα και το έλυσα!!!!!!

Λύθηκε με πρόγραμμα; Γιατί εγγω Δευτέρα πάω για πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

On 7/22/2021 at 10:51 PM, Dikonou said:

Όχι φυσικά έβαλα Κ04 και ησύχασα.....

χαχαχαχαχαχα

 

ομοιοπαθής κι εγώ! Έκανε σφύριγμα όταν ελευθέρωσα την εισαγωγή, άλλαξα τούρμπο (έτσι είπα στη "γυναίκα") και πρόβλημα τέλος :)

(Εγώ έβαλα ΙΗΙ τότε, γιατί φοβόμουν ότι ως κ04 θα έχανε τη σπιρτάδα του το αμάξι, που να ήξερα? Πες τα κι εσύ ρε @Dikonou. Μην τα λέω μόνο εγώ)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.