Jump to content

[Λύθηκε] - Tο τρέμουλο του τιμονιού!!!!


Recommended Posts

Γιώργο :

 

α) Μπορεί τα λάστιχα σου να μην έχουν τη σωστή πίεση αέρα. Άνοιξε την πόρτα του οδηγού , διάβασε το αυτοκόλλητο που λέει για διαστάσεις και πιέσεις και πήγαινε σε ένα βουλκανιζατέρ να σου μετρήσουν και να σου βάλουν την σωστή πίεση. Νομίζω ότι και σε εσένα θα γράφει 29 psi μπρος πίσω με μέτριο φορτίο.

Μην εμπιστεύεσαι τα μανόμετρα που έχουν τα βενζινάδικα. Συνήθως δείχνουν ότι να ναι.

β)Μπορεί τα λάστιχα σου να έχουν στραβώσει ή να έχουν πετάξει κανένα ''βυζ@κι''  :chair:  ή να έχουν φθαρεί ανομοιόμορφα και είναι η ώρα για καινούργια.

γ)Αφού όπως λες παρκάρεις και σε πεζοδρόμια, πολύ πιθανόν να έχεις στραβώσει καμιά ζάντα και να έχεις κόψει τα λινά από κανένα λάστιχο.

 

Όλα τα παραπάνω δημιουργούν τρέμουλο σε κάποιες ταχύτητες.

 

Έλεγξε τα και αν δεν είναι κάτι από τα παραπάνω, τότε αρχίζεις το ψάξιμο σε ψαλίδια κτλ... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρκαρω σε πεζοδρομια απλα ετυχε προχθες και το κανα και το παρατηρησα..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπόν ένα μικρό update για το θέμα με το κοσκίνισμα από 120-140 χλμ/ώρα.

Είχα αυτό το θέμα κι εγώ και ξεκίνησα με ζυγοστάθμιση. Αφού έγινε το τρέμουλο (απαλό αλλά ενοχλητικό) έφυγε εντελώς. Όμως το αυτοκίνητο μου φαινόταν ότι έγινε σκληρό. Κοιτάζω πίεση στα λάστιχα και είχαν βάλει 37. Το επαναφέρω στο 33/31 και αμέσως το τρέμουλο επέστρεψε και πιο ενοχλητικό. Ανέβαζα πίεση στο 37 και διορθωνόταν. Τότε σκέφτομαι ότι ίσως φταίνε τα λάστιχα, και αφού θα τα άλλαζα το Σεπτέμβρη είπα να τα αλλάξω από τώρα για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο στο ταξίδι των διακοπών. Προχθές λοιπόν άλλαξα λάστιχα (Continental Sport 5) και το τρέμουλο/κοσκίνισμα έγινε τραγικό!!!! Και δεν αλλάζει με την αλλαγή της πίεσης των ελαστικών. Εννοείται ότι με την αλλαγή των ελαστικών έγινε πάλι ζυγοστάθμιση αλλά και έλεγχος των ζαντών πριν μπουν επάνω τα λάστιχα και ήταν όλα ΟΚ. Επειδή το αυτοκίνητο το πήρα μεταχειρισμένο πιστεύω πως ο προηγούμενος είχε κάνει δυναμική ζυγοστάθμιση που είχε ελαχιστοποιήσει το πρόβλημα χωρίς όμως να το εξαφανίσει. Το αμάξι τώρα είναι κουραστικό και πραγματικά δεν οδηγείται. Έχω ξενερώσει ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ. Εχθές το βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ από την στενοχώρια μου. Έχω κλείσει ρ/β με ΚΑΡΕΝΤΑ για την Τρίτη το πρωί να το κοιτάξουν. Ελπίζω να βρεθεί λύση γιατί έτσι όπως είναι τώρα είναι "άχρηστο".

Διάβασα για τα ψαλίδια/control arms αλλά δεν υπάρχει κάποιος κωδικός για να καταλάβω για ποιο part μιλάμε. Μιλάμε για όλο το ψαλίδι ή κάποιο κομμάτι του ψαλιδιού?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , έχω τα ιδία σε μικρότερη κατάσταση , αλλά αδιαφορώ.

 

έβαλα και εγώ κοντιενεταλ σπορτ κοντακτ 5 αλλά σε 235 45 17 , δεν έγινε πιο έντονο το πρόβλημα .

 

στην αντιπροσωπεία αλλάζουν όλο το ψαλίδι αλλά από ότι έχω διαβάσει το πρόβλημα είναι μόνο στα συνεμποκ και το πρόβλημα εξαφανίζεται , είναι στα επόμενα για αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις αλλάξει τα contol arms?Τα άλλαζαν δωρεάν.Το θέμα είναι γνωστό εδω και χρόνια.

αυτό ισχύει και για όσα είναι εκτός εγγυήσεως ;

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αλλα το θέμα είναι πολύ γνωστο. Όσες ζυγοσταθμίσεις και να γίνουν οι πιθανότητες να φτιαξει είναι ελάχιστες.Υπάρχει πρόβλημα στα lower control arms τα οποια αλλαζονται με αλλό κωδικό.

Είναι ένα απο τα σημεία που κοιτάζει όποιος ενδιαφέρεται για B8.Yποθέτω οτι τα παιδια που έγραψαν τελευταία τα έχουν πάρει μεταχειρισμένα ...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως υπαρχει σχετική ανάκληση.

Εφόσον πρόκειται για ανάκληση δεν παίζουν ρόλο χιλιόμετρα η ισχύς εγγύησης. Πρόκειται για κατασκευαστικό λάθος που αναγνωρίζει ο κατασκευαστή και το διορθώνει. Πάρε κεντρική αντιπροσωπεία κανε παράπονα και ζητά να μάθεις αν υπαρχει ανάκληση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω πάρει μεταχειρισμένο. Δεν νομίζω ότι υπάρχει ανάκληση. Αν είσαι στην εγγύηση στο αλλάζουν μέσα στην εγγύηση αλλά κανείς δεν θα σε φωνάξει αν δεν πας. Άρα δεν είναι ανάκληση.

Το ξέρω ότι αλλάζουν τα lower control arms και βρήκα και τους κωδικούς. Αυτό που λες φίλε Ianos ότι με την αλλαγή των silent blocks και μόνο διορθώνεται το πρόβλημα δεν το είχα ακούσει. Κάπου είχα διαβάσει ότι αλλάζανε μόνο τα bushings αλλά η διόρθωση ήταν μόνο προσωρινή και το πρόβλημα επέστρεφε. Από Τρίτη που θα πάω στην Καρεντα θα σας πω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα εχθές στην Καρέντα, εξήγησα το πρόβλημα (το οποίο διαπιστωσαν και οι ίδιοι σε βόλτα). Επέμεναν ότι είναι σίγουρα ζυγοστάθμιση και ότι οι ζυγοσταθμίσεις που έχω κάνει είναι λάθος. Ήμουν αρνητικός να μπούμε πάλι στην ίδια διαδικασία ζυγοστάθμισης. Ο τεχνικός επέμενε ότι από εκεί είναι υποχρεωμένος να ξεκινήσει. Όταν τον ρώτησα αν δεν διορθωθεί τι ακολουθεί αφού είναι πολύ σύνηθες πρόβλημα για αυτό το μοντέλο, μου απάντησε(!):

"αυτό το μοντέλο δεν έχει πρόβλημα με κραδασμούς! Το προηγούμενο είχε θέμα με τα ψαλίδια!"

Και ξαναρωτάω: " είσαι σίγουρος γιατί βουίζει όλος ο κόσμος για αυτό το μοντέλο. Άσε που δεν έχω ακούσει ποτέ Β7 να είχε παρόμοιο πρόβλημα".

Και η απάντησή του αποστομωτική :

"θα εμπιστευτείς το ίντερνετ ή την αντιπροσωπεία?".

Συνεχίζω:

"Μα στην Αμερική και Καναδά έχουν εκδοθεί TSB (technical bulletin) για αλλαγή lower control arms και μπορώ να σου την φέρω και να σου δώσω και τον κωδικό του conversion kit"

Απαντά:

"Δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο. Ακόμα και να φταίει κάτι στα ψαλίδια αυτά τα είναι τα silent blocks που με τον καιρό φθείρονται και μαλακώνουν και εμφανίζουν τζόγους".

Εκεί απλά παραιτήθηκα και τον άφησα να δω τι θα κάνει.

Η αλήθεια είναι πως μετά από 4 ώρες με κάλεσαν και μου είπαν πως όντως ήταν θέμα ζυγοστάθμισης και ότι πλέον δεν υπάρχει θέμα. Το δοκίμασα και όντως το πρόβλημα δεν είναι διακριτό και μάλιστα με δοκιμή στην Αττική οδό όπου για αρκετά χιλιόμετρα δοκίμασα σε διάφορες ταχύτητες.

Ο τεχνικός συμπλήρωσε πως η γεωμετρία του συγκεκριμένου αυτοκινήτου απαιτεί απόλυτη ισορροπία αλλιώς μεγεθύνει τον παραμικρό κραδασμό. Επίσης μου πρότεινε να βρω και να αγοράσω ένα ψηφιακό μανόμετρο ώστε να είναι ακριβής η πίεση στα ελαστικά αφού στα βενζινάδικα τα περισσότερα μανόμετρα είναι κουκουρούκου (σε αυτό δεν έχει άδικο). Η πίεση που προτείνει είναι 30psi και στα τέσσερα λάστιχα.

Κόστος 27,45.

Από την μια νιώθω ανακουφισμένος που το θέμα λύθηκε έτσι απλά και φθηνά (είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά για πολλά λεφτά), από την άλλη έχω την αίσθηση ότι το πρόβλημα απλά καμουφλάρεται. Μπορεί απλά επειδή όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Τι να πώ

 

Τέλος... Sorry για το σεντόνι

 

Υ.Γ: Τι σημαίνει DIS? Δεν ρώτησα γιατί δεν είχα δει το post σου, συγγνώμη

Edited by TTs80
Link to comment
Share on other sites

Ίσως σε μοντέλα που παράχθηκαν από κάποιο έτος και μετά, να έχουν τοποθετηθεί από το εργοστάσιο βελτιωμένα parts στο σύστημα διεύθυνσης - ανάρτησης και να έχει εξαλειφθεί το φαινόμενο που είχε παρουσιαστεί στα αρχικά μοντέλα.

Πάντως έχει να κάνει και με την ζυγοστάθμιση και το διαπίστωσα μετά το τελευταίο service, στο οποίο έκαναν αλλαγή μπρος πίσω τα ζαντολάστιχα και ακριβώς μετά μου παρουσίασε ένα πολύ μικρό τρέμουλο εκεί γύρω στα 120 km/h. Κοντεύω τα 50000 km, οπότε πρέπει να πάω για αλλαγή ελαστικών και ζυγοστάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Στη καρεντα πρεπει να εχουν αλλαξει εκατονταδες Β8 control arms.Εγω μονο ξερω  3-4...

Ελεος δηλαδη.

Edited by jasonbourne
Link to comment
Share on other sites

Mια ζυγοστάθμιση πόσο κοστίζει?? Εγω συνήθως έκανα μαζί με την ευθυγράμμιση και ζυγοστάθμιση οπότε δεν έχω κάνει μόνο την μια για να ξέρω κόστος περίπου...

Link to comment
Share on other sites

Mια ζυγοστάθμιση πόσο κοστίζει?? Εγω συνήθως έκανα μαζί με την ευθυγράμμιση και ζυγοστάθμιση οπότε δεν έχω κάνει μόνο την μια για να ξέρω κόστος περίπου...

Η Καρέντα μου πήρε 27 ευρώ για την ζυγοστάθμιση

Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια το προβλημα που "λυθηκε" απο τι ξεκηνουσε? τι φταιει? εγω προσωπικα ...εχω παραιτηθει...απλα το αφηνω και οποτε γουσταρει εκει γυρω στα 120 (οχι παντα ,συνηθως οταν εχω καιρο να το βολταρω) ξεκηνα το τρεμουλο και εγω κανω το μ@λ... οτι δε το καταλαβαινω !!!και ζυγοσταθμισεις εκανα και τις ζαντες μου πηγα σε μαστορα για τυχον στραβωματα ...τιποτα .....

Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια το προβλημα που "λυθηκε" απο τι ξεκηνουσε? τι φταιει? εγω προσωπικα ...εχω παραιτηθει...απλα το αφηνω και οποτε γουσταρει εκει γυρω στα 120 (οχι παντα ,συνηθως οταν εχω καιρο να το βολταρω) ξεκηνα το τρεμουλο και εγω κανω το μ@λ... οτι δε το καταλαβαινω !!!και ζυγοσταθμισεις εκανα και τις ζαντες μου πηγα σε μαστορα για τυχον στραβωματα ...τιποτα .....

 

Δεν ξέρω αν έγινε προσωρινά,είτε αν κάτι άλλο έφταιγε,5 χρόνια και εγώ το ίδιο πρόβλημα.Με την αλλαγή των ελαστικών και νέα ζυγοστάθμιση

εννοείται,δεν έχω τίποτα,ούτε στα 120χαω ούτε στα 140χαω ούτε πουθενά.Μπορεί να έχει φτάσει στο 1/10 απο ότι μου το έκανε και εγώ απλά

πλέον να μην το καταλαβαίνω.Πολλά μπορεί,αλλά είμαι ικανονοποιημένος πλέον Χρηστάρα.

 

EDIT: Να σημειώσω πως είχα σημαντική ζημιά στο εσωτερικό του ελαστικού και απλά δεν το έβλεπα μέχρι που τα αφαιρέσαμε.

Edited by ChRiS82
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Επειδη προσφατα αγορασα μεταχειρισμενο A4 b8 sline και εχω το παραπανω θεμα με το τρεμουλο. Μπορω να εχω μια τιμουλα κοστους ανταλακτικων-εργασιας για τα "ψαλιδια". Αν μπορειτε να μου προτεινεται καποιο συνεργειο για φτηνη και καλη δουλεια θα το εκτιμουσα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Επειδη προσφατα αγορασα μεταχειρισμενο A4 b8 sline και εχω το παραπανω θεμα με το τρεμουλο. Μπορω να εχω μια τιμουλα κοστους ανταλακτικων-εργασιας για τα "ψαλιδια". Αν μπορειτε να μου προτεινεται καποιο συνεργειο για φτηνη και καλη δουλεια θα το εκτιμουσα...

Ωπ ! Και άλλο Β8 στην παρέα ! Καλορίζικο το νέο ''όπλο'' ! 

 

Αν θες ενημέρωσε το θέμα που είχες ανοίξει εδώ και άνοιξε νέο θέμα στα αυτοκίνητα των μελών, γιατί από ότι κατάλαβα το Α4 πήρε τη θέση του Α3.

Βάλε και καμιά φωτο να το βλέπουμε !

 

Τώρα για το θέμα σου,αν δεν είναι ακόμα στην εγγύηση, δες μήπως υπάρχει καμιά ανάκληση μέσω αντιπροσωπίας και αν όχι, ρώτησε στην αντιπροσωπία ποιο είναι το κόστος της αντικατάστασης των control arms.Όπως λέει πιο πριν ο jasonbourne είναι οι κάτω βραχίονες της εμπρός ανάρτησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.