Jump to content

Α3 1.8 Tfsi f/l sportback Κ04RS550+ Forged!!


Recommended Posts

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σήμερα κατέβηκα και έφυγα αμέσως δυστυχώς για ρύθμιση.

Το αποτέλεσμα με μπεκ από διλιτρο gti.

 

20150714_104730.jpg

ελα πες την αληθεια. Αλλαξες τουρμπινα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να πω την μαύρη αλήθεια μου θα μείνω στο πολύ ομαλό και καλό των καμπυλων και όχι στο απόλυτο νούμερο που το θεωρώ λίγο υψηλό....πιστεύω πως εάν θα μπορούσα να κάνω μια παραδοχή θα ήταν ότι είμαι πιο κοντά στην ιπποδύναμη που δείχνει κοντά στον κόφτη πάρα το μέγιστο νούμερο.

Προς θεού δεν θέλω επ ουδενί να μειώσω την δουλειά που έχει γίνει.

Πλέον πιέσεις ανδρικές χωρίς ίχνος missfire παντού.

 

Το αμάξι πάει αισθητά καλύτερα στις υψηλές πιο Καθαρά και κρατάει πιέσεις που πριν ήταν απαγορευτικές καθαρότατα!

Προσωπική μου παρατήρηση είναι πως με μεγαλύτερα μπεκ θα εξαλειφθεί το φαινόμενο των missfire εφόσον δεν φτάσουμε στα όρια ροϊκότητας μοτέρ.

Edited by Dikonou
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη είναι γραμμικότατο πλέον και ψηλά δεν δείχνει να ψιλολαχανιάζει μετά τα 240 όπως πριν και δέχεται ψηλά ότι πίεση και να δώσω.

Αυτό μου έχει κάνει εντύπωση μιας και δεν το περίμενα να σου πω την αλήθεια.

Χρειάζομαι επειγόντως wastegate χαχαχαχαχαχα

Edited by Dikonou
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη είναι γραμμικότατο πλέον και ψηλά δεν δείχνει να ψιλολαχανιάζει μετά τα 240 όπως πριν και δέχεται ψηλά ότι πίεση και να δώσω.

Αυτό μου έχει κάνει εντύπωση μιας και δεν το περίμενα να σου πω την αλήθεια.

Χρειάζομαι επειγόντως wastegate χαχαχαχαχαχα

 

Εκεί ακριβώς είναι που φαίνεται η διαφορά μητσάρα στα ψηλά και με μεγάλες σχέσεις. Και αυτό φυσικά, σχετίζεται με το συνολικό setup του κινητήρα με τα περιφερειακά του που φαίνεται ότι τα εκμεταλλεύεται στο έπακρο!

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές καμπύλες και εντυπωσιακό το μέγιστο νούμερο ισχύος! Να το χαίρεσαι!

Τι πιέσεις δουλεύεις τώρα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχθές στο δρόμο του γυρισμού ξεχάστηκα και πάτησα μια 4η από 4000 1.96 πίεση πήγε και σήκωσα το πόδι. Χέστηκα λέμε....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχθές στο δρόμο του γυρισμού ξεχάστηκα και πάτησα μια 4η από 4000 1.96 πίεση πήγε και σήκωσα το πόδι. Χέστηκα λέμε....

ουτε καν 2μπαρο??

 

Ξενέρωσα.... :sHa_hehe:

 

Πάντως πολύ εντυπωσιακό και ως νούμερο αλλά και ως καμπύλη.

Δεν ξέρω....δεν έχω λόγια  :sSig_goodjob:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχθές στο δρόμο του γυρισμού ξεχάστηκα και πάτησα μια 4η από 4000 1.96 πίεση πήγε και σήκωσα το πόδι. Χέστηκα λέμε....

κότα..... :sHa_hehe: :sHa_hehe: :sHa_hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια νούμερα και καμπύλες! Θα απλώνει πολύ ωραία! Μοτέρ σφυρίλατο να υποθέσω, εκκεντροφοροι ? Αν έχει αναφερθεί πιο πάνω το σετ απ, ζήτω συγγνώμη αλλά δεν το έχω δει και ρωτάω :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλά ξεκίνα τις μλκίες εσύ........να φάω μαρουλοντομάτα κάαργα

 

Για τον Τασούλη το σχόλιο!!!!!

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια νούμερα και καμπύλες! Θα απλώνει πολύ ωραία! Μοτέρ σφυρίλατο να υποθέσω, εκκεντροφοροι ? Αν έχει αναφερθεί πιο πάνω το σετ απ, ζήτω συγγνώμη αλλά δεν το έχω δει και ρωτάω :-)

 

Μαμά μοτέρ.....όλα!!! Το σετάπ πρώτη σελίδα βρε!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο αποτέλεσμα! 55 κιλά, άτιμα καινούργια μοτέρ. Τα δικά μας θέλουν μπιελες για τέτοια νούμερα! Αλήθεια, εγώ που έχω το 20vt, τέτοια νούμερα με παρόμοιες καμπύλες μπορώ να δω ? Να υποθέσω ότι για τέτοια ροπή θα χρειαστεί 2+ οβερ για να την δει. Φυσικά εννοείται ότι μιλάω για ενισχυμένο μοτέρ. Δε νομίζω να έχει σχέση η αντοχή του παλιού 1.8 με αυτό που βλέπουμε εδώ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ροπή όπως και η ιπποδύναμη ώς απόλυτα νούμερα είναι λίγο ''μεγάλα'' κατά την προσωπική μου άποψη....τα ξαναείπα πιστεύω πώς σαν νούμερα πιο κοντά είμαι σε ιπποδύναμη στο νούμερο που δείχνει στον κόφτη δηλ 375 και ροπή κάπου στα 50+-.

 

Ξαναλέω αυτό δεν αναιρεί την πολλή καλή δουλειά που έγινε στο αμάξι....οι καμπύλες είναι πραγματικά πάααρα πολύ καλές!!!! Τα απόλυτο νούμερο για μένα είναι λίγο προς τα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φίλε!! Τούμπανο το εργαλείο!! Μου θύμισες εμένα πριν το κάνω σφυρήλατο που πατουσα διστακτικα από χάμηλα και αφηνα γκάζι όταν έβλεπα το μπαρομετρο να γυρνάει επικινδύνως.. Χαχαχα

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Dikonou changed the title to Α3 1.8 Tfsi f/l sportback Κ04RS550+ Forged!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.