Jump to content

Α3 1.8 Tfsi f/l sportback Κ04RS550+ Forged!!


Recommended Posts

Μητσο δεν ανεβαίνεις προς τα πάνω να πάμε να βρούμε τον τασο να σε ψήσουμε;;;;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μητσο δεν ανεβαίνεις προς τα πάνω να πάμε να βρούμε τον τασο να σε ψήσουμε;;;;

Μπααααααα αυτος δεν κανει τετοια πραγματαααα .

 

Μητσαρα τελεια φιλε η εισαγωγη, απλα να ξες οπως το εχεις στα πλαγια θα σου σκίσει το σκουπακι και μενα ετσι μου σκίστηκε η εισαγωγη εννοωωω ......... ετσιιι. :sHa_hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο!!!! 

 

τι εγινε ρε φιλε?!? μαυρη τρυπα κ ετσι το αμαξι? ριχνεις ριχνεις...κ ριχνεις λιγο ακομα! απο αποδοση τι αναμενεις με το βαρελακι?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ λίγα πράγματα περιμένω να σε πω. Αυτό που παρατήρησα ειναι πως ειναι διαφορετικός ο τύπος αφρού που χρησιμοποιούν ανάμεσα σε vwr @ ITG σαν brand names,

Πιο μεγάλο βαρελακι σε όγκο και πολυ μεγαλύτερη η χοάνη σε επιφάνεια.

Στο δικό μου σεταπ πολυ λίγα θα καταλάβω σαν διαφορά πιστεύω. Η αλήθεια ειναι ότι περιμένω να φτιάξει λιγο ο καιρός μιας και μας έχει τρελάνει στις μπόρες να λογκαρω μια να δω εάν έχω κερδίσει κάτι.

Θα δείξει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη αναπνοη δινει αμεσως άλογα , το εχω προσεξει και στο δικό σε συγκιση με και χωρις εισαγωγή. Αν εχει όμως Φ100 εξοδο θέλει αναλογη σωλήνα ή εισαγωγή τουρμπο για να δεις τα μεγιστα.

καλορίζικη φιλε :sHa_wink3:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα Φ80 στο λαιμό εισαγωγής πριν απο τον μαφ, τωρα έχω Φ82....μικρή αλλαγή. Το στόμιο εισαγωγής μπροστά παρέμεινε Φ100, απλά ειναι αρκετά μεγαλύτερο σαν όγκο το βαρελακι και το φίλτρο μέσα.

Η διαφορά που είδα ειναι στον αφρό της χοάνης όπως ειπα παραπάνω.

Σωληνώσεις ειναι όπως πρέπει πιστεύω.....

Φ80 μετά τον μαφ και σταδιακή στένωση σε Φ65 πριν το στόμιο Κ04.

Απο έξοδο Κ04 Φ42 κολάρο και σωλήνες Φ45 εσωτερικά μέχρι cooler apr.

Απο cooler apr μέχρι πεταλούδα throttle pipe Φ60.

Μαζεμένα πράγματα....

Για να καταλάβεις

vwr

 

IMG_0759.JPG

ITG

 

IMG_0760.JPG

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εισαι τοτε απο σωληνωσεις, νομιζα οτι ηταν πανω απο φ70 η εισαγωγη της κ04. 

ενημερωτικα παντως σε μενα που εχω φ100 παντου ακομα και το 80αρι μαφ με το δυχτακι του κοβει αρκετα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπα το στόμιο εισαγωγής της Κ04 είναι πιο μικρό....εγώ ( ο αλουμινάς δηλ που μου έκανε και το throttle pipe ) απλά του έκανα μια μόντα......

 

 

20140414_155711.jpg

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εισαι τοτε απο σωληνωσεις, νομιζα οτι ηταν πανω απο φ70 η εισαγωγη της κ04.

ενημερωτικα παντως σε μενα που εχω φ100 παντου ακομα και το 80αρι μαφ με το δυχτακι του κοβει αρκετα .

Η αλλαγη απο Φ70 case του ΜΑF σε Φ80 case εχει διαφορα στην αποδοση; Αλλαζει κατι ή δεν αξιζει;

Link to comment
Share on other sites

Με k03 δεν αξίζει να ασχοληθείς καθώς θέλει και επαναπρογραμματισμο. Το κέρδος σε ροικοτητα φαίνεται στα μεγάλα τούρμπο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη αναπνοη δινει αμεσως άλογα , το εχω προσεξει και στο δικό σε συγκιση με και χωρις εισαγωγή. Αν εχει όμως Φ100 εξοδο θέλει αναλογη σωλήνα ή εισαγωγή τουρμπο για να δεις τα μεγιστα.

καλορίζικη φιλε :sHa_wink3:

A4 Μαρινο = χαώδη διαφορά στην εισαγωγή εκ φύσεως. Τα Α4 υστερούν έναντι των Α3 σε μεγάλο βαθμό ;)

 

 

Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A4 Μαρινο = χαώδη διαφορά στην εισαγωγή εκ φύσεως. Τα Α4 υστερούν έναντι των Α3 σε μεγάλο βαθμό ;)

 

 

Δημήτρης

Δηλαδη;; ΤαΑ4 υστερουν σε ΟΕΜ κατασταση και επιδεχονται βελτιωσης ή γενικοτερα υστερουν και δεν βελτιωνεται, οπως για παραδειγμα βελτιωνονται τα Α3 απλα και μονο με μια χοανη;

 

υ.γ. για 80αρη ανεφερα γιατι ετσι και αλλιως τωρα με την 073 αναγκαστικά θα μπουν μπεκ S3 και θα γινει και προγραμματισμος...

Edited by S3-Nick
Link to comment
Share on other sites

Ο Δημήτρης περιγράφει τις διαφορές στην εισαγωγή ανάμεσα σε διαμήκη και εγκαρσια μοτέρ και όχι αν επιδέχονται βελτίωση

Ρίξε μια ματιά στο δικό μου και του Μήτσου να δεις αν παίρνει ή όχι βελτίωση το Α4..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να κανεις παλι προγραμματισμο με νεα μπεκ αλλαξε το τοτε , κακο δεν κανεις.βρες ενα παλιο 80αρι maf case και αλλαξε τον αισθητηρα μετον δικο σου. Φυσικα πρεπει να γινει ρυθμιση (scaling)  του αισθητηρα σου απ'τον προγραμματιστη

Link to comment
Share on other sites

Μπα το στόμιο εισαγωγής της Κ04 είναι πιο μικρό....εγώ ( ο αλουμινάς δηλ που μου έκανε και το throttle pipe ) απλά του έκανα μια μόντα......

 

 

attachicon.gif20140414_155711.jpg

μου αρεσει η μοντα , δειχνει πολυ ΟΕΜ . Να εισαι σιγουρος οτι μονο καλό εκανες όσον αφορα΄τη  ροικότητα , δεν ειναι τυχαιο ότι όλα τα big turbo βγαινουν με 100άρια μουτρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να κανεις παλι προγραμματισμο με νεα μπεκ αλλαξε το τοτε , κακο δεν κανεις.βρες ενα παλιο 80αρι maf case και αλλαξε τον αισθητηρα μετον δικο σου. Φυσικα πρεπει να γινει ρυθμιση (scaling) του αισθητηρα σου απ'τον προγραμματιστη

Μα και εγω γι'αυτο το ανεφερα...δεδομενου του προγραμματισμου για το νεο τουρμπο και τα μπεκ S3, ρωτησα για το 80αρη case.

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει η μοντα , δειχνει πολυ ΟΕΜ . Να εισαι σιγουρος οτι μονο καλό εκανες όσον αφορα΄τη  ροικότητα , δεν ειναι τυχαιο ότι όλα τα big turbo βγαινουν με 100άρια μουτρα

 

Δεν κόλλησα κάτι μεγαλύτερο, απλά άνοιξα πιο ''ομαλά'' το άνω χείλος της εισαγωγής του αλουμινίου.....έτσι ώστε να πάει πιο ομαλά με την 63.5 που τελειώνει η σωλήνα maf to K04...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατι λειπει..κατι λειπει....

Αα ναι...ενα σετακι tt-rs φρενο να γεμιζει η ζαντα η μπροστινη...λεω εγω τωρα...

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Dikonou changed the title to Α3 1.8 Tfsi f/l sportback Κ04RS550+ Forged!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.