Jump to content

Εξωτερικές βελτιώσεις για Α4 Β7


Recommended Posts

Το να κοψεις τον προφυλακτηρα σε ενα κεραιο σημειο για να ταιριαξεις την γριλλια δεν το βρισκω και το πιο σοφο απο θεμα αντοχης αλλα ο καθενας κανει οτι νομιζει... Οσον αφορα την γριλλια της FK, οριστε η δικη μου αν και δεν ειναι μαυρο το Α4 μου...

 

P190111_13440001.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η προσαρμογή μίας s-line/rs4 γρίλλιας σε προφυλακτήρα non-sline δεν είναι τόσο απλή όσο φάνηκε να εννοηθεί ο Αγγελος και φυσικά δεν είναι μόνο υπόθεση να κοπούν κάποια κομματάκια. Χρειάζεται να κοπούν και οι δύο γρίλλιες, να γίνει μικροδουλειά με dremel και να προσαρμοστεί με κόψε-ράψε, κολλήματα κλπ. στο πλαίσιο της non-sline γρίλλιας. Αυτός που θα το κάνει πρέπει να είναι μερακλής και να έχει άπειρη υπομονή και διάθεση για να βγει καλό το αποτέλεσμα. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα μπορούσε ένα τυχαίος φαναρτζής ν'ασχοληθεί. Μόνο αν έχεις κάποιο γνωστό.. Για να το κάνεις εσύ, ούτε αστείο, θα χαλάσεις δύο γρίλλιες και το αποτέλεσμα κατά πάσα πιθανότητα δεν θα είναι καλό, είτε θα έχει ατέλειες εμφανισιακά, είτε δεν θα κουμπώνει σωστά στον προφυλακτήρα..

 

Ορίστε και το σχετικό DIY αν έχεις εσύ ή κάποιος άλλος την διάθεση: http://www.euroaddiction.net/forum/b7-a4-diy-how-section/1844-audi-b7-a4-diy-rs4-grille-dtm-bumper.html

 

Σου προτείνω να κοιτάξεις στο Ebay μήπως πετύχεις καμία αν και τελευταία έχουν γίνει πιο σπάνιες.. Οσο για τα sline σήματα μπορείς να τα βρεις σε αντιπροσωπεία ή στο ebay και πάλι..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη δεν καταλαβες... Ο Αγγελος εννοει να μπει η γριλλια ως εχει, απλα τα 2-3 εκ που ειναι μακρυτερη, να κοπει ο προφυλακτηρας ωστε να χωρεσει...Σαν το παρακατω δηλαδη...

 

IMG_0090.jpg

IMG_0039.jpg

 

Πηγή: Audisport Iberica

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όπως είπε και ο michpan να βρει ένα καλό και μερακλή μάστορα για γίνει αυτό το πράγμα γιατί μετά θα χρειαστεί και άλλο προφυλακτήρα άμα γίνει χαζομάρα. Γνώμη μου να βάλει μια DTM γρίλια στον υπάρχων προφυλακτήρα ή να βάλει ένα προφυλακτήρα s line με s line ή RS4 γρίλια. Πως να το κάνουμε άλλιώς φαίνεται το oem και άλλιώς η πατέντα.

 
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με έχετε μπερδέψει αρκετά...έχω βρει γνήσια γρίλια από sline, και έχω φανοποιό αστέρι. Υπάρχει κανείς στα νότια προάστια ( μένω γλυφάδα και ο φανοποιός είναι στη βουλιαγμένης πίσω από το media markt) να του δείξω το τελικό αποτέλεσμα? Ανησυχώ μην γίνει ζημιά και ψάχνω και προφυλακτήρα μετά.... Τη γρίλια πάντως την έχω βρει αρκετά οικονομικά..πόσα να ζητήσει ο μάστορας για την εργασία όμως...?

Link to comment
Share on other sites

Σε τι τιμη βρηκες την γριλλια αν επιτρεπεται; Οσον αφορα τα "μαστορικα", ο καθε ενας μπορει να ζητησει οτι θελει... Εσυ υπολογισε ανεβα-κατεβα προφυλακτηρα και κοψιμο...

Link to comment
Share on other sites

Τη γριλια την βρηκα 75 ευρώ μαζί με το σηματάκι ! είναι καλά?

 

Ειναι καλα μιας και οι μαμα γριλλιες ειναι πανακριβες ακομα και στο ebay...

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη δεν καταλαβες... Ο Αγγελος εννοει να μπει η γριλλια ως εχει, απλα τα 2-3 εκ που ειναι μακρυτερη, να κοπει ο προφυλακτηρας ωστε να χωρεσει...Σαν το παρακατω δηλαδη...

Καλά αυτό είναι ακόμα χειρότερο..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, αναβιώνω το θέμα λόγω αποριων σχετικα με το κουστούμι απο fiberglass. Τι άποψη έχετε για το υλικό εν γένει;

 

Για το παρακάτω τι λέτε;

http://www.in-tuning.de/product_info.php?products_id=905

post-17029-0-86105200-1399575359_thumb.jpg

Edited by gkar
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτιμούσα το original DTM ή Sline look που φορούσαν τα b7...... 

 

+1. Το συγκεκριμένο κατά την γνώμη μου είναι καγκούρικο και δεν ταιριάζει στο β7. Σε κανένα saxorallo θα ήταν λουκούμι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

fiberglass είναι ό,τι πιο κακό μπορείς να βάλεις - γνώμη μου. Ψάξε για ebay και OEM κομμάτια για να το κάνεις αρμονικό και σωστό σε σχέση με τη κατασκευή του. Μπορείς να χτίσεις ένα όμορφο σύνολο σιγά - σιγά και με ποιοτικά ΟΕΜ κομμάτια..

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καμια φορα πηγαινεις να κανεις φθηνοδουλεια και τελικα σου κοστιζει μια περιουσια... Το συγκεκριμμενο κουστουμι, περαν του υλικου που ειναι οπως ειπε ο Δημητρης, οτι χειροτερο, ειναι και ασχημο... Συμφωνω με τον Θοδωρη, OEM κουστουμι, ή DTM ή Sline...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι το fiberglass εχει το μειονεκτημα πτι δεν εχει ελαστικοτητα. Αυτο σημαινει πως με το παραμικρο "δυνατο ακουμπημα" θα ραγισει. = πας για αγορα νεου προφυλακτηρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν.........αφου πήρα τον πίσω προφυλακτηρα του S line με μαυρο diffuser μου εκατσε η ιδεα για μαυρη γριλλια μπροστά.  Ειμαι ασημι και φορώ μαμα προφυλακτηρα με χρωμιομενη γριλλια.  Λέω να πάω σ'αυτο:

post-17029-0-99351400-1400878083_thumb.jpg

 

Το θέμα είναι με χρώμιο το χείλος της γρίλλιας ή χωρίς?

 

Θα εκτιμήσω τις απόψεις σας.

Edited by gkar
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χρειάζομαι βοήθεια στο εξής:

:sSig_help:

Ταιριάζει ο κομπλέ προφυλακτήρας εμπρός από την αντίστοιχη σειρά Β7 S line στο δικό μου A4 B7 2005? Το έχει κάνει κάποιος?  Θέλει τίποτα παρελκόμενα και μετατροπές?  Τα προβολάκια και τα φανάρια θα κάτσουν? 

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο ναι, αλλά πρέπει να στον βάλει έμπειρος φανοποιός. Ακόμα και ο προφυλακτήρας του RS4 έκατσε στις ίδιες βάσεις.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ελέγξεις επίσης, αν υπάρχουν πιτσιλιστήρια φώτων (προβολέων) και σένσορες του parktronic για να μην μείνουν οι τρύπες, αν τυχόν αυτός που βάλεις έχει. Μόνο φανοποιός μπορεί να τις κλείσει.

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.