Jump to content

Πολυλειτουργικο τιμόνι (MFSW) σε Α4 b6


Recommended Posts

Το γνώριζα οτι θα φτάναμε σε αυτό το σημειο, ο καθένας που κάνει την μετατροπή πέρνει και τα ρίσκα του.

Το θεμα  μου ειναι τεχνικό, το πως θα πετυχω την μετατροπη. Ας συγκεντρωθουμε σε αυτο παρακαλω.

Προσωπικά και χωρίς παρεξήγηση, θα προσπαθούσα να σε βοηθήσω μόνο στην περίπτωση που το αποτέλεσμα θα εξασφάλιζε και την ασφάλειά σου. Πέραν του τεχνικού, είναι πιστεύω και ηθικό το θέμα! Δεν είμαι κανένας ηθικολόγος τυπολάτρης αλλά, το να σε βοηθήσω να παρακάμψεις δικλείδες που υπάρχουν για την ασφάλειά σου, μου κόβει τα γόνατα κι ας μην σε γνωρίζω!

 

Άσε που δεν ξέρω κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καταρχήν, το θέμα μας δεν είναι αν δουλεύουν τα κουμπιά, ή ανάβει το λαμπάκι, αλλά το αν ενεργοποιείται ο αερόσακος, καθώς τίθεται θέμα ασφαλείας. Η δική σου θέση, είναι ότι είναι ασφαλές για λειτουργία και σε ενδεχόμενη σύγκρουση, ενεργοποιείται κανονικά? Σε πληροφορώ πάντως, ότι μέχρι στιγμής σε έξι περιπτώσεις Β6, ο αερόσακος ΔΕΝ ενεργοποιήθηκε σε μετωπική σύγκρουση, άνω των 50 χλμ., οι δε 4 οδηγοί από τους 6, υπέστησαν σοβαρά μετωπιαία τραύματα. Υπόψην, η μη ενεργοποίηση αερόσακου τιμονιού σε αυτά τα τιμόνια, ακόμα και με τη ζώνη ασφαλείας φορεμένη, επιφέρει σοβαρά τραύματα στο κεφάλι και το πρόσωπο. Αυτά, θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου, να αναφερθούν σε όποιον κάνει αυτή τη μετατροπή. Και στο τεχνικό κομμάτι που ρωτάς, μόνο αν ξηλωθεί ολόκληρη η καλωδίωση, μαζί με τα airbag controllers και οι πυροκροτητές αντίστοιχα, μπορεί να γίνει πλήρως και σωστά, χωρίς τυχαίες και άγνωστες (και λυπηρές ενδεχόμενα) συνέπειες.

 

 

Δημήτρης

 

Υπάρχουν αναφορές για αερόσακους που δεν άνοιξαν αλλά υπάρχουν και αναφορές για περιπτώσεις που δούλεψαν κανονικά  για 6 περιπτώσεις πάντως β6 πρώτη φορά το ακούω. Τέλος εγώ ότι έκανα το έκανα μετά από προσωπική μελέτη όλων των δεδομένων, διαγράμματα, τάσεις, αντιστάσεις,  και αυτό γιατί αυτό είναι και το αντικείμενο της δουλειάς μου αλλά φυσικά δεν το προτείνω σε κανέναν ούτε θα το έκανα σε κάποιον άρα αυτοί που δεν κατέχουν το αντικείμενο απλά ξεχνάνε αυτή την μετατροπή! 

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη συγνώμη που επεμβαίνω και εγώ,απλά θαυμάζω το μεράκι σου και τις γνώσεις σου,θεωρώ ότι ότι έχεις κάνει στο αυτοκίνητο σου είναι σωστά στοχευμένο και έχει απόλυτη επιτυχία.Γιατί να μπείς στη διαδικασία αυτή από τη στιγμή που διακινδυνεύεις σε ένα τόσο σοβαρό τομέα?Δε πιστεύω να νιώσεις αίσθημα ικανοποίησης όταν πετύχεις στο τεχνικό κομμάτι και λειτουργείς ήχο και bt από το τιμόνι...Πιστεύω ότι κάτι μέσα σου θα σε τρώει...Επίσης κάποια στιγμή στο μέλλον μπορεί να οδηγήσει το αυτοκίνητο η γυναίκα σου ή το παιδί σου,δεν θα ήθελες να είναι σε θέση να εκμεταλλευτούν κάθε μέσο ασφάλειας που προσφέρει το αυτοκίνητο σου?Είναι κρίμα να διακινδυνεύσεις για κάτι το οποίο κοστίζει με τη παραγγελία του αυτοκινήτου 100 ευρώ και το οποίο σε 1 μήνα θα έχεις βαρεθεί πλήρως.

 

Ζητώ συγνώμη και παλί,σε καμία περίπτωση δεν θέλω να νουθετήσω,απλά σκέφτηκα να γράψω πως θα ένιωθα εγώ αν έκανα αντίστοιχη μετατροπή.Αν θέλετε μπορείτε να διαγράψετε το post μου,ζητώ συγνώμη και πάλι.

Edited by JIM A3
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι μετα απο χρονια, μιας και αυτη η μετατροπη ποτε δεν εφυγε απο το μυαλο μου.

Θελω να βαλω οποιοδηποτε τιμονι με Multi Function κουμπια στο b6 μου που δεν εχει.

 

Χρειαζομαι να σιγουρεψω ποια εξαρτηματα ακριβως χρειαζονται για αυτη τη μετρατροπη.

Διαβαζοντας ειδα οτι χρειαζεται τα

 

Control Module - 8E0953549R

S/C Ring - 4E0953541B 

Airbag Wiring Harness - 4F0971589A

και φυσικά τιμονι με αεροσακκο.

 

Επισης ειδα οτι και ο παρακατω συνδιασμος δουλευει.

Control Module - 8E0953549Q

S/C Ring - 4E0953541A

 

Φυσικά η φισα του αεροσακκου χρειαζεται μια τροποποιηση και ισως να χρειαστει νέα φισα με κωδικο 4E0972133 αν το τιμονι που θα βρω δεν θα εχει τη δική του.

Τελος το τιμονι με τον αεροσακκο, εδω οι επιλογες παρα πολλες, δεν εχω καποια συγκεκριμενη προτιμηση, μου αρεσουν περισσοτερο το 3ακτινα. Υπάρχει καποιο τιμονι που δεν θα ταιριαζει;  

 

Ερωτησεις:

1. Ξερετε αν απο τα 2 σετ πιο πανω που εγραψα μπορει να δουλεψει και καποιος συνδιασμος τους ; Ωστε να ξερω ακριβως τι ψαχνω.

2. Συνδιασμός τιμονι - αεροσακκος, πρεπει να αγοραστει μαζι, ή μπορω να τα ψαξω και χωριστα; 

Οποιος εχει καποιο λινκ για οικονομικά υλικά της μετατροπης, ειδικά για τιμονι - αεροσακκο ας με ενημερωσει.

 

Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη.

 

Υ.Γ. Τα περι μετατροπης της  καλωδιωσης και αν θα δουλεψει ή δεν θα δουλεψει ο αεροσακκος σε περιπτωση αναγκης, τα εχω ξεπερασει, ας μην αναλωθουμε σε αυτα παρακαλω.

 

Η μόνη διαφορά του  8E0953549R με τον 8E0953549Q  είναι ότι ο R υποστηρίζει και θερμαινόμενο τιμόνι για τα slip ring δεν ξέρω σίγουρα να σου πω απλά να προσέξεις στην φύσα του να έχει δυο σειρές από pin εάν έχει μόνο μια σειρά απλά δεν είναι για πολυλειτουργικο τιμόνι 

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά του  8E0953549R με τον 8E0953549Q  είναι ότι ο R υποστηρίζει και θερμαινόμενο τιμόνι για τα slip ring δεν ξέρω σίγουρα να σου πω απλά να προσέξεις στην φύσα του να έχει δυο σειρές από pin εάν έχει μόνο μια σειρά απλά δεν είναι για πολυλειτουργικο τιμόνι 

Έτσι είναι Δημήτρη, βρίσκονται στον δρόμο προς Ελλάδα  ήδη τα 8E0953549Q, 4E0953541Α.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα υλικά εχουν μαζευτει ολα, εγκεφαλος τιμονιου, slip ring, τιμονι, αεροσακος, φυσα.

Μια αποφαση μενει και μερικες ωρες για να ολοκληρωθει το project.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συγχαρητήρια Γιάννη. Από τις καλύτερες αλλαγες στο εσωτερικό. Τα πλήκτρα δουλεύουν κανονικά?

 

Σε ευχαριστω, ναι δουλευουν κανονικά. Λαμπακι αεροσακου, δεν αναψε, εγινε η ρυθμιση και αυριο η πρώτη βόλτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Άντε και στα δικά μου!! Παρεπιπτόντως ψάχνω αερόσακο για 3ακτινο τιμόνι, είναι το μόνο που μου λείπει! Εάν πέσει στην αντίληψη σας κάτι μου λέτε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και ξαφνικά "βρέθηκαν" στα χέρια μου :

 

 

P1050562.jpg

 

 

και 

P1050563.jpg

 

Και μια φωτο απο την πισω πλευρα...

P1050564.jpg

 

Είναι single stage αερόσακος από Α3 8V και ταιριάζει απόλυτα στο τιμόνι του Α5 που έβαλα πιο πάνω.

 

 

και μια φωτογραφια απο το κουστουμακι ετοιμο για φορεμα στο b6 μου

 

P1050561.jpg

 

 

Ελπίζω να καταφέρω την τοποθέτηση το ΣΚ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ετοιμο φορεμένο...

 

 

P1050585_1.jpg

 

P1050586_1.jpg

 

Τα κουμπιά λειτουργούν όπως και στο προηγούμενο τιμόνι.

Κανένα λαμπάκι για αερόσακο.  Απομένει να κάνω μια βόλτα για να το ελέγξω 100%

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Δημητρη.

 

Για να εξηγηθώ, οτι εχω κανει το κανω με γνωση των επιπτώσεων που μπορουν να υπαρξουν απο την αλλαγη του αεροσακου κτλ.

Δεν το διαφημιζω ουτε και προτρεπω καποιον να το κανει, απλώς μοιραζομαι την χαρα μου για την μετατροπες μαζι σας. 

Αν καποιος θελει πληροφοριες για την μετατροπή ας με ρωτησει.

Edited by Giannis20vt
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Δημητρη.

 

Για να εξηγηθώ, οτι εχω κανει το κανω με γνωση των επιπτώσεων που μπορουν να υπαρξουν απο την αλλαγη του αεροσακου κτλ.

Δεν το διαφημιζω ουτε και προτεπω καποιον να το κανει, απλώς μοιραζομαι την χαρα μου για την μετατροπες μαζι σας. 

Αν καποιος θελει πληροφοριες για την μετατροπή ας με ρωτησει.

 

Πολύ σωστός και επεξηγηματικός φίλε. Εύγε για το σύνολο της τοποθέτησής σου!

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Γιάννη. Πολύ όμορφο και αλλαγή που αξίζει τα λεφτά της 100%. Προσωπικά αν αποφασίσω να αλλάξω τιμόνι θα σε προτιμήσω. Γράψε αν έχεις και τα part number από τιμόνι και αερόσακο να τα έχουμε στο νου μας.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία αλλαγή Γιάννη... Πραγματικά αλλάζει όλο το εσωτερικό το τιμόνι... Ερώτηση σε εσάς που το έχετε ψάξει παραπάνω:

όλα τα τιμόνια του group είναι plun n play? Κουμπώνουν δηλαδή όλα στην μαμά καλωδίωση? Και για να το κάνω ακόμα πιο λιανά, όλα τα δύο σταδίων τιμόνια είναι εναλλάξιμα μεταξύ τους και τα μονού σταδίου εναλλάξιμα μεταξύ τους ή παίζει κόψε ράψε σε καλωδίωση-φις-θέλουν άλλο δακτύλιο? Αναφέρομαι πάντα στα πολυλειτουργικά...

Link to comment
Share on other sites

Τιμόνι: 8K0419091BM  απο Α5

Αερόσακος: 8V0880201N 6PS   απο Α3

Control Module  - 8E0953549Q απο Α4 b7

Clock Spring - 4E0953541A  απο A4 b7

 

 

Η καλωδιωση χρειάζεται μια τροποποιηση επειδη η 12pin φισα του αεροσακου Α3 δεν ειναι ολοιδιο με αυτο του clock spring του Α4.

Πρακτικά γίνεται αλλαγή της φισας με αυτη του b7 και μερικές μετακινήσεις των pins.

 

Γιαννη ομως αυτος ο αεροσακος ειναι single stage, εσω εχεις dual stage στο αμαξι σου.

Edited by Giannis20vt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία αλλαγή Γιάννη... Πραγματικά αλλάζει όλο το εσωτερικό το τιμόνι... Ερώτηση σε εσάς που το έχετε ψάξει παραπάνω:

όλα τα τιμόνια του group είναι plun n play? Κουμπώνουν δηλαδή όλα στην μαμά καλωδίωση? Και για να το κάνω ακόμα πιο λιανά, όλα τα δύο σταδίων τιμόνια είναι εναλλάξιμα μεταξύ τους και τα μονού σταδίου εναλλάξιμα μεταξύ τους ή παίζει κόψε ράψε σε καλωδίωση-φις-θέλουν άλλο δακτύλιο? Αναφέρομαι πάντα στα πολυλειτουργικά...

 

Γιωργο τα πραγματα ειναι πολυπλοκα, μιας και κυκλοφορουν παρα πολλοί κωδικοι, 

Τα βασικο ειναι τα τιμονι να κουμπωνει με τον αεροσακο, και μετα ερχεται το θεμα της καλωδιωσης.

ΕΠισης τα νεα πολυλειτουργικά με τα περισσότερα κουμπιά δεν ταιριάζουν στους εγκεφάλους των δικών μας (b6, b7) 

Τι ακριβως ψάνχεις; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.