Jump to content

upgrade turbo σε tte420 η 480


Recommended Posts

Φιλε Χριστοφορε το μπρουτζακι για 165 μπαρ που λες ο προγραμματιστης σου στο προτεινε;Σε ρωταω διοτι με το συγκεκριμενο μπορουτζακι ειχαν αρκετοι θεμα με αποτελεσμα να τα κλασει η αντλια υψηλης.Το αξιοπιστο με κλειστο μοτερ ειναι δυο πραγματα που δε πανε μαζι να ξερεις,εχει αποκλειστκα σχεση με τη διαχειριση του μοτερ απο εσενα.Γιατι να μην εχεις ενα σφυριλατο μοτερ με 430 αλογα k04 με μεθανολη και να το σκιζεις καθε μερα παρα προτιμας μεγαλυτερο τουρμπο σε χαμηλη πιεση με κλειστο μοτερ με μεγαλο ρισκο;

Με με ολα τα αρνητικά του μεγάλου τουρμπο ετσι; χωρίς να εκμεταλλεύεσαι στο μέγιστο το τουρμπο (κι άρα παίζει δρομο το προηγουμενος σεταπ σου να ειναι και πιο ευχάριστο και πιο γρήγορο εν τελει)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Χριστοφορε το μπρουτζακι για 165 μπαρ που λες ο προγραμματιστης σου στο προτεινε;Σε ρωταω διοτι με το συγκεκριμενο μπορουτζακι ειχαν αρκετοι θεμα με αποτελεσμα να τα κλασει η αντλια υψηλης.Το αξιοπιστο με κλειστο μοτερ ειναι δυο πραγματα που δε πανε μαζι να ξερεις,εχει αποκλειστκα σχεση με τη διαχειριση του μοτερ απο εσενα.Γιατι να μην εχεις ενα σφυριλατο μοτερ με 430 αλογα k04 με μεθανολη και να το σκιζεις καθε μερα παρα προτιμας μεγαλυτερο τουρμπο σε χαμηλη πιεση με κλειστο μοτερ με μεγαλο ρισκο;

H αντλια δεν τα παιζει απο το μπρουτζακι , εξάλλου το μπρουτζακι μπαινει στη μπεκιερα, απλα τα παιζουν τα μπεκ γιατι τρωνε τρελη πιεση ενω δεν ειναι κατασκευασμενα να φανε τοσα μπαρ οι βελονες τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H αντλια δεν τα παιζει απο το μπρουτζακι , εξάλλου το μπρουτζακι μπαινει στη μπεκιερα, απλα τα παιζουν τα μπεκ γιατι τρωνε τρελη πιεση ενω δεν ειναι κατασκευασμενα να φανε τοσα μπαρ οι βελονες τους.

Τασουλη πολυς κοσμος εβαλε αυτα τα μπρουτζακια για 165,175 μπαρ που κυκλοφορουν στη πιατσα και κανανε τη πατεντα που προτεινουν δυο γνωστοι προγραμματιστες σε αθηνα και επαρχια αντιστοιχα με το ρολερ και κατι αλλα περιεργα για να βλεπουν αυτα τα μπαρ και ειχαν θεματα μετα.Γενικα παντως ολοι συμφωνουμε καλυτερα να δωσει τα χρηματα στο να θωρακισει το μοτερ του πρωτα αντι στο τουρμπο ετσι ωστε να το ευχαριστηθει αφοβα και στο μελλον που θα ξαναμαζεψει χρηματα βαζει και το μεγαλυτερο τουρμπο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τασουλη πολυς κοσμος εβαλε αυτα τα μπρουτζακια για 165,175 μπαρ που κυκλοφορουν στη πιατσα και κανανε τη πατεντα που προτεινουν δυο γνωστοι προγραμματιστες σε αθηνα και επαρχια αντιστοιχα με το ρολερ και κατι αλλα περιεργα για να βλεπουν αυτα τα μπαρ και ειχαν θεματα μετα.Γενικα παντως ολοι συμφωνουμε καλυτερα να δωσει τα χρηματα στο να θωρακισει το μοτερ του πρωτα αντι στο τουρμπο ετσι ωστε να το ευχαριστηθει αφοβα και στο μελλον που θα ξαναμαζεψει χρηματα βαζει και το μεγαλυτερο τουρμπο.

Aγορινα δεν αντιλεει κανεις οτι εχουν θεματα απλα εγω αναφερω οτι το προβλημα βγαινει στα μπεκ παρα στην αντλια. 

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω-διαβαζω τελικα η αποφαση για νεο bolt on turbo ειναι δυσκολη επιλογη με στοκ μοτερ θελω να φτασω μεχρι 475 με πολυ ροπη οπως η TTE με μεθανολες κοιταω και την efr 7163 η οποια βλεπω εχει φοβερες επιδοσεις

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι το ξερω αλλα την βλεπω πολυ καλη επιλογη.....

Φιλε μου θα κανουν παρτυ μαζι σου τα K04 stage 2 plus με μεθανολη θα σε παιρνανε απο πανω διοτι λογω κλειστου μοτερ θα αναγκαστεις να τη δουλευεις σε χαμηλη πιεση οπου ολα αυτα τα τουρμπο κοιμουνται.Με τα ιδια χρηματα κανεις σφυριλατο το μοτερ σου με 420-430 αλογα το δουλευεις τερμα και οταν το βαρεθεις επιλεγεις μεγαλυτερο τουρμπο,δικη σου τσεπη αλλα θα απογοητευτεις με τετοια επιλογη πεταμενα χρηματα μηδεν αποτελεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Xριστόφορε , παρε μια gtx 2867 gen 2 , βαλε ολα τα απαραιτητα απο θεμα τροφοδοσιας και πες τον προγραμματιστη σου να σου ανεβασει σταδιακα τη πιεση απο τις 3800 και να ξεσπαει στις 4800 , εαν ρυθμιστει κατα αυτο το τροπο πιστευω μεχρι 440-450 με ροπη 48-52 κιλα ροπη στις 4900-5000 να τα βγαλεις απο εκει και περα χρειαζεσαι δυστηχως να γινει σφυρηλατο το μοτερ για να εχεις το κεφαλι ησυχο . 

 

Και παλι αυτα τα νουμερα που αναφερω να ξερεις ειναι λιγο ακραια αλλα πιστευω εαν ρυθμιστει σωστα με σωστα μειγματα και να μην τρωει φουλ ροπη στα χαμηλα να μπορεσει να δουλεψει χωρις να εχεις προβληματα.

Edited by tasossline
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ωραια θα βαλω πρωτα της μεθανολες να δω πως θα ειναι και μετα μια tte 420 και θα φτασω 450hp νομιζω πως θα ειναι καλα....

 

οχι σφυρηλατο εχω και δυο χρονια εργοστασιακη εγγυηση οτιδηποτε παθει το μοτερ

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τοτε βαλε αντλια μπροστα, αντλια πισω ttrs μαζι με το εγκεφαλακι , μπρουτζακι τουλαχιστον 155bar , την ττe420 και πιστευω να παιξεις σιγουρα στα 420-440.

 

Τωρα για τις μεθανολες οκ ...... οτι θελεις εσυ ....... αλλα πιστευω εαν βαλεις αυτα που σου εγραψα πιο πανω θα εισαι καλυμενος για τα αλογα που σου εγραψα.

 

 

Υ.Γ Συμβουλη σου δινω μην το παρακανετε με το οβερ γιατι οβερ στα χαμηλα = ροπη , το λεω για να μην φατε τις μπιελες τζαμπα , να το κανετε να ξεσπαει μετα τις 4200 - 4300 , εξαλου μεχρι αυτες τις στροφες ειναι δωρο αδωρο η φουλ πιεση γιατι πολυ απλα θα ειναι φουλ στο surging , αρα δεν υπαρχει λογος και να το πιεσετε χαμηλα .

Edited by tasossline
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραια θα βαλω πρωτα της μεθανολες να δω πως θα ειναι και μετα μια tte 420 και θα φτασω 450hp νομιζω πως θα ειναι καλα....

 

οχι σφυρηλατο εχω και δυο χρονια εργοστασιακη εγγυηση οτιδηποτε παθει το μοτερ

Με βελτίωση ισχύει η εγγύηση?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραια θα βαλω πρωτα της μεθανολες να δω πως θα ειναι και μετα μια tte 420 και θα φτασω 450hp νομιζω πως θα ειναι καλα....

 

οχι σφυρηλατο εχω και δυο χρονια εργοστασιακη εγγυηση οτιδηποτε παθει το μοτερ

Πλακα μας κανεις... ετσι?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλακα μας κανεις... ετσι?

καθολου......οτι βαλαμε κανουργιο εχει 2χρονια αφου ηδη ημουν βελτιωμενος ηδη.....

 

 

 

(παραδειγμα)μεσα στους επομενους μηνες κατι ειχε παθει μια βαλβιδα στο κυκλωμα του G12 χωρις χρεωση καμια

Edited by xristoforosQ
Link to comment
Share on other sites

καθολου......οτι βαλαμε κανουργιο εχει 2χρονια αφου ηδη ημουν βελτιωμενος ηδη.....

 

 

 

(παραδειγμα)μεσα στους επομενους μηνες κατι ειχε παθει μια βαλβιδα στο κυκλωμα του G12 χωρις χρεωση καμια

Δηλαδη πληρωσες καινουργιο μοτερ εβαλες πανω τα περιφερειακα απο το παλιο σου μοτερ κ οτιδηποτε παθει σε καλυπτει η εγγυηση...?

Κατι δεν καταλαβαινω ρε φιλε...

Σε ποια αντιπροσωπεια πηγες να παω κ εγω...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πληρωσες καινουργιο μοτερ εβαλες πανω τα περιφερειακα απο το παλιο σου μοτερ κ οτιδηποτε παθει σε καλυπτει η εγγυηση...?

 

ναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το σταυρό σου μην γίνει καμία ζημιά στο μοτέρ, 99% θα φας πόρτα φίλε και είναι λογικό.

μαλλον δν καταλαβες τι εχω γραψει πανω....
Link to comment
Share on other sites

Χριστόφορε, η αντιπροσωπεία εγγυάται για τη λειτουργία του μοτερ όσο αυτό λειτουργεί σε εργοστασιακά επίπεδα.

Αν ήταν έτσι, να ζητήσω να μου λύσουν το μοτέρ, να σηκώσω 2,5μπαρ και αν σπάσει να τους το πάω με γερανό να μου το φτιάξουν τσάμπα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε...μπορεις να μας πεις ποια αντιπροσωπεια κανει κατι τετοιο? Ενδιαφερομαι (μιλαω σοβαρα) κ οχι μονο εγω αλλα κ πολλοι αλλοι...

 

Εκτος αν με τον εκει αντιπροσωπο ειστε αδερφικοι φιλοι συγγενεις η δεν ξερω κ εγω τι αλλο οποτε παω πασο!!!

Link to comment
Share on other sites

Χριστόφορε, η αντιπροσωπεία εγγυάται για τη λειτουργία του μοτερ όσο αυτό λειτουργεί σε εργοστασιακά επίπεδα.

Αν ήταν έτσι, να ζητήσω να μου λύσουν το μοτέρ, να σηκώσω 2,5μπαρ και αν σπάσει να τους το πάω με γερανό να μου το φτιάξουν τσάμπα...

γιωργο ο Αρχημηχανικος αναφερε "στο σφυρηλατο δν δινουμε εγγυηση στο μοτερ,στην περιπτωση καινουργιου δινουμε 2ετη εγγυηση οτι και να παθει με την αποδειξη που σας δωσαμε" ειναι απλο αυτο που λεω μα ηδη εγραψα μια βαλβιδα αλλαχτηκε δωρεαν και η τσιμουχα του εκκεντροφορου....αυτα δν μπορω να πω τπτ αλλο για να το πιστεψετε.....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε...μπορεις να μας πεις ποια αντιπροσωπεια κανει κατι τετοιο? Ενδιαφερομαι (μιλαω σοβαρα) κ οχι μονο εγω αλλα κ πολλοι αλλοι...

 

Εκτος αν με τον εκει αντιπροσωπο ειστε αδερφικοι φιλοι συγγενεις η δεν ξερω κ εγω τι αλλο οποτε παω πασο!!!

Στον Σταθοπουλο Edited by xristoforosQ
Link to comment
Share on other sites

γιωργο ο Αρχημηχανικος αναφερε "στο σφυρηλατο δν δινουμε εγγυηση στο μοτερ,στην περιπτωση καινουργιου δινουμε 2ετη εγγυηση οτι και να παθει με την αποδειξη που σας δωσαμε" ειναι απλο αυτο που λεω μα ηδη εγραψα μια βαλβιδα αλλαχτηκε δωρεαν και η τσιμουχα του εκκεντροφορου....αυτα δν μπορω να πω τπτ αλλο για να το πιστεψετε.....

Εννουσε αστοχία υλικού. Και φυσικά καλύπτει αυτά που εμπιστεύεται επίσημα η αντιπροσωπεία.

Αν σπάσει από πρόγραμμα δεν θα στο καλύψει. για τη βαλβίδα απλά δεν έδωσε σημασία . Πλέον είναι οδηγία του γκρουπ και δεν καλύπτει κανένα πρόγραμμα. Τα καστομ δεν τα κάλυψε ποτέ αλλά πλέον βγήκαν εκτός και αρκετά επώνυμα αν όχι όλα.

 

##και από τη στιγμή που έχει πρόγραμμα δε νομίζω να καλύψει ούτε αστοχία υλικού. Ακόμα και αν ευθύνεται αυτή.

Δεν είναι υποχρεωμένοι να καλύψουν βελτιωμένο αυτοκίνητο.

 

 

Καλά για μεθανολες αλλά τούρμπο κλπ ούτε λόγος.

Δλδ αν είναι έτσι να καλύψουν και τα νίτρο.

 

Δεν ειμαι εριστικός μη με παρεξηγείς.

 

 

Αλλά έχεις πάρει μια απόφαση με αρκετές πιθανοτες να σου βγάλει ζημιά και αισθάνεσαι ήσυχος λόγω της εγγύησης . Δεν είναι έτσι...

Edited by xrhstosa4b6
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

γι αυτο Χρηστο θελω να προσεχω καταλαβες..... δν ειμαι του τυπου να πω βαλε μια gtx και τελος θελω ασφαλεια.....δν ειμαι σε φαση να ξαναπληρωνω για μ@λ@κιες.....

 

 

τελος θα βαλω τις μεθανολες και καθομαστε φρονιμα......χαχαχα

 

 

αυριο εχω επισκεψει στην audi για την μοναδα του abs να δουμε τι θα γινει.

Edited by xristoforosQ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.