Jump to content

Αλλαγή στο ποτηράκι του εκκεντροφόρου σε TFSI.. το γνωστό θέμα..


Recommended Posts

Και σε παράθεση, πως ήταν το ποτηράκι μου με πρόγραμμα και με καμιά 30.000 χιλιόμετρα :

 



DSC04701.jpg

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Η κατάστασή του ήταν άθλια (..δεν έχω ξαναδεί τόσο καταπονημένο ποτηράκι) ..και πιστεύω ότι ήταν ζήτημα ημερών (ίσως και ωρών) να διαλυθεί!!

..πιστεύω Δημήτριε, ότι έσωσες έναν κινητήρα στο παρά πέντε! George (lera) ..είσαι πολύ τυχερός (και το εννοώ)!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η κατάστασή του ήταν άθλια (..δεν έχω ξαναδεί τόσο καταπονημένο ποτηράκι) ..και πιστεύω ότι ήταν ζήτημα ημερών (ίσως και ωρών) να διαλυθεί!!

..πιστεύω Δημήτριε, ότι έσωσες έναν κινητήρα στο παρά πέντε! George (lera) ..είσαι πολύ τυχερός (και το εννοώ)!!

 

Όντως φιλαράκι και γω δεν έχω ξαναδεί τόσο καταπονημένο ποτηράκι. Απορώ πραγματικά, η αντιπροσωπεία, δεν υπάρχει πουθενά.. Είναι για κλάματα..

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Όντως φιλαράκι και γω δεν έχω ξαναδεί τόσο καταπονημένο ποτηράκι. Απορώ πραγματικά, η αντιπροσωπεία, δεν υπάρχει πουθενά.. Είναι για κλάματα..

 

 

Δημήτρης

ξέρεις τι συνειδητοποιώ όλο και περισσότερο?

Ευτυχώς που υπάρχουν τα forum (σαν το δικό μας -για να ευλογήσω και για γένια μας :P -) και βοηθάει τον κόσμο από την απίστευτη αδιαφορία των συνεργείων (εξουσιοδοτημένων και μη).

 

Μα είναι δυνατόν μετά από 130.000km να σου λένε "δεν χρειάζεται τίποτα" χωρίς να ρίξουν ούτε μία ματιά στο πιο γνωστό πρόβλημα των 2.0tfsi??? (που το κόστος του ανταλλακτικού είναι αστείο και αν σε "κρεμάσει", έχεις πάρει το μοτέρ στη...."

")
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και σε παράθεση, πως ήταν το ποτηράκι μου με πρόγραμμα και με καμιά 30.000 χιλιόμετρα :

 

 

DSC04701.jpg

 

 

Δημήτρης

καλά είσαι και λίγο καύτης εσύ....μην κοιτάς τον lera που πηγαίνει κυρία!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ξέρεις τι συνειδητοποιώ όλο και περισσότερο?

Ευτυχώς που υπάρχουν τα forum (σαν το δικό μας -για να ευλογήσω και για γένια μας :P -) και βοηθάει τον κόσμο από την απίστευτη αδιαφορία των συνεργείων (εξουσιοδοτημένων και μη).

 

Μα είναι δυνατόν μετά από 130.000km να σου λένε "δεν χρειάζεται τίποτα" χωρίς να ρίξουν ούτε μία ματιά στο πιο γνωστό πρόβλημα των 2.0tfsi??? (που το κόστος του ανταλλακτικού είναι αστείο και αν σε "κρεμάσει", έχεις πάρει το μοτέρ στη...."

")

Γιώργο έχεις δίκιο.....δεν τους ενδιαφέρει!τους έχουν φάει τα ακριβά πουκάμισα και οι ακρίβες γραβάτες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά τι να πω. Αλλά αυτό είναι λες και γίνεται επίτηδες..

 

 

Δημήτρης

μετά που τελειώνει η εγγύηση δεν ενδιαφέρονται......θα χαλάσει το αμάξι και θα τα οικονομίσουν!ρε ούτε απ εξω......δεν είναι να περνάς!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλά είσαι και λίγο καύτης εσύ....μην κοιτάς τον lera που πηγαίνει κυρία!

Μάλλον έχει απογοητευτεί που δεν πάει (από τη μέρα που ανοίξατε για πλάκα) και το πάει χειρότερα από παππούς!!!

 

Γιώργο έχεις δίκιο.....δεν τους ενδιαφέρει!τους έχουν φάει τα ακριβά πουκάμισα και οι ακρίβες γραβάτες!

Το έχω πει πάρα πολλές φορές και θα το λέω συνέχεια (δυστυχώς): την χρειαζόμαστε την κρίση!

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να ξεσκαρτάρει η αγορά από τους "σκάρτους" επαγγελματίες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το ποτηράκι του εκκεντροφόρου είναι το ίδιο με το ρυθμιστικό του εκκεντροφόρου που μου άλλαξαν με recall ή μιλάμε για άλλο πράγμα;

 

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4 Beta

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι Κώστα, στα δικά σας μοτέρ δεν είναι ποτηράκι έχει διαφορετικό (καλύτερο φυσικά) σύστημα. Αφορά μόνο τα 2λιτρα TFSI.

 

 

Δημήτρης

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ΩΡΑΙΟΣ ο Μήτσος 

Λέρας την γλίτωσες πραγματικά

και μια υπενθύμιση σε όσους έχουν 2,0 tfsi είναι καλό να αλλάζεται ανα 15000-20000 δεν έχει κανένα ιδιαίτερο κοστος μπροστά στην ζημία που μπορεί να κάνει εάν σπάσει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΩΡΑΙΟΣ ο Μήτσος 

Λέρας την γλίτωσες πραγματικά

και μια υπενθύμιση σε όσους έχουν 2,0 tfsi είναι καλό να αλλάζεται ανα 15000-20000 δεν έχει κανένα ιδιαίτερο κοστος μπροστά στην ζημία που μπορεί να κάνει εάν σπάσει

Eγω είχα ακουσει για αλλαγη κάθε 10000 χλμ την οποια προσωπικα ακολουθω για να κοιμαμαι ησυχος...

Link to comment
Share on other sites

Eγω είχα ακουσει για αλλαγη κάθε 10000 χλμ την οποια προσωπικα ακολουθω για να κοιμαμαι ησυχος...

 

Λίγο υπερβολή αλλά καλύτερα να αισθάνεσαι ασφαλής σίγουρα..

Για να καταλάβουμε τι θα γίνει αν τυχόν σπάσει το ποτηράκι, μερικές φωτό από το καπάκι μου που έλυσα και στο οποίο παρατηρούμε τα εξής :

Εκκεντροφόροι με την αλυσίδα και τον τεντωτήρα που υπάρχει μεταξύ των δύο :

 

DSC05586.jpg

 

Τεντωτήρας που φαίνεται καθαρά

 

DSC05585.jpg

 

Κουβούκλιο με την αντλία, στο οποίο φαίνεται στον αντίχειρά μου, που ακριβώς εισέρχεται το ποτηράκι και πατάει στον εκκεντροφόρο (αριστερά, όπως κοιτάμε το καπάκι)

 

DSC05590.jpg

 

DSC05589.jpg

 

Αισθητήρας εκκεντροφόρου

 

DSC05594.jpg

 

DSC05595.jpg

 

Και μια φωτό ακόμα πριν βάλω το κουβούκλιο

 

DSC05588.jpg

 

Εδώ φαίνεται καθαρά ότι αν σπάσει το ποτηράκι, τα κομμάτια θα διασκορπιστούν και μπορούν να προκαλέσουν ζημιά τόσο στο καπάκι, όσο και σε όλο τον κινητήρα.

 

 

Δημήτρης

Edited by Dimitris_Kon
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Λίγο υπερβολή αλλά καλύτερα να αισθάνεσαι ασφαλής σίγουρα..

Για να καταλάβουμε τι θα γίνει αν τυχόν σπάσει το ποτηράκι, μερικές φωτό από το καπάκι μου που έλυσα και στο οποίο παρατηρούμε τα εξής :

Εκκεντροφόροι με την αλυσίδα και τον τεντωτήρα που υπάρχει μεταξύ των δύο :

 

DSC05586.jpg

 

Τεντωτήρας που φαίνεται καθαρά

 

DSC05585.jpg

 

Κουβούκλιο με την αντλία, στο οποίο φαίνεται στον αντίχειρά μου, που ακριβώς εισέρχεται το ποτηράκι και πατάει στον εκκεντροφόρο (αριστερά, όπως κοιτάμε το καπάκι)

 

DSC05590.jpg

 

DSC05589.jpg

 

Αισθητήρας εκκεντροφόρου

 

DSC05594.jpg

 

DSC05595.jpg

 

Και μια φωτό ακόμα πριν βάλω το κουβούκλιο

 

DSC05588.jpg

 

Εδώ φαίνεται καθαρά ότι αν σπάσει το ποτηράκι, τα κομμάτια θα διασκορπιστούν και μπορούν να προκαλέσουν ζημιά τόσο στο καπάκι, όσο και σε όλο τον κινητήρα.

 

Δημήτρης

 

 

Καλά εσύ είσαι για να μπεις στην προώθηση ανταλλακτικών.... μιλάμε θα πουλάς σαν να δίνεις λουκούμι....

 

Σιγά ρε μην παίρνω και μίζες! Απλά δεν θέλω να μας πιάνουν κορόιδα οι κάθε αντιπροσωπείες και μηχανικοί της δεκάρας.

 

 

Δημήτρης

Edited by Dimitris_Kon
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

το δικο μου ποτηρακι χαλασε σε 1.6fsi στα 200.000 χλμ. περιπου λυθηκαν σχεδον τα παντα στη μηχανη.

Μεγαλη πικρα.

 

Βασικά δεν έχω λύσει σε 1600άρι αντλία βενζίνης και δεν ξέρω πως είναι το ποτηράκι. Επομένως υπάρχει και σε αυτά θέμα έτσι? Όπως στα δίλιτρα..

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Mε μια επιφύλαξη 06H109311B αλλά νομίζω ότι σε αυτά δεν υποφέρουν, όσο της πρώτης γενιάς.

 

 

Δημήτρης

Στο προηγούμενο τα είχα αλλάξει 2 φορές και νομίζω το δεύτερο ήταν καλητερο και καλά αλλά πάλη την άρπαξε οπότε θα το αλλάξω έχει δεν έχει κάτι έτσι για να μου φύγει

 

Θάνος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mε μια επιφύλαξη 06H109311B αλλά νομίζω ότι σε αυτά δεν υποφέρουν, όσο της πρώτης γενιάς.

 

 

Δημήτρης

Να υποθέσω οτι το diy δεν διαφέρει και πολύ για τα Β8? θα το αλλάξω και εγω με το φιλο μου το θανο να μη λεει οτι εχω παραμελημένο το καμαρι μου !!! μη πάθουμε και τιποτα οπως ο φιλος με το 1600 ποιο πανω και ψαχνόμαστε !!!!

πάντως ρε Κον οι φωτογραφίες ειναι πολυ μικρές (για την αρχη του ποστ σελίδα 1 ) τα ματια μας βγάλαμε !!!! :sSc_eek:
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Να υποθέσω οτι το diy δεν διαφέρει και πολύ για τα Β8? θα το αλλάξω και εγω με το φιλο μου το θανο να μη λεει οτι εχω παραμελημένο το καμαρι μου !!! μη πάθουμε και τιποτα οπως ο φιλος με το 1600 ποιο πανω και ψαχνόμαστε !!!!

πάντως ρε Κον οι φωτογραφίες ειναι πολυ μικρές (για την αρχη του ποστ σελίδα 1 ) τα ματια μας βγάλαμε !!!! :sSc_eek:

 

 

Ρε Χρηστάρα, από το 2009 είναι η φωτό, από ένα κινητό που ούτε θυμάμαι, τι να σου κάνω!  Θάνο, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο, πιθανόν, αλλά δεν το ξέρω με βεβαιότητα.

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.